Foto

David Blatt prezent in tribune la Dobroesti

Duminica seara. Moscova. Nationala de seniori a Rusiei trecea la pas de Lituania, cu scorul de  101-79, in ultimul amical dinaintea  Jocurilor Olimpice de la Londra. Dobroesti, Romania. A doua zi.  Finlanda-Israel, in cadrul  Campionatul European U16, Divizia B. Aparent, un meci cu o miza extraordinara pentru cele doua echipe. Castigatoarea ramanea in cursa pentru locurile 1-8. In sala, multi impatimiti ai baschetului autohton. Ceva mai retrasi, cativa dintre membri trupelor speciale care insotesc permanent delagatia Israelului  se precipita.  In tribune, isi face aparitia un tip inalt, atletic, si cu un aer distins. Este David Blatt, nimeni altul decat celebrul antrenor israelian de pe banca nationalei Rusiei, care in cateva zile va intra in focurile Jocurilor Olimpice de la Londra.
 Se aseaza discret, vis-a-vis de banca de rezerve a nationalei Israel, si urmareste atent miscarile de incalzire ale jucatorilor. Are in mana o punga de plastic. Nu atrage cu nimic atentia, nu starneste curiozitatea si nici interesul. Este imbracat lejer, cu un tricou inchis la culoare si cu pantaloni trei sferturi. Nimeni nu pare sa-l recunoasca. Doar cativa dintre  antrenorii din Divizia A isi dau coate si se intreaba daca reputatul tehnician de pe banca Rusiei si a echipei Maccabi Tel Aviv a venit in Romania. Pare inexplicabil.  Incepe prezentarea echipelor. Crainicul anunta lotul Israelului si misterul se elucideaza rapid. Numarul 12 din echipa Tarii Sfinte este Tamir Blatt.  Un zambet fin, aproape imperceptibil,  se citeste pe fata tehnicianului aflat in mijlocul spectatorilor. Imediat se face conexiunea dintre David si Tamir. Tata si fiu. Venit special de la Moscova pentru a-si urmari baiatul, David Blatt a trait la intensitate maxima jocul decisiv dintre Finlanda si Israel. La finalul jocului, bucuros pentru victoria in extremis obtinuta de copilul sau (53-52), David Blatt a acordat in exclusivitate un amplu interviu site-ului frbaschet.ro.
 
Bine ati venit la Campionatul European U16, domnule Blatt !  Sunteti pentru prima oara prezent in Romania?
Bine v-am gasit!Ma bucur tare mult ca am reusit sa ajung aici. Nu sunt pentru prima oara in Romania, am mai fost aici de cateva ori. O data cand eram antrenor la Galil si o data cred ca am mai fost la un meci amical pe vremea cand pregateam echipa nationala a Israelului.  A fost  foarte dragut si m-am bucurat ca am vizitat Bucurestiul. Sincer, nu prea am vacante des, asa ca daca am o zi libera ma bucur din plin de ea.

Ati urmarit  meciul dintre Finlanda si Israel. Nationala tarii dumneavoastra a ramas in cursa pentru locurile 1-8.  Cum vi s-a parut jocul?
A fost un joc foarte dificil si foarte strans, in urma caruia s-a decis echipa care se califica pentru locurile 1-8.  Este foarte bine pentru acesti jucatori sa evolueze cu presiune, pentru ca vor stii in viitor cum sa gestioneze o astfel de situatie.

L-ati vazut pe Tamir pe parchet. Sunteti multumit de evolutia lui din acest joc?
A jucat destul de bine astazi. A avut ceva probleme cu faulturile, dar ce mi-a placut cu adevarat a fost ca echipa Israelului a jucat pentru a obtine victoria. Sunt fericit ca Tamir a luat parte la acest succes.

Este dificil sa va urmariti la lucru propriul copil?
Foarte dificil! Imi place sa il vad antrenandu-se. Cand am timp ma duc sa il urmaresc. Este cu totul alt sentiment. Atunci ma pot concentra la maximum asupra detaliilor si pot sa ii dau dupa antrenament cateva sfaturi.  Cand joaca, sunt incantat la fel ca si el.Probabil urmaresc atunci mai mult jocul emotional, decat din punct de vedere profesional.

Ati antrenat echipe din mai multe tari precum  Benetton Treviso, Efes Pilsner, de asemenea ati antrenat in Rusia si in Israel. Ati avut timp sa lucrati putin si cu fiul dumneavoastra?
De fapt a mers cu mine. Partea frumoasa a carierei lui Tamir este ca a bifat toate aceste formatii. M-a urmat peste tot. A evoluat pentru Benetton, Efes si CSKA Moscova.  Are o carte de vizita mai buna decat a mea (rade).

Ati amintit de Benetton Treviso. Unul dintre cei mai buni jucatori romani a evoluat sezonul trecut pentru ei. Ma refer la Vlad Moldoveanu.
Da, il stiu. Este un jucator foarte foarte  bun. Din pacate am inteles ca Benetton are acum mari probleme financiare. Acolo era un loc foarte bun pentru tinerii jucatori sa creasca,  sa evolueze si sa devina jucatori foarte buni de baschet.

Ce parere aveti despre acest Campionat European U16 organizat in Romania?
Sunt incantat ca am ajuns la acest meci. Nivelul este foarte bun. Uneori in Divizia B sunt meciuri mai grele decat in Divizia A. Sunt trei sanse de calificare. In Divizia A, 13 echipe pot ramane. Lupta este astfel mai mare in Divizia B.  An de an vezi echipe din ce in ce mai bune, la toate categoriile de varsta.

Peste cateva zile veti debuta cu nationala Rusiei la Jocurile Olimpice, intr-un duel cu Marea Britanie. Ce ne puteti spune despre echipa dumneaovastra?
Am avut o vara foarte incarcata. Am fost la Caracas pentru a ne califica. Am evoluat foarte bine si am continuat munca de la EuroBasket 2011. Acum echipa noastra este buna, experimentata, iar jucatorii sunt uniti.

Aveti  o multime de jucatori valorosi la dispozitie:  Andrei Kirilenko, Viktor Khryapa....
Fara dubii avem o echipa foarte buna si un nivel ridicat. Ne vor lipsi insa Sergey Bykov  si Andrey Vorontsevich. El chiar era un al saselea om foarte important pentru noi. Echipa noastra este buna, stim cum sa jucam. Am invins cu 22 de puncte Lituania in ultimul amical pe care l-am disputat duminica seara la  Moscova si cred ca suntem pregatiti pentru Jocurile Olimpice.  Grupa din care facem parte este puternica, vom vedea ce vom face la Londra.

De asemenea, antrenati echipa Maccabi Tel Aviv. Am inteles ca l-ati transferat pe Rick Hickman.  A jucat in Romania in urma cu cinci-sase sezoane.
 Asa este, l-am transferat. Ricky imi aduce foarte mult aminte de Ariel McDonald care a inceput foarte modest  si in fiecare an a progresat enorm. Nu mai stiam daca a fost in Romania.  
 
La final am pastrat cea mai grea intrebare. Este dificil sa antrenati alta nationala decat cea a tarii de origine?
Este foarte diferit, dar pot spune ca acum sapte ani a fost mult mai dificil decat acum!

Va multumim mult pentru interviu si va dorim multa bafta la Olimpiada!
 
Carte de vizita:
Nume: David Blatt
Data nasterii: 22.05.1959
Zodia: Gemeni
Functie: Antrenor principal al nationalei Rusiei / antrenor principal al echipei israeliene  Maccabi Tel Aviv
Palmares: Castigator al EuroBasket 2007 cu nationala Rusiei, iar  in 2011 la EuroBasket a obtinut medalia de bronz  cu aceeasi echipa.
Familie: are patru copii, Timer Blatt evolueaza pentru nationala U16 a Israelului.
 
 
Foto: frbaschet / Cosmin Iftode

Parteneri