De la extaz la agonie in debutul Europenelor U16, masculin

Reprezentativa masculina a Romaniei a debutat cu stangul la Campionatul European U16, Divizia B, care se disputa la Sarajevo, echipa pregatita de antrenorii George Trif si Bogdan Lavric fiind invinsa, joi dupa-amiaza, de selectionata Angliei, cu scorul de 85-76 (22-21, 15-19, 11-16, 37-20), la captul unui joc pe care tricolorii l-au dominat mai bine de jumatate din timpul regulamentar.

Tinerii baschetbalisti romani au debutat in forta in primul joc de la Europenele U16 din Bosnia&Hertegovina si s-au instalat la conducere pe tabela inca de la primele actiuni, Emanuel Cate si Tudor Gheorghe ducand scorul la 6-1 in minutul 2. Cu un atac in care jucatorul echipei Real Madrid a facut legea sub panouri, Romania a reusit sa tina piept incomodei selectionate a Angliei, cadand initiativa doar pe finalul primului sfert, astfel ca scorul dupa zece minute a fost 22-21 in favoarea britanicilor. Echilibrul s-a mentinut si in sfertul al doilea, cu un usor plus pentru tricolorii nostri, care au preluat din nou conducerea si au intrat la vestiare in avantaj: 40-37. Dupa pauza, Romania revine la fel de viguroasa pe teren si reuseste sa se distanteze pe tabela la 10 puncte (scor 56-46 in min. 29), in ciuda eforturilor depuse de insulari de a opri ofensiva noastra. Din pacate, ultimul sfert se dovedeste a fi de cosmar, Anglia revenind spectaculos si egaland la 59 in minutul 33. Urmeaza din nou o scurta perioada echilibrata, in care ambele echipe trec de la extaz la agonie, dupa care Romania pierde doi dintre jucatorii de baza, Emanuel Cate si Bogdan Popa fiind eliminati pentru acumularea a cinci faulturi. Echilibrul se rupe astfel in ultimele trei minute, si de la scorul de 67-67 Anglia puncteaza necrutator de la mare distanta (n.n. – au inscris 4 cosuri de la 3 puncte in doua minute!) si duce scorul pana la 81-74 cu un minut inainte de fluierul final, spre disperarea taberei noastre. In cele din urma, sirena salii din Sarajevo ingheata tabela la 84-76 pentru Anglia, care ne-a dominat dupa pauza mare la capitolul recuperari (46-34), dar si la aruncarile de la distanta (8-3), avand un procentaj cu mult mai bun decat al nostru (38,1% fata de 17,6%), reusind astfel sa incline balanta victoriei in favoarea ei.
Conform datelor statistice oferite de FIBA-Europe, punctele Romaniei au fost marcate de CATE (22 p, 11 rec, 2 cap), GHEORGHE (16 p, 1x3, 1 rec, 3 pase, 1 int), BOLONI (14 p, 2x3, 5 rec, 5 pase, 1 int), POPA (8 p, 6 rec, 1 pasa, 1 int), BERCEANU (5 p), ENGI-ROSENFELD (4 p, 1 rec, 2 pase, 1 int), KUTI (3 p, 2 rec, 4 int), NICOLESCU (2 p, 1 rec), PARJOLESCU (2 p, 3 rec). Au mai evoluat ILIESCU, VIRNA si IONESCU.

Dar iata si programul jocurilor pe care Romania le mai are de disputat in cadrul Grupei B, cu precizarea ca dupa disputarea acestei faze, primele doua echipe din fiecare serie se califica in grupa valorica 1-8:

10.08.2013 ROMANIA – ELVETIA (ora 15:00)
11.08.2013 ROMANIA – IRLANDA (ora 15:00)
12.08.2013 SLOVENIA – ROMANIA (ora 15:00)