Debut cu stangul in Eurochallenge pentru CSM Oradea si U-BT Cluj-Napoca

Vicecampioana LNBM, CSM U Oradea, a resimtit din plin accidentarile care au macinat in ultima vreme lotul pregatit de antrenorul Cristian Achim si a cedat, miercuri seara, pe terenul BC Astana, cu scorul de 64-80 (14-22, 13-15, 12-29, 25-14), in primul joc din Grupa D a Eurochallenge, aceeasi soarta avand-o si U-Banca Transilvania Cluj-Napoca, care a fost nevoita sa se incline in fief-ul BK Magnofit, cu scorul de , in meciul inaugural din Grupa D a competitiei europene.

Dupa ce Energia Tg. Jiu a avut un debut spectaculos in grupele Eurochallenge, castigand marti seara, pe teren propriu, disputa cu multipla campioana a Estoniei, Tartu University Rock, miercuri seara, celelalte doua reprezentante ale LNBM in Eurochallenge, CSM U Oradea si U-Banca Transilvania Cluj-Napoca, n-au reusit sa sparga gheata si au cedat, in deplasare, pe terenurile echipelor BC Astana si respectiv BK Magnofit.
In Kazahstan, in Grupa D, vicecampioana LNBM, CSM U Oradea, n-a reusit sa tina piept tavalugului impus inca din primele minute de gazde si a fost nevoita sa cedeze pe final in fata BC Astana, cu scorul de 64-80, dupa ce a redus simtitor din diferenta in ultimul sfert. De altfel, la capatul unui joc dominat autoritar de gazde pana in finalul celui de-al treilea sfert, cand tabela a indicat scorul de 66-39, oradenii pot fi multumiti, in conditiile in care au probleme majore cu accidentarile si din acest motiv au o rotatie foarte scurta, ca au reusit sa limiteze proportiile scorului in ultimele zece minute, astfel ca esecul de la Astana sa nu fi fost atat de drastic ca sa diminueze radical sansele de calificare din Grupa D. Conform datelor statistice oficiale, punctele CSM U Oradea au fost marcate de KRAPIC (23 p, 3x3, 6 rec, 3 pase, 3 int), POPESCU (17 p, 5x3, 2 rec, 5 pase, 1 int), MARKOVIC (11 p, 2x3, 3 rec, 2 pase), HATTEN (10 p, 2x3, 5 rec, 5 pase, 2 int) si PASCA (3 p, 2 rec, 1 pasa, 1 int). Au mai evoluat GUTOAIA (1 rec, 1 pasa, 1 int), POP (5 rec) si HORA. De la invingatori s-a remarcat BROWN (15 p, 2x3, 4 rec, 3 pase, 1 int).
In Austria, U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a ratat un debut promitator in cadrul Grupei F din Eurochallenge, dupa ce baschetbalistii pregatiti de antrenorul Dorin Pintea au cedat in fata “cavalerilor” de la BK Magnofit Gussing, cu scorul de 77-84 (12-18, 23-19, 22-23, 20-24). A fost un meci extrem de echilibrat (14-12 in min. 8; 37-35 in min. 20; 60-60 in min. 33), in care gazdele au reusit sa gestioneze mult mai bine finalul meciului, spre nemultumirea clujenilor, care au sperat pana in ultimul minut la un rezultat notabil. Conform datelor FIBA-Europe, punctele oaspetilor au fost realizate de BARNETTE (18 p, 1x3, 5 rec, 1 pasa), MANDACHE (17 p, 3x3, 1 rec, 2 pase, 2 int), MILLAGE (14 p, 1x3, 5 rec, 2 pase, 3 int), LALOVIC (10 p, 1x3, 2 rec), BACIU (8 p, 4 rec, 1 int, 1 cap), JUCAN (5 p, 1x3, 3 rec, 2 pase), HARGROVE (2 p, 2 rec), CUIC (2 p, 1 rec) si MEDVEDJ (1 p, 4 rec, 1 pasa, 1 int). A mai evoluat SILVASAN (1 rec, 1 pasa, 1 int). De la invingatori s-a remarcat KOSTOV (24 p, 2x3, 8 rec).

Clasamentele si programul din grupele D si F

In urma rezultatului inregistrat de CSM U Oradea, coroborat cu victoria obtinuta pe teren propriu de rusii de la Avtodor Saratov in fata turcilor de la SC Tofas, cu 80-75, iata clasamentul Grupei D:
1. BC Astana – 2 puncte (1 victorie)
2. Avtodor Saratov – 2 puncte (1 victorie)
3. SC Tofas – 1 punct (1 infrangere)
4. CSM U Oradea – 1 punct (1 infrangere)
In Grupa F, in urma esecului clujean, coroborat cu victoria clara obtinuta de turcii de la TS Medical Park Trabzon in fata gruparii maghiare Atomeromu SE Paks, cu 103-81, iata cum arata clasamentul la zi:
1. TS Medical Park – 2 puncte (1 victorie)
2. BK Magnofit Gussing – 2 puncte (1 victorie)
3. U-Banca Transilvania Cluj – 1 punct (1 infrangere)
4. Atomeromu SE Paks – 1 punct (1 infrangere)

Conform datelor oficiale anuntate de forul european, iata programul jocurilor pe care CSM U Oradea si U-Banca Transilvania Cluj-Napoca le mai au de disputat in grupele Eurochallenge:
11.11.2014
CSM U Oradea – Avtodor Saratov (Grupa D, ora 20:00, in direct pe DIGI SPORT)
U-BT Cluj-Napoca – TS Medical Park (Grupa F, ora 18:00, in direct pe DIGI SPORT)
18.11.2014
CSM U Oradea – SC Tofas (Grupa D, ora 18:00, in direct pe DIGI SPORT)
U-BT Cluj-Napoca - Atomeromu SE Paks (Grupa F, ora 20:00, in direct pe DIGI SPORT)