Debut cu stangul la Campionatul European U20, feminin, de la Sofia

Reprezentativa feminina de tineret a Romaniei a cedat, astazi, in fata selectionatei similare a Portugaliei, cu scorul de 47-74 (9-13, 16-19, 17-21, 5-21), in primul meci sustinut in cadrul Campionatului European U20, feminin, Divizia B, de la Sofia.

Incepand de astazi si pana in data de 13 iulie, “Universiada Hall” din Sofia gazduieste meciurile Campionatului European U20, feminin, Divizia B, la startul intrecerilor fiind prezente 10 echipe nationale, printre care se numara si cea a Romaniei. In meciul de debut in competitia continentala, tricolorele pregatite de antrenorii Dan Calancea si Monika Boriga au intalnit ca si la editia precedenta de la Albena puternica selectionata similara a Portugaliei, o adversara incomoda si extrem de artagoasa, dupa cum o caracterizau inaintea jocului membrii staff-ului nostru tehnic. Cu doar noua sportive pe foaia oficiala de joc (n.n. – de maine se vor alatura echipei nationale Simina Avram, Kokovay Melania si Alexandra Chitanu, care sustin in tara ultimul examen de Bacalaureat), Romania a inceput foarte bine si a reusit in prima parte a primului sfert sa-si impuna jocul, dominandu-si adversara si pe tabela de scor – 5-2 min. 3 si 7-6 min. 7. Intrate mai greu in meci, portughezele, care la editia precedenta de la Albena au ratat de putin calificarea in elita continentala, clasandu-se pe locul 4, au inceput sa speculeze greselile din tabara noastra si reusesc sa incheie in avantaj primul sfert: 9-13. Urmatoarele zece minute s-au derulat cam in aceeasi nota, sub semnul echilibrului, prima parte apartinand tricolorelor noastre iar finalul lusitanelor, astfel ca la pauza, echipele au intrat la vestiare la scorul de 32-27 in favoarea Portugaliei. La reluare, echipa pregatita de Dan Calancea si Monika Boriga forteaza revenirea pe tabela, dar adversarele gasesc solutii sa-si conserve avantajul si sa se desprinda in finalul sfertului al treilea la 53-42. In ultima parte a jocului, tricolorele cedeaza fizic si nu mai reusesc sa faca fata presiunii portugheze, astfel ca acestea se detaseaza clar in invingatoare, fluierul final al arbitrilor consemnand o victorie la o diferenta mult prea mare fata de realitatea din teren, dar oglindita in mare parte mai ales prin diferenta mare de mingi pierdute (n.n. - Romania – 26; Portugalia – 11).
Scor final, Romania - Portugalia 47-74 (9-13, 16-19, 17-21, 5-21).
Conform statisticii oficiale, pentru echipa Romaniei au marcat: ARDELEAN (13 p, 15 rec, 2 pase, 1 int), RAILEANU (10 p, 6 rec, 1 pasa, 1 int), DOMOKOS (8 p, 2 rec, 1 cap), KIRBERG (7 p, 1x3, 6 rec, 1 pasa, 1 int), GRIGORE (6 p, 2x3, 3 rec, 3 pase, 1 int), GAVRILA (3 p, 1 rec, 2 int). Au mai evoluat LACHE, MAGUREAN si DUMITRACHE (3 rec, 1 pasa, 1 int). Din echipa Portugaliei s-a remarcat Viana (13 p), Canastra (13 p) si Kostourkova (13 p).

Conform programului anuntat de FIBA-Europe, iata programul meciurilor pe care le va mai sustine Romania pana la finele competitiei:

04.07.2014 Romania – Bosnia&Hertegovina (ora 11:30)
05.07.2014 Lituania – Romania (ora 20:15)
07.07.2014 Romania – Ungaria (ora 20:30)
08.07.2014 Israel – Romania (ora 13:45)
09.07.2014 Romania – Norvegia (ora 20:30)
11.07.2014 Marea Britanie – Romania (11:30)
12.07.2014 Bulgaria – Romania (18:15)
13.07.2014 Romania – Germania (13:45)

Tinand cont de modelul aplicat la editiile precedente a intrecerilor de la aceasta categorie de varsta, FIBA-Europe a anuntat ca se va juca tot in sistemul fiecare cu fiecare, iar echipele care vor urca la final pe podiumul Campionatului European U20, feminin, Divizia B, vor obtine automat si accederea in elita continentala.