Debut magnific pentru SCM U Craiova in EUROHOLD BALKAN LEAGUE

Singura reprezentanta a baschetului masculin romanesc din EUROHOLD BALKAN LEAGUE, SCM U Craiova, a pasit cu dreptul in sezonul regular al intrecerii balcanice, reusind sa se impuna, joi seara, pe teren propriu, in fata redutabilei grupari bulgare Levski Sofia, cu scorul de 73-71 (23-15, 21-18, 17-15, 12-23).

Inscrisa in premiera intr-o intrecere internationala intercluburi de anvergura, echipa masculina SCM U Craiova a trecut cu brio de “botezul” balcanic, inregistrand un succes fantastic, joi seara, in fata puternicei grupari Levski Sofia, finalista ultimelor editii din EUROHOLD BALKAN LEAGUE si castigatoare a trofeului BIBL in 2010. Sustinuti de un public avid de baschet, fanii olteni venind in numar nu foarte mare sa-si sustina din tribunele Salii Polivalente din Craiova favoritii, baschetbalistii pregatiti de Andjelko Mandic au inceput in forta disputa inaugurala din sezonul regular al BIBL si au preluat rapid conducerea pe tabela de marcaj. Bazandu-se pe o defensiva apriga si pe o ofensiva in care au excelat Djambic, Popescu si Seals, craiovenii nu au mai cedat intiativa pana la pauza mare, in ciuda eforturilor disperate ale gruparii bulgare, astfel ca gazdele au intrat la vestiare in avantaj: scor 44-33. La reluare, oaspetii au reusit sa mai echilibreze disputa din teren iar diferenta de scor s-a mentinut pana in finalul sfertului al treilea: 61-48. Ultimele zece minute s-au dovedit a fi nerecomandate cardiacilor, bulgarii reusind sa gaseasca solutii ideale atat pentru a contracara ofensiva olteana cat si pentru a gasi drumul spre cosul advers, astfel ca intalnirea a devenit extrem de incinsa pe final. Incet-incet, oaspetii au reusit sa reduca din diferenta si chiar au egalat in ultimul minut de joc, dar “nebunia” coordonatorului Rade Djambic a facut ca SCM U Craiova sa obtina primul succes din istorie intr-o competitie internationala, baschetbalistul sarb avand doua sclipiri care au inclinat decisiv balanta victoriei in favoarea echipei sale. Scor final 73-71 si SCM U Craiova demonstreaza ca poate juca de la egal la egal cu echipe redutabile din Balcani.
Conform statisticii oficiale, punctele victoriei gazdelor au fost inscrise de DJAMBIC (15 p, 2x3, 4 rec, 7 pase, 1 int), POPESCU (14 p, 2 rec, 2 pase, 1 int), SEALS (13 p, 3x3, 2 rec, 3 pase, 1 int), LEE (8 p, 1 rec, 2 pase, 2 cap), CAPUSAN (8 p, 6 rec, 2 pase), KOVAC (8 p, 1x3, 1 rec, 1 pasa), TOPCOV (6 p, 5 rec, 1 pasa), MARIC (2 p, 2 rec, 2 pase) si SOKK (1 p, 2 rec, 2 pase). A mai jucat MOCANU (1 rec). De la oaspeti s-a remarcat ZAHARIEV (17 p, 2x3, 5 rec, 2 pase).
La finalul partidei, managerul craiovean Marius Toma a declarat fericit: “Este un rezultat de care suntem mandri. A fost un meci superb pentru public, dar unul de infarct pentru noi! Am picat inexplicabil in ultimul sfert, dar in cele din urma conteaza rezultatul si victoria. Mai ales ca am invins o echipa cu traditie, Levski Sofia avand mai multe titluri de campioana a Bulgariei decat avem noi ca ani de experienta in Liga Nationala! Ma bucur ca am pasit cu dreptul in BIBL si am aratat in aceasta seara ca putem juca la acelasi nivel impotriva unor echipe cu traditie in competitiile internationale. Este un prim pas pe care l-am facut si sunt convins ca nu ne vom opri aici!”.

Programul din sezonul regular al BIBL

Conform calendarului competitional prezentat de oficialii Eurohold Balkan League, SCM U Craiova va sustine jocurile din sezonul regular dupa urmatorul program:

22.10.2013 KK Kumanovo (Macedonia) – SCM U Craiova
30.10.2013 SCM U Craiova - KK Teodo (Muntenegru)
13.11.2013 KK Kozuv (Mecedonia) – SCM U Craiova
28.11.2013 BC Balkan Botevgrad (Bulgaria) – SCM U Craiova
03.12.2013 KB Peja (Kosovo) – SCM U Craiova
05.12.2013 KB Sigal Pristina (Kosovo) – SCM U Craiova
08.01.2014 SCM U Craiova – Galil Gilboa (Israel)