Debut sub asteptari la Campionatul European U20, feminin, Divizia B

Micuta, dar cocheta, sala de sport din localitatea ceha Klatovy a gazduit in aceasta dupa-amiaza primele jocuri din cadrul Campionatului European U20, feminin. La startul intrecerilor din al doilea esalon continental s-au aliniat noua echipe nationale, printre care si cea a Romaniei, urmand ca pina in data de 26 august sa se lupte pentru cele trei vize de Divizia A.

“Balul” a fost deschis chiar de nationala antrenata de Dan Calancea si George Lancranjan, tricolorele noastre intalnind in partida inaugurala puternica reprezentativa a Germaniei. La capatul unui joc dominat autoritar de adversare, care au beneficiat si de o talie cu mult superioara, Romania a cedat cu scorul de  66-95 (15-29, 10-31, 20-23, 21-12). Desi tinerele noastre baschetbaliste si-au dorit o evolutie foarte buna in compania Germaniei, inca din startul partidei s-au vazut depasite clar, atat din punct de vedere fizic, cat si din punct de vedere psihic, primele doua sferturi fiind unele de cosmar. Scor la pauza: 60-25! La reluare, dupa ce au fost mustruluite serios la vestiare, tricolore au intrat mai decise in joc si au jucat de la egal la egal cu incomoda echipa adversa, reusind chiar sa si castige ultimul sfert. Fluierul final a consemnat scorul de 95-66, o diferenta care ne scuteste de alte comentarii.
Punctele echipei noastre au fost realizate de:
BIGICA (20 p, 1x3, 5 rec, 1 pasa)
IONESCU (13 p, 1x3, 5 rec, 3 pase, 2 int, 2 cap)
URSU (12 p, 5 rec, 3 pase, 1 int)
ARDELEAN (10 p, 1 rec)
CHELARIU (3 p, 1x3)
AVRAM, ROTARESCU, AL SHAAR, USURELU (cate 2 p)
In cadrul primei runde a Campionatului European U20 s-au mai inregistrat urmatoarele rezultate:
Cehia – Belgia 66-60
Grecia – Bulgaria 55-48
Ungaria – Israel 70-64

Reamintim ca FIBA-Europe a decis, in premiera, ca primele trei clasate in finalul competitiei din Klatovy sa promoveze in primul esalon european.

Vineri, 17.08.2012, Romania va intalni Grecia, cu incepere de la ora 15:45.