Energia Tg. Jiu a capotat in Ucraina in play-off-ul FIBA Europe Cup

Singura reprezentanta a baschetului masculin romanesc ramasa pe scena continentala, Energia Tg. Jiu, a cedat miercuri seara in fief-ul puternicei grupari Khimik Juzhne, cu scorul de 60-71 (20-27, 13-17, 16-19, 11-8), in cel de-al doilea meci din play-off-ul FIBA Europe Cup. In urma acestui rezultat, scorul general este de 1-1 iar meciul decisive se va juca la Pitesti, in data de 2 martie 2016.

Confruntata cu mari probleme financiare, ceea ce a atras si plecarea unor jucatori de baza din lotul pregatit de antrenorul Hristu Sapera, Energia Tg. Jiu a avut miercuri seara un fel de cantec de lebada in play-off-ul FIBA Europe Cup. Fara Eziukwu si Gutoaia, detinatoarea medaliilor de bronz a ultimei editii Eurochallenge a incercat sa faca fata cat a putut puternicei grupari ucrainiene Khimik Juzhne, dar gazdele au speculat foarte bine situatia prin care trece adversara sa si s-au impus in final cu scorul de 71-60, mentinand in suspans calificarea in faza superioara. A fost un meci in care reprezentanta Ucrainei a dominat clar prima parte, fiind mai pragmatica in ofensiva si construind un adevarat zid defensiv in fata principalelor “guri de foc” ale adversarilor, Troupe, Danys, Diggs si Horne. De altfel, dupa primele doua sferturi soarta meciului parea pecetluita, echipele intrand la vestiare la scorul de 44-33 in favoarea gazdelor. La reluare, oaspetii au dat semne ca pot reveni in joc, Horne reducand din handicap in minutul 23, scor 44-39, dar echipa pregatita de antrenorul Oleg Yushkin nu s-a aratat deloc impresionata si a apasat din nou pe pedala de acceleratie, marind diferenta pana la 63-49 in finalul celui de-al treilea sfert. Ultimele minute nu mai aduc nici o schimbare in ecuatia meciului, desi Troupe, Diggs si Santa au mai incercat sporadic sa reface diferenta, astfel ca fluierul final al arbitrilor a “inghetat” tabela la scorul de 71-60 in favoarea gazdelor, care reusesc sa egaleze situatia la general, 1-1, si imping in decisiv disputa din play-off-ul FIBA Europe Cup.
Conform datelor oferite de FIBA, punctele Energiei Tg. Jiu au fost realizate de TROUPE (21 p, 4x3, 4 rec, 1 pasa, 1 int), DANYS (11 p, 7 rec, 1 pasa, 1 cap), HORNE (11 p, 1x3, 8 rec, 4 pase, 4 int, 2 cap), SANTA (8 p, 9 rec, 1 pasa), DIGGS (7 p, 1x3, 3 rec, 7 pase, 2 int), AKTAS (2 p, 1 rec, 1 pasa). Au mai evoluat ANDREI (1 rec) si MIHUTI (1 int). De la gazde s-au remarcat SHAW (13 p, 1x3, 5 rec, 1 pasa, 1 int, 1 cap) si FRAZIER (12 p, 2x3, 3 rec, 3 pase, 2 int).
In urma acestui rezultat, Energia Tg. Jiu si Khimik Yuzhne se afla la egalitate si vor juca meciul decisiv, conform programului, in data de 2 martie 2016, la Pitesti.