Energia Tg. Jiu a castigat medaliile de bronz ale LNBM, sezonul 2014-2015

La capatul celui mai bun sezon baschetbalistic din istoria clubului, in care a obtinut bronzul in Eurochallenge, Energia Tg. Jiu a castigat, duminica seara, si locul al treilea in Liga Nationala de Baschet Masculin, sezonul 2014-2015, dupa ce echipa antrenata de Antonis Constantinides s-a impus si in cel de-al doilea meci cu CSA Steaua CSM Eximbank, cu 84-76, inchizand finala mica a LNBM cu scorul general de 2-0.

Energia Tg. Jiu si-a incheiat parcursul din actualul sezon al Ligii Nationale de Baschet Masculin, duminica seara, dupa ce a castigat si cea de-a doua confruntare cu CSA Steaua CSM Eximbank din finala mica a competitiei, cu scorul de 84-76 (17-26, 24-12, 27-16, 16-22), si a intrat, astfel, in posesia medaliilor de bronz. Dupa ce s-au impus lejer la mijlocul saptamanii recent incheiate chiar in fief-ul “militarilor”, cu 95-75, baschetbalistii pregatiti de antrenorul Antonis Constantinides au avut “viata grea” pe teren propriu, rivala din Bucuresti venind in Sala Sporturilor din Tg. Jiu extrem de motivata sa prelungeasca finala mica pana la meciul decisiv. Numai ca, gazdele au reusit in cele din urma sa se impuna, desi au avut un debut mai putin convingator, primul sfert fiind adjudecat clar de oaspeti: scor 17-26. A urmat o cursa nebuna de urmarire, declansata de gazde chiar de la primele actiuni din cel de-al doilea sfert, iar dupa un “run” deosebit de 11-0 Energia s-a instalat pentru prima oara la conducere, 28-26 in min. 13. Oaspetii au ripostat prompt si au preluat din nou conducerea pentru scurt timp, dar favoritii tribunelor reusesc sa revina in avantaj pe finalul primei reprize si sa intre la vestiare cu un scor favorabil: 41-38. La reluare, recent castigatoarea medaliilor de bronz in Eurochallenge “rupe” echilibrul si se distanteaza pe tabela, punctand necrutator prin Milosevic, Watson, Darby, Troupe si Karpelesz, astfel ca finalul celui de-al treilea sfert consemneaza o diferenta de 14 puncte pentru gazde: 68-54. Nicoara si Ikonic au o tresarire de orgoliu si incearca din rasputeri sa mentina pe CSA Steaua CSM Eximbank in joc (78-74 in min. 37), dar gazdele reusesc sa gestioneze foarte bine finalul de joc si se impun si in cel de-al doilea meci. Scor final 84-76 si Energia Tg. Jiu cucereste, in premiera, medaliile de bronz ale Ligii Nationale de Baschet Masculin, sezonul 2014-2015, castigand finala mica cu scorul general de 2-0.
Dar iata si rezultatele inregistrate de cele doua echipe in play-off-ul LNBM, sezonul 2014-2015:

Toate statisticile meciurilor din LNBM pot fi vizualizate pe:

Reamintim ca in finala LNBM, sezonul 2014-2015, care se disputa dupa sistemul cel mai bun din cinci partide, se vor intalni in urmatoarea perioada echipele CSU Asesoft Ploiesti si BC Mures Tg. Mures: