Energia Tg. Jiu a debutat in forta in Eurochallenge!

Detinatoarea Cupei Romaniei, Energia Tg. Jiu, a spart gheata in cupele europene inca de la primul joc din Grupa B a Eurochallenge, baschetbalistii pregatiti de antrenorul Antonis Constantinides reusind, marti seara, sa se impuna clar in in fata incomodei echipe estoniene Tartu University Rock, cu scorul de 74-56 (21-15, 14-19, 11-13, 28-9).

Prezenta in premiera intr-o cupa europeana, detinatoarea Cupei Romaniei si-a turat motoarele la maxim in debutul din Grupa B a Eurochallenge, spre satisfactia unui public admirabil, care a umplut pana la refuz tribunele Salii Sporturilor din Tg. Jiu. Sustinuti de fanii locali si dornici de o evolutie cat mai buna in primul joc de pe scena continentala, baschetbalistii gorjeni n-au tinut cont de faptul ca aveau in fata un adversar cu state vechi in Eurochallenge si au inceput in forta meciul de marti seara, Troupe si Karpelesz deschizand “balul” cu doua reusite de la mare distanta. A fost semnalul ca gazdele sunt decise sa-si treaca in cont o prima victorie sub lumina reflectoarelor din Eurochallenge, astfel ca in minutul 5 tabela indica un incredibil 13-2! Oaspetii se trezesc din pumni si incep sa riposteze mult mai serios, dar gorjenii termina cu un avans de sase puncte dupa primele zece minute: 21-15. Loviti serios in orgoliu, mai ales ca Tartu Rock se afla la al saselea sezon consecutiv in grupele cupelor europene, estonienii incep sa gaseasca solutii sa sparga defensiva gazda in cel de-al doilea sfert si recupereaza punct cu punct pana la pauza mare, cand echipele intra la vestiare la scorul de 35-34 in favoarea Energiei Tg. Jiu. La reluare, Turner si Watson forteaza in atac si maresc diferenta pana la 43-36 in minutul 25, dar in finalul sfertului al treilea estonienii reactioneaza puternic si revin spectaculos, reusind prin reusita de la mare distanta a lui Eichfuss sa obtina pentru prima oara avantajul pe tabela: scor 46-47. Impinsi de la spate de public, gazdele intra mult mai bine in ultimul sfert prin “argintul viu” Watson, care este de neoprit si duce scorul la 57-49 in minutul 33. Incursiunile lui Watson sunt urmate de “seria” reusitelor cuplului Milosevic-Darby, care ridica pe rand sala in picioare, scorul ajungand la 72-53 in ultimul minut, spre disperarea oaspetilor, care n-au reusit sa gaseasca solutii defensive de anihilare a tavalugului gorjean. Astfel, intr-o atmosfera de mare sarbatoare, fluierul final al arbitrilor “ingheata” tabela la scorul de 74-56 in favoarea Energiei Tg. Jiu, care incheie triumfal primul joc din Eurochallenge.
Conform datelor statistice oficiale, punctele victoriei gorjene au fost realizate de WATSON (19 p, 1x3, 2 rec, 4 pase, 4 int), DARBY (16 p, 2 rec, 1 pasa, 2 int), MILOSEVIC (12 p, 9 rec), TROUPE (10 p, 2x3, 3 pase, 5 int), KREMEN (6 p, 2x3, 4 rec, 2 pase, 2 int), TURNER (6 p, 5 rec), KARPELESZ (5 p, 1x3, 3 rec, 1 int). Au mai evoluat STEFAN (1 rec) si TUDOSA (1 pasa). De la oaspeti s-a remarcat EICHFUSS (17 p, 1x3, 6 rec, 1 pasa).

Programul si clasamentul Grupei B

In urma acestui rezultat, coroborat si cu victoria obtinuta de Kormend in fief-ul gruparii Lukoil Academic Sofia, cu scorul de 80-75, Energia Tg. Jiu ocupa pozitia de lidere al Grupei B dupa prima etapa:
1. Energia Tg. Jiu – 2 puncte
2. Kormend – 2 puncte
3. Lukoil Academic Sofia – 1 punct
4. Tartu University Rock – 1 punct

Conform FIBA-Europe, iata programul meciurilor pe care detinatoarea Cupei Romaniei le va mai disputa in Grupa B: