Energia Tg. Jiu a incheiat triumfal prima faza a FIBA Europe Cup

Singura reprezentanta a baschetului masculin romanesc prezenta pe scena FIBA Europe Cup, Energia Tg. Jiu, a reusit sa incheie intr-un mod deosebit prima faza a intrecerii derulate sub egida forului continental, baschetbalistii pregatiti de antrenorul Antonis Constantinides impunandu-se, in aceasta seara, in fief-ul gruparii BC Astana, cu scorul de 95-85 (26-16, 23-26, 21-24, 25-19). In urma acestui nou succes, Energia Tg. Jiu a castigat detasat Grupa K si s-a calificat in faza superioara a FIBA Europe Cup, urmand sa evolueze in cadrul Grupei S, impotriva puternicelor Cibona Zagreb (Croatia), Pieno Zvaigzdes (Lituania) si STB Le Havre (Franta).

Castigatoarea medaliilor de bronz a ultimei editii a EuroChallenge, Energia Tg. Jiu, si-a respectat blazonul in prima faza a FIBA Europe Cup si a castigat detasat Grupa K din competitia derulata sub egida forului continental, cu cinci victorii din sase partide disputate. In aceasta seara, desi avea calificarea asigurata in runda urmatoare, Energia Tg. Jiu si-a demonstrat din nou valoarea si pe terenul gruparii BC Astana (Kazahstan), reusind sa castige cu scorul de 95-85. De altfel, dornici sa intre in faza urmatoare de pe pozitia de lider al Grupei K, baschetbalistii pregatiti de antrenorul Antonis Constantinides au inceput in forta ultimul joc din prima faza si s-au distantat rapid pe tabela, avand un avans de zece puncte dupa primele zece minute: scor 26-16. A urmat un sfert mult mai echilibrat, in care gazdele au incercat din rasputeri sa faca fata tavalugului impus de Energia, astfel ca echipele au intrat la vestiare la scorul de 49-42 in favoarea reprezentantei noastre. La reluare, BC Astana cauta cu disperare sa revina in joc si reuseste sa preia conducerea la mijlocul celui de-al treilea sfert, scor 54-52 in min. 24, dar Energia gaseste resursele necesare sa inchida sfertul in avantaj, scor 70-66. Ultimele zece minute apartin din nou reprezentantei baschetului masculine romanesc, care etaleaza un joc modern si pragmatic, cu un ritm infernal, iar gazdele cedeaza definitiv teren si sunt nevoiti sa se recunoasca invinsi, astfel ca fluierul final al arbitrilor ingheata tabela la scorul de 95-85 in favoarea Energiei Tg. Jiu. Un succes care le consolideaza pozitia de lider in clasamentul grupei K, gruparea gorjeana reusind sa adune 11 puncte din 12 posibile, cu cinci victorii la activ din sase partide disputate.
Conform datelor statistice oficiale, punctele victoriei Energiei Tg. Jiu au fost realizate de EZIUKWU (22 p, 14 rec, 4 pase, 2 cap), MACK (21 p, 3x3, 6 rec, 2 pase, 2 int), DIGGS (20 p, 2x3, 2 rec, 7 pase, 2 int), HORNE (10 p, 2x3, 3 rec, 1 int), TROUPE (10 p, 6 rec, 4 pase, 2 int), GUTOAIA (4 p, 2 rec, 4 pase), ANDREI (3 p, 1x3, 1 pasa), SANTA (2 p, 1 rec), AKTAS (2 p, 2 rec, 3 pase) si MIHUTI (1 p). A mai evoluat RADOSAVLJEVIC (1 pasa). De la gazde s-a remarcat ZHUKANEKO (27 p, 5x3, 4 rec, 2 int, 2 cap).

In urma acestui rezultat, coroborat si cu victoria obtinuta de AEK Larnaca pe terenul echipei Sigal Pristina, cu 83-70, iata cum arata clasamentul final al Grupei K:
1. Energia Tg. Jiu – 11 puncte (5 victorii, 1 infrangere)
2. Petrolina AEK Larnaca – 9 puncte (3 victorii, 3 infrangeri)
3. BC Astana – 8 puncte (2 victorii, 4 infrangeri)
4. Sigal Pristina – 8 puncte (2 victorii, 4 infrangeri)

Astfel, dupa derularea meciurilor din cele doua conferinte ale primei faze din FIBA Europe Cup, Energia Tg. Jiu avanseaza in Round of 32 si va evolua in cadrul Grupei S, impotriva puternicelor Cibona Zagreb (Croatia, locul 2 in Grupa B), Pieno Zvaigzdes (Lituania, locul 2 in Grupa I) si a liderului Grupei E, STB Le Havre (Franta). Dar iata si programul meciurilor pe care Energia Tg. Jiu le va sustine in Grupa S: