Energia Tg. Jiu s-a calificat, in premiera, in sferturile de finala ale EUROCHALLENGE!

Detinatoarea Cupei Romaniei continua sa scrie istorie in actualul sezon european, gruparea pregatita de antrenorul Antonis Constantinides reusind sa obtina prima pozitie din Grupa I si sa acceada, in premiera, in sferturile de finala ale Eurochallenge, desi, marti seara, a cedat pe teren propriu in fata incomodei echipe italiene Enel Basket Brindisi, cu scorul de 67-78 (14-20, 20-12, 18-24, 15-22). In faza superioara, care se va juca dupa sistemul cel mai bun din trei partide, Energia Tg. Jiu va primi replica ocupantei locului secund in Grupa J, echipa franceza Le Mans Sarthe Basket, reprezentanta noastra urmand sa evolueze de doua ori in fata propriilor suporteri.

Sala Sporturilor din Tg. Jiu a gazduit, marti seara, ultimul joc din cadrul Grupei I din Eurochallenge, in care echipa locala Energia a primit replica incomodei grupari italiene Enel Basket Brindisi. Meciul in sine era extrem de important numai pentru oaspeti, care aveau obligatoriu nevoie de o victorie pentru a accede in primavara europeana, mai ales ca BC Astana trecuse cu o ora mai devreme de Okapi Aalstar, cu 77-73, in vreme ce gazdele, aveau deja asigurata sefia Grupei I si implicit prezenta printre cele mai valoroase opt echipe din competitia derulata sub egida FIBA-Europe. In acest context, italienii au inceput in forta si s-au instalat rapid la conducere, terminand primul sfert cu un avans important: 14-20. Milosevic, Watson, Darby, Troupe si Glyniadakis au o tresarire de orgoliu si reusesc sa refaca in urmatoarele zece minute diferenta si chiar sa intre la cabine in avantaj: 34-32. La reluare, gazdele continua dominarea pentru cateva minute, Kremen face ca scorul sa devina 45-36 in min. 24, dupa care italienii declanseaza un tavalug impresionant si revin spectaculos, speculand din plin greselile adversarilor. Astfel, finalul celui de-al treilea sfert se incheie la scorul de 52-56, oaspetii reusind sa preia initiativa pe teren si sa iuteasca din nou ritmul. In ultima parte, gazdele continua seria greselilor si ratarilor, in vreme ce oaspetii se distanteaza pe tabela si isi securizeaza victoria si, implicit, calificarea de pe locul secund al Grupei I, fluierul final al arbitrilor consemnand scorul de 67-78. In ciuda acestui esec, Energia Tg. Jiu isi pastreaza pozitia de lider al Grupei I, fiind singura echipa din aceasta serie care a inregistrat patru victorii din sase partide, o performanta care o “impinge” spre o calificare istorica in sferturile de finala ale Eurochallenge, faza in care accede si Enel Basket Brindisi de pe locul secund al grupei.
Conform datelor statistice, punctele Energiei Tg. Jiu au fost marcate de WATSON (17 p, 2x3, 3 rec, 5 pase, 5 int), DARBY (15 p, 1x3, 3 rec, 1 pasa, 1 int), MILOSEVIC (10 p, 5 rec, 1 pasa, 1 int), TROUPE (9 p, 1x3, 2 rec, 2 pase), GLYNIADAKIS (6 p, 5 rec, 1 pasa, 1 cap), KREMEN (6 p, 2x3, 2 rec, 1 int, 1 cap), KARPELESZ (4 p, 6 rec, 1 pasa). Au mai evoluat BRATOLOVEANU (1 rec), VLAICU, TAL si AKTAS. De la invingatori s-a remarcat PULLEN (14 p, 4x3, 6 rec, 2 pase, 2 int, 1 cap).

Iata si declaratiile de la finalul jocului:
Antonis Constantinides (antrenor Energia Tg. Jiu) – In primul rand, doresc sa felicit echipa Enel Brindisi pentru victorie si calificarea in play-off-ul Eurochallenge. Rezultatul final este corect. Am stiut inainte de acest joc ca suntem deja calificati in runda urmatoare de la primul loc, si, din pacate, am aratat acest lucru doar in primele trei sferturi. De fapt, sunt un pic dezamagit de reactia noastra din ultimele doua minute ale celui de-al treilea sfert, iar in opinia mea acolo am pierdut jocul deoarece am inceput sa avem optiuni ofensive foarte proaste, ne-am pierdut concentrarea in defensiva, dupa care am inceput dezamagiti ultimul sfert. Nu ne vom opri aici! Avem o foarte mare provocare in urmatoarea runda din Eurochallenge, va fi dificil pentru noi, dar si pentru Le Mans de asemenea. Noi incercam sa dam ce avem mai bun pe teren si ne vom pregati 100% pentru a castiga aceste doua jocuri si sa avansam in Final 4. Dar, pana acolo, pentru pozitia in care suntem acum, suntem foarte mandri pentru oras si tara.
PierLuigi Bucchi (antrenor Enel Basket Brindisi) – In primul rand, doresc sa felicit antrenorul si echipa Energia Tg. Jiu pentru ca au castigat grupa. Joaca foarte bine, un baschet de calitate. In mare parte din jocul din aceasta seara, am simtit o presiune mult mai mare decat ei, si asta pentru ca era un meci in care obligatoriu trebuia sa castigam. In timpul jocului ne-am gasit ritmul, mai ales in partea a doua, si astfel a fost mult mai simplu pentru noi sa gasim drumul spre cos si de asemenea cum sa ne aparam ca sa obtinem victoria.
Catalin Vlaicu (Energia Tg. Jiu) – La inceput, nimeni nu se astepta sa castigam aceasta grupa, dar se pare ca i-am surprins pe toti, poate chiar si pe noi. Realizam ceea ce am obtinut si inca ne traim visul. Jucam fiecare meci cu intensitate maxima si vom da totul pe teren pana la ultimul fluier.
Jacob Pullen (Enel Basket Brindisi) – A fost un meci foarte greu. Energia este o echipa foarte buna, care ne-a invins pe teren propriu. A fost un joc in care eram obligati sa obtinem victoria si am jucat la capacitate maxima, cu anumite oscilatii, dar am gasit in cele din urma drumul spre victorie. Colegii mei au jucat foarte bine in aceasta seara. Mi-as dori sa jucam din nou impotriva Energiei in Final 4, dar, dupa cum am mai spus, Energia este o echipa puternica.

Programul sferturilor de finala

In urma rezultatului de la Tg. Jiu, coroborat cu victoria obtinuta de BC Astana in fata Okapi Aalstar, cu 77-73, iata cum arata clasamentul final al Grupei I:
1. Energia Tg. Jiu – 10 puncte (4 victorii, 2 infrangeri)
2. Enel Basket Brindisi – 9 puncte (3 victorii, 3 infrangeri)
3. BC Astana  – 9 puncte (3 victorii, 3 infrangeri)
4. Okapi Aalstar – 8 puncte (2 victorii, 4 infrangeri)

Energia Tg. Jiu si Enel Basket Brindisi s-au calificat in sferturile de finala ale Eurochallenge, faza care se va desfasura dupa urmatorul program:

Energia Tg. Jiu – Le Mans Sarthe Basket
JSF Nanterre – Enel Basket Brindisi
Fraport Skyliners - BC Enisey Krasnodar
TS Medical Park – Avtodor

Conform regulamentului, disputele din aceasta faza se desfasoara dupa sistemul cel mai bun din trei partide, Energia Tg. Jiu, JSF Nanterre, Fraport Skyliners si TS Medical Park avand avantajul ca vor juca de doua ori in fata propriilor suporteri.
In data de 10 martie este programat primul meci dintre Energia Tg. Jiu si Le Mans, urmand ca in data de 12 martie sa se dispute al doilea joc, in Franta, iar, daca va mai fi nevoie, a treia partida este programata pentru data de 17 martie.