Foto

Esec in Bosnia pentru tricolori

Nationala Romaniei a cedat ieri seara la Sarajevo cu scorul 93-58, in fata nationalei Bosniei, in ultimul meci sustinut in deplasare de tricolori in actulalele preliminarii EuroBasket2013 .

Adversarii de ieri au apasat la maximum pedala de acceleratie din prima secunda si gratie evolutiei solide si-au asigurat biletele pentru Campionatul European.

Mirza Teletovic a fost cel mai bun marcator al Bosniei (15 puncte si 8 recuperari), secondat de americanul naturalizat Zackary Wright  (12 puncte, 8 pase decisive), in vreme ce pentru nationala tricolora pregatita de Mladen Ostojic si Sorin Hartman s-au evidentiat Ionut Dragusin (17 puncte, 6 recuperari) si capitanul Mihai Silvasan (15 puncte, 3 pase decisive).

Extrem de motivati de miza meciului, bosniecii incurajati frenetic de peste 6000 de spectatori care au luat cu asalt impunatoarea sala Skenderija, nu au dat nici o sansa echipei noastre de a mai smulge o victorie de orgoliu in actualele preliminarii.

Pentru echipa noastra urmeaza marti ultimul duel in compania Letoniei. Meciul este programat cu incepere de la ora 18:00, in Sala Sporturilor "Transilvania" din Sibiu.

Foto: Ovidiu Matiu

Parteneri