Esec in Olanda pentru tricolori

Nationala Romaniei a cedat in aceasta seara in fata Olandei, cu scorul 80-74 in al cincilea meci din cadrul preliminariilor EuroBasket 2013. Increzatori in sansele pe care le au de a se impune la Almere, jucatorii lui Mladen Ostojic si Sorin Hartman au luptat din rasputeri pentru a aduna puncte in drumul spre Slovenia, insa din pacate gramul de norocul ne-a lipsit in aceasta seara. Batavii au castigat primul sfert cu 15-12, al doilea a apartinu nationalei noastre (16-18), iar dupa minutele de odihna Olanda s-a impus cu 21-18 si 28-26.

Mihai Silvasan - 3 p

Au mai evoluat: Dani Popescu si Dragos Andrei.

Letonia invinge Bosnia Hertegovina

In celalalt meci al grupei D, Letonia a invins pe teren propriu Bosnia Hertegovina cu scorul 80-64, balticii avand un sfert al doilea de exceptie cu 26 de puncte marcate si doar 11 puncte primite. In urmatorul joc programat duminica, Letonia va intalni Olanda, in vreme ce echipa noastra va juca la Sibiu cu Georgia.