Esec pentru U-Mobitelco BT Cluj Napoca si BC Timisoara in Cupele Europene

Campioana Romaniei, U-Mobitelco BT Cluj-Napoca, a cedat cu 81-85 in meciul inaugural din EuroChallenge Cup, in fata detinatoarei Cupei Frantei, Elan Chalon. Chiar daca clujenii au inceput curajos meciul si in minutul cinci au preluat conducerea, in a doua jumatate a jocului francezii au revenit. Cele cinci puncte avute in avans la pauza pentru baietii pregatiti de Marcel Tenter, Dorin Pintea si Dragos Curtifan au fost recuperate de adversarii din Franta. Ultimele minute, interzise cardiacilor, au ridicat in picioare spectatorii din Sala Sporturilor "Horia Demian", reusitele de trei puncte ale lui Silvasan si Dykes dand sperante pentru o victorie a lui "U". Replica adversarilor a fost pe masura, iar ultimul fluier a consemnat victoria oaspetilor.

Marcatori:

"U" Mobitelco BT Cluj-Napoca:
Dykes 23 (2 recuperari, 2 pase decisive), Silvasan 19 ( 6 recuperari, 2 pase decisive), Mijovic 13 ( 7 recuperari, 2 pase decisive), Krstanovic 10 (3 recuperari, 1 pasa decisiva), Morris 8(4 recuperari, 9 pase decisive), Lawrence 5 (2 recuperari, 2 pase decisive), Chetranu 3 ( 1 recuperare, 1 pasa decisiva).

Elan Chalon:
Delaney 33 ( 1 recuperare, 4 pase decisive), Schilb 17 (3 recuperari, 5 pase decisive), Aminu 13 (6 recuperari), Lang 6 (1 recuperare, 3 pase decisive), Tchicamboud 5 (3 recuperari, 4 pase decisive), Smith 4 (2 recuperari), Lauvergne 3 (6 recuperari, 1 pasa decisiva), Jean Baptiste Adolphe 2 (1 recuperare), Evtimov 2 (3 recuperari, 1 pasa decisiva).

In celalalt meci din Cupele Europene, BC Timisoara a fost invinsa cu 72-74 de KK Torus din Macedonia si a bifat al doilea insucces consecutiv din Cupa Balcanica. Cei mai buni marcatori ai echipei pregatite de Predrag Badnajarevic si Milorad Perovic au fost Bogdan Popescu (24 de puncte), Zlatko Jovanovic (20 de puncte) si Robert Sarovic (11 puncte).

Tot un esec a suferit si echipa internationalului roman Andrei Mandache, cipriotii de la Keravnos Strovolou fiind invinsi pe teren prorpiu cu scorul 93-81, de germanii de la Artland Dragons, in grupa F a EuroChallenge. Conducatorul de joc originar din Arad a evoluat 10 minute si a contribuit cu 4 recuperari si 3 pase decisive pentru formatia sa.