Esec usturator pentru Gaz Metan Medias in EuroChallenge

Singura reprezentanta a baschetului masculin romanesc care a ramas in aventura europeana, Gaz Metan Medias, a capotat in primul joc din Grupa I a EuroChallenge, gruparea pregatita de Marcel Tenter cedand pe terenul puternicei echipe turce Pinar Karsiyaka Izmir, cu scorul de 59-89 (19-18, 12-26, 13-24, 15-21).

Au rezistat doar un sfert

Calificata in premiera in faza secunda a EuroChallenge, Gaz Metan Medias nu s-a aratat foarte impresionata de faptul ca adversarii de la Pinar Kasiyaka domina campionatul Turciei si a inceput foarte bine jocul de marti seara de la Izmir. Dupa un debut echilibrat, baschetbalistii din Medias s-au instalat la carma jocului si au ajuns sa conduca dupa numai sase minute de joc, cu 17-10, dar finalul primului sfert a consemnat o revenire a gazdelor, astfel ca dupa zece minute tabela indica 19-18 in favoarea oaspetilor. A fost, din pacate, singurul moment in care reprezentanta LNBM in EuroChallenge a reusit sa faca fata tavalugului turcesc, Pinar Karsiyaka reusind sa rupa echilibrul de pe teren si sa incline definitiv balanta victoriei in favoarea ei chiar inainte de pauza mare. Astfel, de la 22-22 in minutul 12, turcii s-au distantat rapid pana la 33-22 in minutul 25, vedetele americane Dixon, Diebler si Thomas reusind sa-si faca jocul sub ambele panouri si sa inregistreze pe tabela un “run” de 11-0. Pana la pauza, diferenta a crescut la 44-31 in favoarea gazdelor, care si-au demonstrat superioritate, in ciuda eforturilor depuse de echipa pregatita de Marcel Tenter. La reluare, o data cu trecerea timpului, diferenta de pe tabela s-a marit constant, gratie procentajului senzational realizat de turci (n.n. - 31-51, respectiv 60,8%, la aruncari din actiune; 16-27, respectiv 59,7 la aruncari de 3 puncte!), astfel ca dupa 30 de minute de joc scorul a fost 68-44 iar la final a “inghetat” la 89-59, spre bucuria celor peste 2000 de fani prezenti in Sala Sporturilor din Izmir.
Conform datelor oficiale, punctele echipei Gaz Metan Medias au fost marcate de KRSTANOVIC (11 puncte, 1x3, 2 recuperari), MANDACHE (10 puncte, 1x3, 3 recuperari, 3 pase decisive, 1 interceptie), IVANOVIC (9 puncte, 4 recuperari, 3 pase decisive, 1 interceptie), MLADENOVIC (8 puncte, 6 recuperari, 2 pase decisive, 1 capac), DUNDJERSKI (7 puncte, 1x3, 7 recuperari, 6 pase decisive, ), SHILOH (7 puncte, 1x3, 5 recuperari, 1 pasa decisiva, 1 interceptie), LILOV (5 puncte, 1x3, 1 recuperare, 1 pasa decisiva, 1 interceptie), NICOARA (2 puncte, 1 interceptie). De la invingatori s-au remarcat americanii Dixon (28 puncte, 6x3, 2 recuperari, 3 pase decisive, 1 interceptie), Diebler (15 puncte, 1 recuperare, 1 interceptie), Aminu (12 puncte, 6 recuperari, 1 pasa decisiva, 4 interceptii, 1 capac) si Thomas (11 puncte, 7 recuperari, 2 pase decisive).

Imediat dupa joc, antrenorul Marcel Tenter a declarat: “Este foarte dificil sa opui rezistenta unui adversar care inregistreaza 16 reusite de la 3 puncte si are un procentaj de peste 60% la aruncarile din actiune; dar, trebuie sa recunoastem fair-play ca Pinar Kasiyaka are si cea mai buna defensiva din competitie!”. De partea cealalta, antrenorul turc Ufuk Sarica a mentionat: “Este foarte bine sa incepi faza secunda a competitiei cu o victorie clara la o diferenta de 30 de puncte. Am jucat tot meciul extrem de serios, cu un ritm foarte alert, ceea ce a facut diferenta. Suntem puternici si cu sprijinul fanilor nostri.” Internationalul roman Andrei Mandache a subliniat la randul sau: “Ne asteptam la un joc extrem de greu, dar nu la o diferenta de scor atat de mare.” Singurul baschetbalist turc care a marcat peste zece puncte, Umit Sonkol, a concluzionat la final: “Stiam ca pentru a obtine calificarea in faza superioara nu trebuie sa pierdem pe teren propriu. Azi am castigat datorita ritmului de joc ridicat si a procentajului mare realizat la aruncarile din actiune si, nu in ultimul rand, datorita sprijinului fantastic al suporterilor nostri.

Programul si clasamentul Grupei I

Dupa acest rezultat, coroborat cu victoria obtinuta de Joensuun Kataja in fata BK Ventspils, cu 80-78, iata cum arata clasamentul Grupei I, cu precizarea ca primele doua echipe din fiecare dintre cele patru grupe ale “Final 16” se vor califica in sferturile de finala ale EuroChallenge: