Evolutia stranierilor din aceasta saptamana

American University, echipa internationalului roman Vlad Moldoveanu, a castigat aseara cu scorul 66-53, meciul din deplasare cu UMBC (University of Maryland) si a rupt sirul celor trei infrangeri la rand.

Extrema de forta a Nationalei Romaniei a evoluat 28 de minute pentru oaspeti si si a reusit noua puncte, sase recuperari si 2 capace.  In sfertul al treilea “vulturii” au avut si 23 de puncte avans, dar pe final au mai redus “motoarele”.

Dupa acest succes, jucatorii lui Jeff Jones au acumulat sase victorii si trei infrangeri.

In Atlantic Coast Conference (ACC),  Clemson Tigers, echipa internationalului Catalin Baciu, a pierdut duelul cu Florida State, cu scorul 69-75. Pivotul roman a evoluat opt minute pentru “tigrii” si a reusit trei recuperari si un capac.
Clemson au la activ cinci victorii si patru infrangeri in acest sezon.