Extaz si agonie in meciul cu Slovacia

Edward Stanescu (Sarajevo / Bosnia Hertegovina)

O ploaie de cosuri ar fi trebuit sa se dezlantuie in Sala Mojmilo din Sarajevo, in meciul sustinut de Romania impotriva Slovaciei, un adversar modest care putea fi depasit lejer de reprezentativa noastra. Chiar daca tricolorii U18 au inceput tare si i-au bagat rapid in sedinta pe slovaci, jocul a avut un deznodamant neasteptat, drumul de la extaz  la agonie fiind strabatut din pacate cu brio de nationala noastra. Desi tricolorii au reusit sa castige primele doua sferturi (16-13 si 17-12), lipsa de concentrare si de precizie si-au spus cuvantul in finalul partidei. Avertizati de la cabine ca jocul se reia de la zero la zero, Popovici si compania nu au reusit sa gestioneze sfertul al treilea (12- 12), doar slam-dunk-ul de mare efect al lui Stoicoviciu animand putin jocul nostru. In ultimele cinci minute ale intalnirii, tricolorii au scapat complet din mana duelul. Slovacii au profitat si au revenit foarte puternic gratie greselilor noastre din aparare si au reusit sa se desprinda pe tabela, spre stupefactia bancii noastre. 64-55 pentru Slovacia si Romania va lupta acum pentru locurile 13-16, urmatorul adversar fiind Suedia.