Franta a cedat in fata Serbiei si a spulberat Slovacia!

Dupa ce a spart gheata in seria meciurilor de verificare pentru Eurobasket Women 2015, impunandu-se clar in fata Marii Britanii, cu 81-54, reprezentativa feminina a Frantei a mai bifat in finalul saptamanii recent incheiate alte doua partide, cedand la Villeurbanne in fata Serbiei, cu 63-64, si impunandu-se clar la Bourg-de-Peage in fata Slovaciei, cu 74-55.

Reprezentativa feminina a Serbiei a stricat parcursul deosebit al Frantei in primul stagiu de pregatire al vicecampioanei Europei,  baschetbalistele antrenate de Marina Malkovic reusind sa se impuna, la Villeurbanne, in data de 15 mai, cu scorul de 64-63. Principalul „Les Bleus”, Valerie Garnier, a pastrat aceleasi titulare ca in meciul inaugural cu Marea Britanie, trimitandu-le in teren pe Miyem, Tchatchouang, Gruda, Dumerc si Skrela. Gazdele au facut rapid o diferenta pe tabela, finalul primului sfert indicand pe tabela scorul de 22-12, dar baschetbalistele Serbiei, care vor evolua in Grupa C la Eurobasket Women 2015, au revenit destul de bine in urmatoarele zece minute, intrand la vestiare un un deficit de doar patru puncte: scor la pauza 34-30. In partea a doua, extrem de precisa in aruncari  si cu Milica Dabovic si Nevena Jovanovic in prim plan, Serbia reuseste sa incline balanta in favoarea sa, ajungand sa conduca cu 52-47. Franta revine si Ciak egaleaza la 54, insa finalul de joc apartine tot Serbiei, care puncteaza in ultimul minut prin Dabovic pentru 64-61 iar Endene Miyem inscrie ultimul cos al meciului, stabilind scorul final: Franta – Serbia 63-64. Pentru nationala Hexagonului au evoluat: Yacoubou (8 min, 5 p), Miyem (22 min, 6 p, 5 rec), Tchatchouang (24 min, 13 p, 6 rec), Gruda (29 min, 5 p, 14 rec), Epoupa (15 min, 5 p), Dumerc (26 min, 3 p, 4 rec, 5 pase), Cata-Chitiga (9 min, 2 p), Ayayi (13 min, 3 p, 2 rec), Skrela (27 min, 10 p, 3 rec), Salagnac (16 min, 7 p) si Ciak (12 min, 4 p, 7 rec).
A doua zi, „Les Bleus” au avut o cu totul alta fata in amicalul cu Slovacia, disputat in Bourg-de-Peage, in fata a 2.000 de fani prezenti in tribune, Franta reusind sa se impuna clar, cu scorul de 74-55. A fost prima confruntare directa intre cele doua nationale din 2008, cand au jucat in preliminariile Campionatului European. Valerie Garnier le-a oferit de aceasta data mai multe minute jucatoarelor tinere (Epoupa, Ayayi, Michel, Miyem, Cata-Chitiga) in primul sfert, incheiat cu scorul de 22-17. Avansul gazdelor a crescut constant o data cu trecerea timpului, 38-21 la pauza si 60-34 cu zece minute inainte de final, pentru ca, in ultimul act, Sandrine Gruda sa intre, gratie celor 4 puncte inscrise (15 in total), in topul celor mai bune zece marcatoare din istoria Nationalei Frantei. Pentru nationala Hexagonului au evoluat: Miyem (15 min, 3 p, 3 rec), Tchatchouang (16 min, 2 rec), Gruda (21 min, 15 p, 4 rec), Epoupa (15 min, 4 p), Dumerc (19 min, 3 p, 3 pase), Cata-Chitiga (19 min, 12 p), Ayayi (21 min, 9 p, 6 rec), Amant (13 min, 1 p, 2 rec), Salagnac (14 min, 11 p, 2 rec), Ciak (19 min, 8 p, 8 rec), Michel (15 min, 6 p), Lardy (14 min, 2 p, 2 rec, 3 pase).
In urma primelor trei partide de verificare, antrenoarea Valerie Garnier a renuntat la Aby Gaye si Sara Chevaugeon, explicand si motivele: „Sara si Aby s-au pregatit extraordinar, dar pe posturile lor avem solutii mai bune”. Astfel, pe lista celor 15 jucatoare care merg mai departe in campania de pregatire pentru Eurobasket Women 2015 se numara 11 sportive din lotul pe care Franta l-a prezentat la Campionatul Mondial de anul trecut.
In urmatoarea perioada, din 20 si pana in 24 mai, „Les Bleus” se vor pregati la Tarbes.
Reamintim ca Franta va evolua la Timisoara in cadrul Grupei A a Eurobasket Women 2015, urmand sa se confrunte cu nationalele Romaniei, Cehiei, Ucrainei si Muntenegru.