Infrangere in extremis cu Anglia

Edward Stanescu (Sarajevo / Bosnia Hertegovina)

Meci interzis cardiacilor in sala Ilidza din Sarajevo, acolo unde tricolorii U18 au incheiat acum cateva minute duelul cu Anglia, pierdut in extremis de nationala noastra cu 60-55. Baietii lui Eugen Ilie si Paul Miron au jucat de la egal cu o nationala a Angliei in care s-au regasit doi pivoti uriasi de 2,13 m si 2,11 m si au gasit puterea de a reveni incredibil de la un deficit de 20 de puncte. Daca inceputul a fost echilibrat si Andrei Ciordas si Mirel Dragoste au scuturat plasa din spatele semicercului de trei puncte, usor-usor jucatorii reginei au preluat initiativa si au inceput sa preseze la fiecare atac. Prima jumatate de meci s-a incheiat cu un avantaj de 17 puncte pentru Anglia si meciul parea transat inca de la pauza. Extrem de motivati la cabine, ai nostri au reintrat pe parchet decis sa isi vanda scump pielea si sa produca surpriza la turneul continental. Cateva combinati rapide au facut ca punctele sa se adune in dreptul nostru si sfertul al treilea sa se incheie cu scorul de 11-17 in favoarea noastra. In ultima parte, baietii nostri au strans si mai tare randurile si au  luptat ca niste lei pentru fiecare minge. Tabela s-a blocat la 52-51 pentru Anglia, Cobzaru si Popovici blocand actiunile ofensive ale jucatorilor din Regat,  si speranta incepea sa se infiripe in sufletele suporterilor romani din sala. Din pacate, efortul depus in aparare si-a spus cuvantul din plin in atac, acolo unde tricolorii n-au mai avut luciditatea de a finaliza actiunile ofensive.

A fost suficient ca englezii sa marcheze o data si sa se duca la trei puncte in fata si cursa nebuna de urmarire se fie declansata din nou. Din pacate insa nici secundele n-au mai tinut cu noi si duelul s-a incheiat cu un avantaj de cinci puncte pentru Anglia.