Jocurile Mondiale Universitare de la Shenzhen la final (Actualizat)

Dupa 12 zile de competitie intensa, in care sportivi din 152 de tari au participat la Jocurile Mondiale Universitare de la Shenzhen, editia din 2011 se va incheia marti, printr-un carnaval pregatit special participantilor. Printre surprizele puse la cale de organizatori in Piata Mondiala (World Square) se vor numara diverse activitati interactive, mancare traditioanal chinezeasca, precum si alte specialitati locale.

Revenind la competita baschetbalistica de la Shenzhen, nationala Romaniei s-a clasat pe locul opt din 23 de participante, depasind tari precum Turcia, Ucraina, Cehia, Israel sau Brazilia.

In finala Jocurilor Mondiale Universitare nationala Serbiei s-a impus in fata selectionatei Canadei, cu scorul 68-55 si a pastrat titlul de campioana cucerit in 2009 la Belgrad. De asemenea, nationala plavilor si-a luat revansa in fata Canadei, dupa infrangerea din grupe, cand jucatorii "frunzei de artar" castigasera  cu 70-67.

In finala mica, Lituania s-a impus la limita, cu 76-74, in fata rivalilor din Rusia. Chiar daca lituanienii au inceput slab meciul si au intrat cu un handicap de 11 puncte la pauza, in sfertul al treilea s-au dezlantuit si s-au distantat la doua puncte pe tabela de marcaj.

Dar iata, conform organizatorilor, rezultatele complete inregistrate in ultima zi de competitie de la Shenzhen:

=========================================================================

In ultima reprezentatie de la Jocurile Mondiale Universitare de la Shenzhen, nationala Romaniei a fost invinsa cu scorul 76-69 (23-20, 16-18, 16-17, 21-14), de selectionata similara a Finlandei si s-a clasat pe locul opt la editia din 2011. Cu trei victorii consecutive,  jucatorii lui Dan Calancea si Cristian Achim s-au calificat in sferturile de finala ale competitiei, dar sortii deloc generosi le-au scos in cale tricolorilor puternica nationala a Canadei, finalista din acest an a competitiei.

A urmat apoi infrangerea de ieri din fata Statelor Unite, care  a trimis nationala noastra in lupta pentru locurile 7-8, unde ajungea si Finlanda dupa esecul cu nationala "panzerelor" germane.

Duelul de astazi din Pingshan Gymnasium, a fost unul echilibrat, in care ambele formatii au alternat conducerea, insa pragmatismul nordicilor si-a spus cuvantul in ultimul sfert. Chiar daca am preluat conducerea in ultimele trei minute, finlandezii au revenit rapid si s-au distantat pe tabela de marcaj stabilind rezultatul final.

La aceasta adresa puteti viziona statistica oficiala a jocului:

Nationala Romaniei s-a clasat pe locul opt din 23 de echipe participante, depasind echipele nationale ale Turciei, Ucrainei, Cehiei, Israel sau Brazilia.

Finala competitiei dintre Serbia si Canada este programata in aceasta seara, de la ora 21:30 (ora Chinei), in timp ce in finala mica Rusia va intalni Lituania, de la ora 19:00 (ora Chinei).

Duelul de gala dintre nationala Romaniei si cea a Statelor Unite ale Americii, programat in aceasta dupa-amiaza in Shenzhen Luohu Gymnasium, s-a incheiat cu victoria nord-americanilor, cu scorul 94-73 (12-20,17-27,26-27, 18-20).

Vlad Moldoveanu si compania au incercat din rasputeri sa stranga randurile dupa esecul de ieri din sferturile de finala ale Jocurilor Mondiale Universitare cu selectionata Canadei si sa isi ia revansa astazi printr-o victorie de prestigiu in fata nationalei Statelor Unite, dar inceputul slab de joc (12-0 pentru americani dupa primele cinci minute) si banca multa mai lunga a "studentilor" de peste Ocean si-au spus cuvantul.

Cu o trasarire de orgoliu in a doua jumatate a meciului, baietii lui Dan Calancea si Cristian Achim au fortat revenirea, insa deficitul de 19 puncte avut la pauza nu a putut fi recuperat.

Doi dintre tricolori au reusit "double-double" ( Titus Nicoara - 22 p, 10 rec si Vlad Moldoveanu - 13 p, 11 rec), iar Andrei Mandache a marcat 18 puncte, insa evolutia trioului amintit a fost insuficenta pentru a stopa tavalugul Statelor Unite.

Daniel Popescu 2p, 2 rec, 2 pase decisive,o interceptie

Au mai evoluat: Laszlo Lazar, Dragos Andrei si Radu Paliciuc.

In celalat meci pentru locurile 5-8, Germania a trecut de Finlanda cu scorul 84-63.

Urmatorul meci al tricolorilor pentru locurile 7-8 este programat maine, de la ora 15:30 (ora Chinei) in compania Finlandei.

Tot astazi, in semifinalele Jocurilor Mondiale Universitare s-au inregistrat urmatoarele rezultate:

Serbia - Rusia 81 -61
Canada - Lituania 83-68

Nationala universitara a fost invinsa astazi de selectionata similara a Canadei, cu scorul 71-58 (25-14, 7-15, 22-15, 17-14), in sferturile de finala ale Jocurilor Mondiale Universitare de la Shenzhen si va da piept maine cu nationala Statelor Unite in duelul pentru locurile 5-8. Partida tricolorilor de maine este programata de la ora 20:30 (ora Chinei), in Shenzhen Luohu Gymnasium.

In partida de astazi, tricolorii au intrat greu in ritm, dupa zece minute jucatorii "frunzei de artar" avand un avantaj de 11 puncte. In al doilea sfert, baietii pregatiti de Dan Calancea si Cristian Achim au revenit si s-au apropiat la trei lungimi de canadieni. Pauza i-a salvat pe nord-americani de la o rasturnare de situatie, iar minutele de odihna parca le-au dat aripi celor de pe noul continent. Intrati pe parchet mult mai motivati, canadienii s-au desprins pe tabela de marcaj, spre disperarea celor doi tehnicieni romani care  au incercat in permanenta sa gaseasca solutiile castigatoare.

Ultimele zece minute au reprezentat o cursa nebuna de urmarire, insa cele cinci aruncari de trei puncte ratate ne-au costat revenirea in joc.

Adrian Gutoaia 2p, o rec, 2 pase decisive, 3 interceptii

In celelalte meciuri din sferturile de finala ale Jocurilor Mondiale Universitare s-au inregistrat urmatoarele rezultate:

Germania - Serbia  55 -77
Rusia - Finlanda 74-39
Lituania - SUA 76 -74

In "careul de asi" se vor intalni  duminica Serbia si Rusia, respectiv Canada si Lituania.

Vestile bune continua pentru nationala universitara a Romaniei. Tricolorii lui Dan Calancea si Cristian Achim leaga victoriile una dupa alta, precum margelele pe sirag. Dupa succesele in fata Cehiei si Chinei, astazi universitarii Romani au castigat cu scorul 68-37, intalnirea cu Emiratele Arabe Unite si s-au calificat in sferturile de finala ale Jocurilor Mondiale Universitare de la Shenzhen.
Dupa ce la primele ore ale diminetii, Cehia a invins selectionata Braziliei, cu scorul 85-69  si a deschis portile Romaniei spre sferturile de finala, tricolorii n-au ratat oportunitatea si au trecut la pas de reprezentativa Emiratelor Arabe Unite.
Cu doi jucatori care si-au trecut in cont “double-double”, Vlad Moldoveanu (20 de puncte si 18 recuperari) si Titus Nicoara (17 puncte si 13 recuperari), selectionata noastra a inceput tare duelul cu Emiratele Arabe Unite si la pauza avea un avantaj de 11 puncte.  Dupa minutele de odihna, echipa noastra a presat in continuare si ecartul s-a marit cu inca 10 puncte, iar in sfertul final Moldoveanu si compania au mai adus inca 10 puncte in plus pentru Romania.

Adrian Gutoaia 1, 3 pase decisive, 3 interceptii

Tot in Grupa A, Cehia a trecut de Brazilia, cu scorul 85-69, in timp ce China a cedat cu scorul 75-51 in fata Germaniei.

6. Emiratele Arabe Unite 5p

In sferturile de finala Romania va intalni castigatoarea Grupei B, in timp ce nationala Germaniei va juca impotriva ocupantei locului doi din Grupa B.

Germania - Serbia
Romania - Canada , pe data de 20 august 2011, in Shenzen Luohu Gymnasium, de la ora 18:00 - ora Chinei
Rusia - Finlanda
Lituania - SUA

Vlad Moldoveanu, Andrei Mandache, Titus Nicoara si Daniel Popescu in topurile de la Shenzen

Cu doua victorii la activ, una chiar in fata tarii gazda, Vlad Moldoveanu si compania domina topurile de la Jocurile Mondiale Universitare. Prestatia buna a tricolorilor de la aceasta editie a Universiadei este reflectata de statisticile oferite de organizatorii de la Shenzen.  Alaturi de liderului nationalei,  Andrei Mandache, Titus Nicoara si Daniel Popescu au intrat in topul select al jucatorilor prezenti la evenimentul asiatic.
Dar iata mai jos un top cu  reusitele jucatorilor pregatiti de Dan Calancea si Cristian Achim.

Vlad Moldoveanu cel mai bun marcator al Universiadei!

Capitanul “univeristarilor”, proaspat absolvent al prestigioasei American University din Statele Unite si component al formatiei italiene Benetton Treviso, a intrat rapid in topul asiaticilor. Prestatiile de exceptie ale extremei de forta a nationalei Romaniei l-au desemnat imediat drept cel mai bun marcator al Universiadei. Cu 91 de puncte marcate in patru meciuri si cu o medie de 22.8 puncte pe meci , Vlad Moldoveanu i-a cucerit instant pe chinezi. De remarcat ca Vlad Moldoveanu domina si topul celor mai buni marcatori de la linia de libere, cu 30 de reusite, si se afla pe pozitia a doua ca procentaj al aruncarilor libere. 30 de reusite din 31 de incercari si un procentaj de 96.8%  , il trimit pe jucatorul nostru pe locul al doilea ca procentaj al liberelor transformate.
In plus, Vlad Moldoveanu are cele mai multe cosuri de trei puncte marcate. Cele 13 reusite din spatele semicercului, in cele patru meciuri (medie 3.3 cosuri de la linia de trei puncte pe meci), il plaseaza pe jucatorul lui Dan Calancea pe prima pozitia a aruncatorilor de trei puncte.

Andrei Mandache in primii zece marcatori ai Universiadei

Conducatorul de joc al Romaniei il insoteste pe Vlad Moldoveanu in topul celor mai buni marcatori de la Shenzen. Cu o medie de 17.3 puncte pe meci si cu un total de 69 de puncte inscrise in cele patru meciuri,  explozivul Andrei Mandache ocupa locul al optulea in randul celor mai buni marcatori.

Titus Nicoara locul cinci  in topul celor mai buni recuperatori

Asa cum ne-a obisnuit cu eficienta fantastica de sub panou si cu plasamentul incredibil, Titus Nicoara, castigator al Cupei Romaniei in sezonul trecut cu formatia Gaz Metan Medias, se afla pe pozitia a cincea in clasamentul rezervat celor mai buni recuperatori de la Jocurile Mondiale Universitare. Oradeanul “a strans” in patru meciuri 34 de recuperari, 12 ofensive, 22 in defensiva si are o medie de 8.5 recuperari pe meci.

Daniel Popescu are cel mai bun procentaj la aruncarile de trei puncte

Topul select al jucatorilor prezenti la Shenzen este incheiat de micutul conducator de joc al tricolorilor. Daniel Popescu “a dat foc” plasei cu cele  6 aruncari de trei puncte reusite din 9 incercari. Astfel, procentajul de 66.7% il plaseaza pe primul loc ca eficienta pe Daniel Popescu in randul aruncatorilor de trei puncte.

In fata a 18.000 de spectatori prezenti in Main Gymnasium of Universiade Center din Shenzen, nationala Universitara a Romaniei a invins astazi China cu scorul 98-80 (29-19, 15-21, 30-20, 24-20). Astfel, echipa noastra pregatita de Dan Calancea si Cristian Achim a obtinut a doua victorie consecutiva pe taram asiatic, in cadrul Grupei A din intrecerea universitara.  Succesul obtinut luni in fata Cehiei, cu scorul 87-71, a ridicat moralul tricolorilor nostri, Moldoveanu si compania reusind astazi un meci bun si in fata selectionatei univesitare a tarii gazda.
Dupa un debut echilibrat, tricolorii au pus stapanire pe joc si au terminat primul sfert cu un avantaj de zece puncte, spre deziluzia celor 18.000 de spectatori care au umplut aproape pina la refuz tribunele salii din Shenzen. La reluare, chinezii au reintrat in joc si au resit sa reduca din diferenta, intrand la vestiare la scorul de 40-44. Dupa pauza mare, Romania s-a dezlantuit si au preluat din nou initiativa, marind ecartul pina la fluierul final: 98-80. Marcatorii echipei noastre au fost:

La aceasta adresa puteti vizualiza statistica oficiala a jocului cu CHINA:

Tot in aceasta seara, Germania a trecut de Brazilia, cu 61-53, si si-a asigurat prima pozitie in Grupa A, iar Cehia a dispus de Emiratele Arabe Unite, cu 91-61.

Maine, 18 august, Romania intalneste Emiratele Arabe Unite, de la ora 18:00 - ora Chinei, in Gymnasium of the Senior High Division of Shenzen Foreign Languages School, in cadrul ultimului meci din Grupa A.

Al treilea meci disputat in Grupa A la Jocurile Mondiale Universitare de la Shenzen a fost cu noroc pentru tricolori, Vlad Moldoveanu si compania reusind sa castige primul joc pe taram asiatic, in fata Cehiei, cu scorul 87-71. Cele doua infrangeri din meciurile precedente cu Germania si Brazilia, i-au motivat astazi la maximum pe baietii pregatiti de Dan Calancea si Cristian Achim pentru o victorie de moral. Dupa un inceput perfect in care apararea a functionat fara greseala, adversarii au inceput sa preseze si s-au apropiat pe tabela de marcaj in a doua jumatate, insa jocul foarte bun al trio-ului Vlad Moldoveanu ( 24 p - 4 X 3, 8 rec), Andrei Mandache (22 p, 8 rec) si Titus Nicoara (19 p, 10 rec) nu le-a permis  Cehilor sa preia initiativa.

Ultimele minute ale jocului din Sala Luohou au fost gestionate cu mult calm de tricolori,  cosurile inscrise dupa executarea schemelor cerute de banca tehnica stabilind rezultatul final.

La aceasta adresa puteti vizualiza statistica oficiala a jocului cu Cehia:

Tot astazi, China a cedat in fata Braziliei cu scorul 97-70, in timp ce nationala Germaniei a trecut cu 82-33 de Emiratele Arabe Unite.

Urmatorul meci pentru reprezentativa masculina universitara a Romaniei este programat miercuri, in compania Chinei.

Nationala masculina universitara a Romaniei a fost invinsa astazi de reprezentativa similara a Germaniei, cu scorul 60-71 (11-16, 10-13, 13-23, 26-19), in al doilea joc disputat in Grupa A de la Jocurile Mondiale Universitare din Shenzen. Dupa ce in prima zi jucatorii pregatiti de Dan Calancea si Cristian Achim au cedat dupa o repriza de prelungiri in fata Braziliei, azi, in al doilea joc, tricolorii au ratat sansa de a  sparge gheata si si-au micsorat serios sansele de calificare in sferturile de finala ale competitiei din China.

Revenind la meciul cu Germania din aceasta dimineata, universitarii romani au intrat mai greu in joc, adversarii reusind sa conduca in permanenta pe tabela de marcaj. In ultimul sfert, jucatorii nostri au avut o prestatie deosebita, au diminuat diferenta, dar rasturnarea de situatie nu s-a produs. Dar iata si lista marcatorilor nostri:
Vlad Moldoveanu (16 p, 3x3, 6 rec)
Andrei Mandache (13 p, 2x3, 3 rec)
Adrian Gutoaia (11 p, 2 rec)
Titus Nicoara (11 p, 6 rec,
Szabolcs Santa (6 p, 3 rec, 3 int, 1 capac)

La aceasta adresa puteti vizualiza statistica oficiala a jocului cu Germania:

Tot astazi, Cehia a trecut la pas de China, cu 75-55, in vreme ce Brazilia a spulberat Emiratele Arabe Unite, cu 103-57. In urma acestor rezultate, dupa primele doua runde, Germania si Brazilia au acumulat maxim de puncte, urmate de Cehia, cu o victorie, si de Romania, China si Emiratele Arabe Unite, fara nici o victorie.

Urmatoarea disputa a nationalei tricolore este programata luni impotriva Cehiei, in Shenzen Luahn Gymnasium, cu incepere de la ora 20:30 - ora Chinei.

Reprezentativa masculina de baschet a Romaniei a cedat, dupa o repriza de prelungiri, in fata selectionatei similare a Braziliei, in meciul din prima etapa din cadrul Grupei A de la Jocurile Mondiale Universitare de la Shenzen. Dupa terminarea timpului regulamentar de joc scorul a fost egal, 70-70 (
17-15, 10-20, 23-17, 20-18), iar dupa primele cinci minute de prelungiri, tabela de marcaj a indicat victoria baschetbalistilor sud-americani, cu 77-74. Dupa un debut echilibrat, tricolorii nostri pareau ca au pus stapanire pe joc, dar urmatoarele zece minute au fost de cosmar, brazilienii reusind sa intre la vestiare cu un avans de opt puncte: 35-27. Reveniti  pe teren mult mai motivati, baschetbalistii pregatiti de Dan Calancea si Cristian Achim au preluat din nou initiativa in urmatoarele doua sferturi si au egalat intr-un final incendiar, prin Bogdan Tibirna: scor 70-70. In prelungiri, apararile si-au spus cuvintul si niciuna dintre echipe n-a reusit sa puncteze in primele 2 minute si 30 de secunde. Vlad Moldoveanu sparge gheata si inscrie doua aruncari libere, 72-70, dar brazilieni riposteaza rapid si egaleaza tot din aruncari libere, prin Ansaloni. Pina la final, Vlad Moldoveanu mai bifeaza inca doua libere, in vreme ce sud-americanii au marcat cinci puncte si au inregistrat primul lor succes din grupa A. Dar iata si marcatorii echipei noastre:

La aceasta adresa puteti viziona statistica oficiala a jocului  de debut:

Tot in Grupa A, China a trecut de Emiratele Arabe Unite, cu 85-80, in vreme ce Germania a dispus de Cehia, cu 66-63.

Duminica, Romania intalneste Germania, in Main Gymnasium of Universiade Center, de la ora 12:30 - ora Chinei.

In aceasta seara, peste 70.000 de spectatori vor lua loc in tribunele Shenzen Bay Sports Center, o adevarata bijuterie arhitectonica, pentru a asista la grandioasa festivitate de deschidere a Jocurilor Mondiale Universitare, Shenzhen 2011, cea mai importanta competitie la care participa studentii din intreaga lume
. Ca si la Jocurile Olimpice de la Beijing, organizatorii chinezi s-au autodepasit si spera din nou sa ia ochii intregii Planete, pregatind cu minutiozitate un spectacol magic, la care vor participa si cei aproximativ 12.000 de sportivi, antrenori si oficiali, din 152 de tari. De altfel, la editia din acest an a Jocurilor Mondiale Universitare vor fi doborite mai multe recorduri, in afara numarului de participanti fiind anuntata si depasirea numarului de intreceri sportive (se vor decerna 306 medalii de aur in 24 de sporturi).

De maine, reprezentativa masculina de baschet a Romaniei intra in focurile intrecerii universiatare, echipa pregatita de Dan Calancea si Cristian Achim urmand sa debuteze in cadrul grupei A impotriva selectionatei universitare a Braziliei. Conform programului anuntat de organizatori, tricolorii nostri vor disputa meciul inaugural cu Brazilia, de la ora 20:30 (ora Chinei - intre Romania si Shenzen este o diferenta de fus orar de 5 ore), in Gymnasium of Pinshan Sports Center. Dar iata si programul celorlalte meciuri pe care le va disputa nationala noastra universitara in Grupa A:
14.08.2011
Romania - Germania (ora 12:30 - ora Chinei) - in Main Gymnasium of Universiade Center
15.08.2011
Romania - Cehia (ora 20:30 - ora Chinei) - in Shenzen Luahn Gymnasium
17.08.2011
Romania - China (ora 20:30 - ora Chinei) - in Main Gymnasium of Universiade Center
18.08.2011
Romania - Emiratele Arabe Unite (ora 18:00 - ora Chinei) - in Gymnasium of the Senior High Division of Shenzen Foreign Languages School

Din data de 20 august sunt programate disputele din fazele urmatoare, cu precizarea ca primele doua echipe clasate din fiecare grupa vor avansa in sferturile de finala, echipele situate pe locurile 3 si 4 vor continua turneul in seria valorica 9-16, iar echipele de pe pozitiile 5 si 6 vor concura in disputele pentru locurile 17-23.