Juniorii tricolori invinsi in extremis de Georgia

In prima zi a Campionatului European U16 masculin (eveniment gazduit de Bucuresti in perioada 19-29 iulie 2012), nationala
Romaniei a intalnit in meciul de debut reprezentativa Georgiei, elevii lui Igor Georgiev  cedand cu 51-55.

Dupa un start echilibrat, in care emotiile debutului si-au pus amprenta pe ambele echipe, a urmat un sfert secund excelent pentru ai nostri, castigat cu 14-7. Intrati la pauza cu un avantaj de doua puncte (24-22), tricolorii au revenit pe parchet cu gandul la victorie, insa mult mai pragmatici georgienii au reusit sa castige detasat sfertul al treilea (13-20) si sa se desprind pe tabela.

Incurajati frenetic de cei peste 400 de spectatori prezenti in tribunele Salii Sporturilor "Unirea" din Dobroesti si impinsi practic de la spate, ai nostri au dat tonul revenirii. Desi cu patru minute inainte de final tabela indica un avantaj de 11 lungimi pentru georgieni, Ciotlaus si compania s-au aparat agresiv pe tot terenul si au reusit sa se  apropie la trei puncte. Din pacate insa, "timpul n-a mai avut rabdare" si victoria ne-a scapat printre degete.

Dar iata marcatorii Romaniei in meciul cu Georgia:

Stefan Neagu (7p, 3 rec)
Dragos Gheorghe (2p, 4 rec)
Caius Covrig (5p, 6 rec, 2 pase decisive)
Stefan Tanasie (2p, 3 rec)
Marius Ciotlaus (16p, 7 rec, 8 interceptii, 2 capace)
Nandor Kuti (13p, 4 rec, 4 interceptii)
Csongor Barabasi (2p, 2 rec, 3 pase decisive)

Belgia – Danemarca: 61-66

Un album foto dedicat special Campionatului European U16 masculin puteti vizualiza aici.