Foto

Marginean: "Sa dam tot ce este mai bun din noi in fiecare joc!"

Tanara Gabriela Marginean a traversat un nou sezon foarte bun. In Franta, chiar daca in campionat nu a reusit o clasare spectaculoasa, echipa ei Arras Pays D'Artois a salvat sezonul castigand Cupa Frantei. La echipa nationala, clujeanca a evoluat din nou foarte bine, reusind sa-si adjudece trofeul de cosgetera la finalul unui patrulater amical disputat la Belgrad, unde Romania a evoluat in compania puternicelor reprezentative ale Serbiei, Italiei si Israelului. Acum, la inceputul campaniei de calificare pentru Eurobasket 2013, Gabriela este increzatoare in ce priveste sansele echipei noastre nationale.

Ai avut un sezon extrem de incarcat cu ARRAS PAYS D'ARTOIS, dar incununat cu un succes deosebit: ati cucerit Cupa Frantei! Cum a fost?
 
Sezonul din Franta a fost cu siguranta unul foarte incarcat si mult diferit fata de cel din Grecia. Campionatul din Franta este extrem de bun si competitiv si foarte echilibrat cand vine vorba de echipe. La fiecare meci este “bataie” si nu exista jocuri usoare pentru ca toate echipele sunt acolo, la egalitate. A fost o experienta foarte buna din punct de vedere al baschetului, dar a fost foarte greu in afara terenului. Echipa in sine a fost buna, dar nu am stiut sa jucam impreuna, cu toate ca am inceput foarte bine sezonul. Rezutatele pe care le-am avut nu arata nici pe departe adevarata valoare a noastra pe parcursul sezonului, dar cand am reusit sa jucam relaxate si sa ne intelegem s-au vazut si rezultatele. Am castigat mai multe meciuri pe sfarsitul sezonului, pe care nimeni nu credea ca le vom putea castiga si am cucerit si Cupa Frantei. Nimeni nu credea ca se poate, stiind ca am terminat pe locul 10 in campionat si ca intalnean campioana, Bourges Basket. Am fost conduse in finala si cu 18 puncte, dar in ultimul sfert am resusit sa revenim in forta si am uimit pe toata lumea la final. A fost o experienta unica si un moment de neuitat. Nu stiam ce sa mai fac cu mine cand am castigat!! A fost minunat, eram in culmea bucuriei. Am avut in spatele noastru peste 500 de fani, care ne-au sustinut in permanenta, deci a fost superb. In plus, au fost alaturi de mine si parintii mei, care au venit special pentru finala. Bourges a fost mult mai surprinsa decat noi atunci cand am castigat, pentru ca ele erau marile favorite. Au castigat Cupa aproape in fiecare an, deci a fost un soc total ca au pierdut. Si mai ales de la noi! Inaintea finalei, comentariile lor au fost jignitoare fata de noi si asta ne-a motivate si mai tare. In timpul meciului n-au luat in serios jocul si ne radeau in fata in permanenta, mai ales ca aveau o diferenta mare pe tabela. Una peste alta, sunt foarte fericita ca am castigat si le-am inchis gura! Intotdeauna trebuie sa-ti respecti adversarii, nu conteaza ce echipa si ce rezultate au avut inainte, pentru  ca intr-un meci de baschet se pot intampla multe. Iar scorul se poate intoarce oricand, pentru ca orice echipa poate sa prinda o zi buna. Si finala Cupei Frantei a fost cu siguranta una dintre zilele noastre. Mai mult in a doua jumatate a jocului decat in prima, dar am reusit sa luam trofeul acasa si asta este tot ce conteaza!
 
Cum a fost trecerea din campionatul Greciei in cel al Frantei?
 
Trecerea de la campionatul din Grecia la cel din Franta am resimtit-o din plin. Mult mai multa munca in Franta, atat in atac, cat si in aparare, lucru care mi-a placut pentru ca imi place sa invat in permanenta si sa stiu ca sunt intr-o situatie in care pot creste ca si jucatoare si sa-mi dezvolt jocul. Campionatul francez este mai puternic decat cel din Grecia si mai ales apararea este un cu totul alt fel de mancare! Se pune accent mai mult pe aparare, decat pe atac. Imi pare bine ca am ales Franta si mi-as dori sa ma intorc pe viitor, dar nu anul acesta…
 
Ai acumulat deja o experienta vasta atat in SUA, cat si in Europa. Ce diferente exista intre baschetul american si cel european?
 
Acum ca m-am adaptat deja la baschetul european pot spune ca vad in permanenta diferente majore atunci cand compar baschetul de aici cu cel din State. Este total diferit. Se vede foarte bine atunci cand vin americancele in Europa si sunt in primul sezon sau cand se intorc jucatoarele europene de la colegiile din SUA. Diferentele sunt uriase. Dar, dupa parerea mea, jocul european este mult mai de echipa decat cel din SUA, indiferent ca vorbim de WNBA sau de colegii. Se joaca mai frumos si se gaseste omul liber. Eu stiu din proprie experienta ca de cand am ajuns in Europa vad mult mai bine jocul si gasesc omul liber mult mai usor. Cand jucam in State, trebuie sa recunosc ca nu prea ma uitam la pase…
 
Unde ti-a placut cel mai mult? Unde te-ai adaptat cel mai bine?
 
Personal, mi-a placut oriunde am fost si m-am adaptat rapid peste tot. Imi place atunci cand este un stil nou de joc unde merg pentru ca imi da ocazia sa invat mai mult. Intotdeauna va fi nevoie sa perfectionezi cate ceva si jucand in locuri diferite m-a ajutat enorm sa-mi dezvolt jocul si mintea pe teren. Este extrem de bine ca un jucator sa fie cat mai versatil pentru ca va fi mai greu de oprit. De aceea sunt tot timpul deschisa la noi stiluri si conceptii de joc atunci cand vine vorba despre baschet.
 
In prezent, te afli in pregatire cu echipa nationala a Romaniei si tocmai ai castigat trofeul de cea mai buna marcatoare a Turneului International de la Belgrad. A fost dificila competitia, tinand cont ca Romania a intalnit Serbia, Italia si Israel?
 
“Trofeul Belgrad 2012” a fost un turneu foarte util de pregatire… Nu am avut rezultatele pe care trebuia sa le avem, dar a fost o decizie buna sa mergem sa vedem unde ne aflam la acest moment al pregatirii. Au fost jocuri echilibrate si ama aratat ca avem potential. Mai avem mult de lucrat si sper sa reusim sa fim o echipa si sa jucam pana la ultimul minut in fiecare meci. Sa reusim sa dam tot ce este mai bun din noi in fiecare joc si vom vedea la final care va fi rezultatul. Cand dai tot ce poti, atunci nu ai de ce sa ai regrete! Trofeul de cosgeter de la Belgrad a fost o adevarata onoare pentru mine si vreau sa le multumesc feteleor si antrenorilor pentru increderea pe care o au in mine. A fost trofeul echipei…
 
Peste cateva zile incepe campania de calificare la Eurobasket 2013. Ce sanse are Romania intr-o grupa cu Spania, Germania, Suedia si Bulgaria?
 
Calificarea pentru Eurobasket Women 2013 nu va fi deloc una usoara, stiind ca avem o echipa tanara, schimbata. Personal, am mare incredere in echipa noastra si in potentialul ei si cred ca vom putea face o surpriza frumoasa. Stiu ca in trecut nu am avut rezultatele dorite si nimeni nu se asteapta in prezent ca noi sa castigam, dar asta ar trebui sa ne motiveze in plus si sa vrem si mai mult sa castigam si sa ne calificam pentru ca la anul sa ne prezentam si noi la Campionatul European. Fiecare meci din Grupa D este unul dificil si trebuie tratat la fel, cu aceeasi seriozitate si dorinta de victorie. Nu avem nimic de pierdut si acum este momentul perfect sa dam tot ce putem si sa realizam si noi niste surprize neplacute pentru adversari. Asa cum am facut cu echipa de club in Cupa Frantei…
 
In final, te rog sa adresezi un mesaj pentru fanii care vor veni la Targoviste si Bucuresti sa sustina echipa Romaniei...
 
Ceea ce s-a intamplat in anii precedenti a trecut. Anul acesta, in campania de calificare la Eurobasket 2013, avem o echipa tanara, dornica de afirmare, care are mare nevoie de sustinere si mai ales de fani. As vrea sa le multumesc de pe acum fanilor, care sunt convinsa ca ne vor sustine cu adevarat si care cred in noi. Vom face totul ca sa nu dezagim!
 

Parteneri