Meci decisiv cu Austria pentru calificarea in grupa 9-12 la CE U18, feminin

Reprezentativa feminina de baschet a Romaniei a cedat, joi seara, in fata selectionatei Germaniei, cu scorul de 61-78 (11-21, 18-14, 15-24, 17-19), si va juca astazi, cu incepere de la ora 20:30, impotriva Austriei, intr-o partida care decide calificarea in grupa valorica 9-12 a Campionatului European U18, feminin, intreceri gazduite de Miskolcs.

Joi dupa-amiaza, Sala Sporturilor din Miskolcs a gazduit o disputa extrem de importanta pentru economia Grupei H din cadrul Campionatului European U18, Romania si Germania luptand pentru a-si asigura accesul in seria valorica 9-12. Avand cate doua victorii la activ in Grupa H, ambele combatante au fost puternic motivate de miza jocului, dar echilibrul a fost vizibil doar in primele doua minute de joc. Dupa 2-2 in min. 2, scorul a inceput sa capete proportii in favoarea Germaniei, la finalul primului sfert tabela indicand 21-11. Trezite la realitate, tricolorele noastre riposteaza puternic in urmatoarele zece minute si reduc din diferenta pana la pauza, reusind sa castige cel de-al doilea sfert si sa duca scorul la 35-29 in favoarea adversarelor. La reluare, Germania forteaza desprinderea si reuseste in finalul sfertului al treilea sa-si mareasca avantajul, intrand in ultima parte a jocului de la scorul de 59-44. Bazandu-se doar pe evolutiile foarte bune ale Selenei Kirberg, care a si realizat un double-double, si Iuliei Raileanu, reprezentativa Romaniei echilibreaza jocul in ultimele zece minute, insuficient, insa, pentru a mai reduce din handicapul de pe tabela, astfel ca fluierul final al arbitrilor a consemnat victoria Germaniei, cu 78-61. Conform statisticii oficiale, punctele Romaniei au fost marcate de KIRBERG (20 p, 10 rec, 4 pase, 1 int), RAILEANU (15 p, 1x3, 3 rec, 2 int, 1 cap), LOVASZ (8 p, 3 rec, 3 int, 1 cap), KELEMEN (6 p, 2 rec, 2 pase, 2 int), BELDIAN (5 p, 1x3, 1 rec, 1 pasa), LENART (5 p, 3 rec, 3 int), AVRAM (2 p, 5 rec). Au mai jucat CUZIC (4 rec, 1 pasa), MOLNAR (1 rec, 1 pasa, 1 int), CHITANU (1 int), GRIGOR si GAVRILA (1 rec, 1 int).

In urma acestui rezultat, iata cum arata clasamentul Grupei H inaintea ultimelor jocuri de astazi, cand Romania va intalni Austria intr-un joc care va decide clar soarta calificarii in seria valorica 9-12: