Foto

Mircea Vulc: "Baschetul este sportul rege in Sibiu!"

Peste trei zile, in data de 09.04.2011, municipiul Sibiu va deveni din nou capitala baschetului romanesc, Sala Sporturilor “Transilvania” urmand sa gazduiasca cu incepere de la ora 17 traditionalul spectacol “ALL STAR GAME”. In cadrul evenimentului de la Sibiu, fanii vor avea ocazia sa urmareasca un meci al fostelor glorii baschetbalistice, intre LEGENDELE CSU ATLASSIB SIBIU si OLD STAR ROMANIA, mult asteptata disputa dintre ALL STAR SUD si ALL STAR NORD, numeroase concursuri interactive, demonstratii de minibaschet si multe alte surprize pregatite de organizatori. Seara, dupa ora 22, membrii familiei baschetului si nu numai vor participa la Balul Festiv, organizat la Restaurantul Majestic cu ocazia aniversarii a 80 de ani de la infiintarea FR Baschet si 40 de ani de activitate a CSU Sibiu. Directorul CSU Sibiu, Mircea Vulc, care se identifica perfect cu performantele baschetului sibian din ultimele decenii, a avut amabilitatea sa ne acorde un interviu in exclusivitate legat de organizarea All Star Game si mai ales de aniversarea CSU Sibiu.
 
Domnule Mircea Vulc, in week-end, municipiul Sibiu va fi capitala baschetului romanesc, Sala Sporturilor “Transilvania” urmand sa imbrace haine de gala la ALL STAR GAME. Ne puteti dezvalui cateva dintre surprizele pregatite pentru acest eveniment?
 
Nu stiu daca putem vorbi de surprize, dar pot spune ca am incercat sa organizam acest eveniment la un nivel inalt. Vor fi prezente multe personalitati, precum primarul municipiului Sibiu, domnul Klaus Johannis, reprezentanti ai Guvernului, dar si fosti mari jucatori, ca Mihai Albu etc. Desigur, la spectacolul de gala care va incepe la ora 17 nu vor lipsi majoretele, noua mascota a echipei noastre, CSU Atlassib Sibiu, pe care am comandat-o in SUA, micutii baschetbalisti ai clubului nostrum si multe alte surprize, pe care veti avea ocazia sa le vedeti sambata, la All Star Game – Sibiu 2011.
 
In deschidere, meciul dintre LEGENDELE CSU ATLASSIB SIBIU si OLD STARROMANIA, in care vor aparea multe din gloriile baschetului autohton, vastarni cu siguranta multe emotii, amintiri… Deveniti nostalgic?
 
Bineinteles! Cu unii dintre cei care vor evolua sambata seara am fost coleg inca de acum 40 de ani, de cand am infiintat echipa, antrenor fiind atunci si acum domnul Flaviu Stoica. Pe altii, i-am avut ca elevi si am castigat de doua ori campionatul national, asa ca imi aduc aminte de toti cu mare drag…
 
Pastrand firul nostalgiei, CSU Sibiu va aniversa cu prilejul acestuieveniment si 40 de ani de la infiintare. In calitate de fost jucator siantrenor, iar de mai multi ani de director, va rugam cateva cuvintedespre istoria clubului.
 
In 1971, terminam liceul, iar profesorul Flaviu Stoica incerca sa inchege o echipa care sa participle la barajul pentru intrarea in Divizia B. Alaturi de multi entuziasti, ca Tolea Podvarcu, Toni Juganaru, Ion Popescu, Motu Banciu, Costel Girbacea, Ion Manoliu, Bulat si altii, am facut parte din echipa care a reusit calificarea in Divizia B. In 1977, adica dupa doar cativa ani, echipa a reusit sa promoveze in prima divizie, unde a ramas mereu de atunci! In 1990, am reusit prima clasare pe podium (locul III), apoi rezultatele au fost tot mai bune: din nou locul III, in 1994, locul I (pentru prima oara cand o echipa de jocuri din Sibiu devenea campioana nationala!), locul II, in 1997 si 1998, si din nou campioana in 1999. A fost un deceniu extraordinar.
 
Ne enumerati, va rog, cateva nume de legenda de care se leaga performantele CSU Sibiu?
 
Sunt multe! Voi incerca, totusi, sa enumar cativa si imi cer scuze daca omit pe cineva. In prima generatie, Tolea Podvarcu, Motu Banciu, Ion Popescu, Mihai Mladin (Pongo), apoi sunt Florin Apostu, Marin Chirila, Marian Serbanescu, Karoly Takacs, Mita Corui, Marcel Tenter. Si Generatia “de aur”, cu Benny Pelger, Claudiu Muntean, Nelu Lefter, Cornel Alecu si ceilalti care au contribuit la rezultatele exceptionale din anii 1990/2000. Nu pot sa nu-l amintesc aici pe cel mai mare baschetbalist roman care a fost selectionat de doua ori in echipa Europei, O Tempora…, si care desi n-a jucat in aceasta echipa a jucat in prima echipa din Divizia A a Sibiului (Constructorul Sibiu), domnul Mihai Albu. El ne-a fost alaturi mereu si a incercat sa ne ajute in toata aceasta perioada. Alaturi de el, un alt om de baschet care ne-a fost mereu alaturi, domnul Ion Nicolau. Fara oameni ca ei, n-am fi putut merge inainte si vreau sa le multumesc pe aceasta cale tuturor…
 
Ca antrenor, ati adus singurele titluri nationale pentru CSU Sibiu. Vamai amintiti cum erau vremurile in care CSU Sibiu facea legea in Divizia A?
 
Ha, ha (rade). Era frumos! Si noi eram altfel, parca mai prieteni, formam “mica familie a baschetului”. Cu multi colegi de intrecere de atunci am ramas foarte bun prieten si acum. Pe acea vreme, la Sibiu “NU castiga nimeni” era un slogan care isi avea acoperire. Tin minte ca in 1995, cand am castigat primul titlu national in sala mica (“Aprozarul”) si meciul era transmis de o televiziune locala, ca in sala incapeau maxim 800 de oameni, Sibiul semana cu un oras mort! Nici un om, nici o masina, nu erau pe strazi. Iar cand am castigat, sala era… sa se rupa. A fost ceva extraordinar.
 
Revenind la prezent, cum credeti ca va fi atmosfera la marea sarbatoare ALL STAR GAME?
 
Pot sa spun doar un singur lucru: luni dimineata, atunci cand am anuntat ca vom pune in vanzare biletele pentru All Star Game, la ora 8 era deja coada la bilete! Probabil ca ne-ar trebui o sala mai mare, ca, dupa cum se stie, in Sibiu baschetul este sportul rege!!!
 
In final, cateva cuvinte pentru fanii baschetului romanesc, care asteapta cu nerabdare traditionala lupta dintre selectionatele ALL STAR NORD si ALL STAR SUD.
 
Eu am fost de sapte ori antrenor la All Star Game si doar o singura data echipa condusa de mine  a pierdut. Tin minte ca ultima data, la Cluj, am jucat romanii impotriva strainilor, si in ultimele minute am facut zona pressing pe tot terenul pentru ca sa castigam. Si am castigat! As vrea ca si acum, pe langa momentele de spectacol, sa se joace si baschet adevarat, sa castige echipa mai buna, sa putem oferi trofeul MVP celui mai bun jucator cu adevarat. Astept ca spectatorii sibieni sa fie incantati de spectacolul oferit si sa-si doreasca o reeditare a unui All Star Game.

Parteneri