Performerele etapei a X-a din LNBF

Prima etapa din returul sezonului regular al LNBF a adus si un rezultat mai putin intalnit in baschetul feminin, ambele echipe care s-au confruntat sambata in Sala Sporturilor din Tg. Mures reusind sa marcheze peste 100 de puncte fiecare! Surpriza de la acest joc a fost cu atat mai mare cu cat BC Sirius Tg. Mures a reusit sa se impuna in fata uneia dintre fruntasele clasamentului, Universitatea Cluj-Napoca, cu scorul de 114-106, dupa doua runde de prelungiri. Un alt meci incheiat dupa prelungiri a avut loc la Satu Mare, unde CS Municipal a castigat intr-un final interzis cardiacilor disputa cu Olimpia CSU Brasov, cu scorul de 73-71, gratie unei reusite realizate in ultima secunda de Andreea Olah. De altfel, a fost o etapa extrem de “fierbinte”, in care oaspetii si-au trecut in cont o singura victorie, campioana ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe impunandu-se clar in fief-ul CSBT Alexandria, cu scorul de 80-54, in vreme ce gazdele au luat restul punctelor puse in joc. La Galati, echipa locala Phoenix a trecut intr-un final incendiar de BC UVG ICIM Arad, cu scorul de 81-79, in vreme ce la Targoviste, CS Municipal a trecut la pas de Politehnica National Iasi, cu scorul de 75-48.
Conform datelor oficiale statistice, mai jos va prezentam performerele rundei a X-a din LNBF:

BC Sirius Tg. Mures – Universitatea Cluj-Napoca 114-106 (20-26, 24-17, 19-20, 19-19, 13-13, 19-11)

Un meci nebun, cu multe faze spectaculoase si incheiat in prelungiri cu un scor intalnit mai rar in baschetul feminin, ambele echipe reusind sa depaseasca granita 100 la puncte marcate. De altfel, a fost o partida total nerecomandata cardiacilor, in care una dintre fruntasele clasamentului LNBF, Universitatea Cluj-Napoca, a fost depasita intr-un final incredibil de echipa locala BC Sirius Tg. Mures. Nou promovata s-a agatat de fiecare minge si a luptat enorm pentru victorie iar evolutia deosebita a trio-ului american format din Laudermill, Robinson si Daniel a facut ca visul gazdelor sa devina realitate. Principala marcatoarea a meciului a fost Cherise Daniel, cu o linie senzationala (42:00 minute; eficienta de 24 de unitati; randament de 0,571; 37 puncte, 4x3, 7 rec, 1 pasa, 1 int), sprijinita fantastic de Tear’a Laudermill (38:18; eficienta de 26 de unitati; randament de 0,684; 19 p, 2x3, 4 rec, 4 pase, 7 int) si Angel Robinson (47:07; eficienta de 26 de unitati; randament de 0,553; 31 p, 6 rec, 4 pase, 1 int). De la oaspeti s-au remarcat Andra Mandache (37:13; eficienta de 31 de unitati; randament de 0,837; 23 p, 1x3, 10 rec, 5 pase, 1 cap), Chelsea Davis (36:31; eficienta de 30 de unitati; randament de 0,810; 28 p, 9 rec, 3 int) si Zahna Medley (50:00; eficienta de 33 de unitati; randament de 0,660; 21 p, 5x3, 10 rec, 10 pase, 2 int), ultima trecandu-si in cont un triple-double!

CSBT Alexandria – ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe 54-80 (11-17, 14-22, 15-11, 14-30)
O intalnire fara istoric, dominata clar de campioana en-titre, oaspetele reusind sa preia rapid carma jocului si sa mareasca diferenta de pe tabela o data cu scurgerea timpului de joc. De la invingatoare s-a remarcat aceeasi Dominique Marshall (31:31; eficienta de 31 de unitati; randament de 0,968; 29 p, 1x3, 7 rec, 2 pase, 2 int), in vreme ce de la gazde a iesit uneori in evidenta Megan Mullings (33:52; eficienta de 11 unitati; randament de 0,323; 15 p, 1x3, 2 rec, 2 int, 1 cap).

CSM Satu Mare – Olimpia CSU Brasov 73-71 (20-9, 8-17, 14-22, 21-15, 10-8)
Un meci extrem de interesant, cu foarte multe oscilatii de scor si cu un final incendiar, intalnirea necesitand prelungiri pentru stabilirea invingatoarei. In finalul timpului regulamentar, dupa o serie de libere ratate, Batey a egalat la 63 si a trimis meciul in over-time, spre dezamagirea oaspetelor, pentru ca, in finalul primei perioade de prelungiri, Andreea Olah sa incheie conturile si sa aduca victoria pentru echipa gazda cu o reusita pe ultima secunda. De la gazde au iesit in evidenta Khadijah Whittington (31:00; eficienta de 28 de unitati; randament de 0,903; 16 p, 13 rec, 4 pase, 3 cap) si Andreea Olah (37:29; eficienta de 19 unitati; randament de 0,513; 20 p, 3x3, 3 rec, 5 pase, 1 int), iar de la oaspete s-a remarcat Michaela Houser (40:25; eficienta de 18 unitati; randament de 0,450; 21 p, 1x3, 8 rec, 7 pase, 1 int).

Phoenix Galati – BC UVG ICIM Arad 81-79 (35-23, 17-23, 19-14, 10-19)
O partida dramatica, cu dese rasturnari de situatie si un final nerecomandat cardiacilor, in care gazdele au trecut de la extaz la agonie si din nou la extaz dupa reusitele din ultimul minut parafate de Steenholdt si Jackson. De altfel, cele doua americance, alaturi de Erica Covile (34:18; eficienta de 24 de unitati; randament de 0,705; 15 p, 11 rec, 6 pase, 1 int, 1 cap), au fost si piesele de rezistenta ale gazdelor, trecandu-si in cont linii deosebite: Shanice Steenholdt - 37:11; eficienta de 16 unitati; randament de 0,432; 20 p, 10 rec, 1 pasa, 2 int, 1 cap, iar Jeanette Jackson - 31:12; eficienta de 16 unitati; randament de 0,516; 21 p, 4x3, 2 rec, 2 pase, 1 int. De la oaspete a iesit in evidenta Morgan Stroman (37:35; eficienta de 23 de unitati; randament de 0,605; 18 p, 14 rec, 5 pase, 1 int).

CSM Targoviste – Poli National Iasi 75-48 (26-8, 23-13, 13-7, 13-20)
Un meci fara istoric, in care gazdele au realizat un galop de sanatate pana in ultimul sfert, antrenorul Catalin Tanase ruland intreg efectivul de jucatoare, in vreme ce oaspetele au avut o mica tresarire de orgoliu in ultimele zece minute. De la invingatoare s-a remarcat Monique Coker (25:42; eficienta de 18 unitati; randament de 0,692; 12 p, 11 rec, 2 pase, 1 int, 1 cap).

Tinand cont de statisticile personale ale jucatoarelor din LNBF (n.n. - cele care au evoluat minim 20 de minute), performerele etapei a X-a sunt: