Performerele rundei a V-a din LNBF

Luni seara, fluierul final al meciului de la Brasov a pus punct etapei a V-a din cadrul sezonului regular al Ligii Nationale de Baschet Feminin. O runda in care liderul clasamentului, Universitatea Cluj-Napoca, a obtinut singurul succes al oaspetilor, in vreme ce in restul partidelor s-au inregistrat victorii pe linie ale gazdelor. Cea mai echilibrata disputa a avut loc la Targoviste, baschetbalistele pregatite de Catalin Tanase reusind in cele din urma sa se impuna in fata rivalei Municipal Satu Mare, cu scorul de 69-64. Mai jos va prezentam, in baza datelor statistice oficiale, performerele etapei a V-a din LNBF:

Olimpia CSU Brasov – Phoenix Galati 81-62 (18-19, 23-12, 19-14, 21-17)

In pofida diferentei de scor din final, intalnirea a fost atractiva, ambele combatante reusind sa ofere un spectacol baschetbalistic agreabil. Dupa un debut echilibrat, gazdele au pus stapanire pe joc si s-au distantat pe tabela, gratie evolutiilor deosebite ale americancelor Adrienne Webb si Michaela Houser, care au inclinat decisiv balanta victoriei in favoarea echipei pregatita de antrenorul Dan Calancea. Cu o statistica deosebita, Webb si-a trecut in cont in cele 38:09 de minute petrecute pe parchet o linie impresionanta – 29 puncte, 5x3, 8 recuperari, 2 pase decisive, 2 interceptii (eficienta de 28 de unitati; randament de 0,736), in vreme ce Michaela Houser a bifat – 23 puncte, 2x3, 3 recuperari, 2 pase decisive, 6 interceptii (36:51 minute; eficienta de 18 unitati; randament de 0,486). De la oaspete s-a remarcat Shanice Steenholdt, care a realizat si un impresionant double-double – 14 puncte, 16 recuperari, 2 pase decisive (35:49 minute; eficienta de 16 unitati; randament de 0,444).

ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe – UVG ICIM Arad 78-51 (20-16, 14-15, 30-13, 14-7)
Campioana en-titre nu a intampinat probleme din partea eternei rivale din Arad decat in prima parte a jocului, preluand definitiv initiativa dupa pauza si distantandu-se clar in invingatoare in ultimele doua sferturi. Cu Dominique Marshall si Tierney Pfirman in forma deosebita, gazdele au fost de neoprit pana la final, Marshall punctand decisiv cu o linie foarte buna – 21 puncte, 3 recuperari, 1 pasa decisiva, 2 interceptii, 1 capac (30:53 minute; eficienta de 22 de unitati; randament de 0,709), in vreme ce Pfirman a dominat lupta de sub panouri – 8 puncte, 14 recuperari, 3 pase decisive, 2 interceptii, 1 capac (30:56 minute; eficienta de 23 de unitati; randament de 0,741). De la oaspete a iesit in evidenta Morgan Stroman, care a bifat – 21 puncte, 3x3, 3 recuperari, 3 pase decisive, 4 interceptii (37:08 minute; eficienta de 20 de unitati; randament de 0,540).

CSBT Alexandria – ACS BC Sirius Tg. Mures 88-51 (21-12, 20-20, 23-13, 24-6)

Gazdele s-au impus categoric la finele unui joc pe care l-au controlat in mare parte din timp, in ciuda unei rabufniri de orgoliu a oaspetelor in sfertul al doilea. Cu Alina Chivu in zi de gratie, sprijinita foarte bine de Shanita Arnold, baschetbalistele pregatite de antrenorul Madalin Piperea nu au avut batai de cap si au reusit sa sparga astfel gheata in acest sezon, inregistrand prima victorie. Alina Chivu a avut o prestatie deosebita, avand o linie deosebita – 21 puncte, 5x3, 4 recuperari, 6 pase decisive, 3 interceptii (34:23 minute; eficienta de 27 de unitati; randament de 0,794), in vreme ce Shanita Arnold a tinut sa puncteze cu – 18 puncte, 2x3, 3 recuperari, 7 pase decisive, 1 interceptie (34:19 minute; eficienta de 26 de unitati; randament de 0,764).

CSM Targoviste – CSM Satu Mare 69-64 (16-18, 23-21, 17-15, 13-10)
Un derby in toata regula, in care orgoliile au fost la loc de cinste dar si spectacolul oferit a fost pe masura asteptarilor. Mai pragmatice pe ultimele actiuni, gazdele au gestionat bine finalul de joc si au obtinut victoria, speculand si faptul ca oaspetele au marcat doar trei puncte in ultimele cinci minute. De la gazde americancele au facut legea, remarcandu-se Cherrelle Poole, Monique Coker si Porchia Green, in vreme ce oaspete au mizat pe Andreea Olah si Kristina Baltic. Poole a fost principala marcatoare a meciului, bifand o linie senzationala – 26 puncte, 4x3, 3 recuperari, 2 pase decisive, 2 interceptii (34:02 minute; eficienta de 26 de unitati; randament de 0,764) iar Green si-a trecut in cont un double-double – 16 puncte, 11 recuperari, 6 pase decisive, 1 interceptie (40 minute; eficienta de 16 unitati; randament de 0,400). De partea cealalta, Olah a intregistrat – 20 puncte, 3x3, 3 recuperari, 1 pasa decisiva (33:50 minute; eficienta de 16 unitati; randament de 0,470) iar Baltic a bifat un double-double – 12 puncte, 1x3, 14 recuperari, 2 pase decisive, 1 interceptie (37:29 minute; eficienta de 24 de unitati; randament de 0,648).

Poli National Iasi – Universitatea Cluj-Napoca 68-83 (20-22, 22-25, 13-22, 13-14)
Desi nou promovata a incercat sa tina piept tavalugului advers, oaspetele au reusit sa controleze jocul si s-au desprins clar in invingatoare, gratie evolutiilor deosebite ale americancei Taneisha Harrison si Andrei Mandache. Harrison a fost in “priza” si a avut o linie impresionanta – 24 puncte, 2x3, 6 recuperari, 3 pase decisive, 2 interceptii (40 minute; eficienta de 29 de unitati; randament de 0,725), sprijinita foarte bine pe alocuri de Mandache – 16 puncte, 1x3, 5 recuperari, 2 pase decisive, 1 capac (25:23 minute; eficienta de 17 unitati; randament de 0,680). De la gazde a tinut steagul sus Avonna Galdeira – 30 puncte, 3 pase decisive, 2 interceptii (39:10 minute; eficienta de 23 de unitati; randament de 0,589).

Astfel, tinand cont de statisticile personale ale jucatorilor din LNBF (n.n. - cei care au evoluat minim 20 de minute), performerele etapei a V-a sunt:

Eficienta – Taneisha Harrison (29 de unitati)