Performerii etapei a V-a in LNBM

In week-end-ul recent incheiat s-au derulat meciurile etapei a V-a din cadrul Ligii Nationale de Baschet Masculin, oaspetii reusind sa-si treaca in cont un singur succes in cele cinci partide programate. Victoria oaspetilor a fost trecuta in contul celor de la U-Banca Transilvania Cluj-Napoca, baschetbalistii pregatiti de antrenorul Mihai Silvasan reusind intr-un final incendiar sa se impuna in fief-ul BC CSU Sibiu, cu scorul de 87-84. In rest, Steaua CSM Eximbank s-a impus pe teren propriu in derby-ul cu CSM CSU Oradea, cu scorul de 90-86, BC SCM Timisoara a castigat la pas confruntarea din fata propriilor suporteri cu BCM U Pitesti, cu scorul de 76-57, nou promovata BCM Olimpic Baia Mare a spart gheata in LNBM si s-a impus in ultima secunda in disputa cu Dinamo, cu scorul de 78-75, iar SCM U Craiova a inclinat balanta victoriei in favoarea sa in partida cu Phoenix Galati, castigand cu scorul de 80-69.
Dar iata si performerii etapei a V-a, conform datelor statistice oficiale:

BC CSU Sibiu – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca 84-87 (27-26, 19-15, 20-19, 18-27)
Clujenii au reusit sa-si adjudece victoria dupa un meci nebun, in care gazdele au condus “ostilitatile” timp de trei sferturi, dar au fost nevoite sa cedeze intr-un final incendiar. Oaspetii s-au bazat din nou pe “gurile de foc” Kyndall Dykes si Vlad Moldoveanu, sprijiniti de multe ori de pragmaticul Ousamne Barro, cei trei avand un aport important la victoria echipei lor la capatul unor evolutii deosebite. Dykes si-a trecut in cont in cele 34:53 de minute petrecute pe parchet o linie foarte buna – 23 puncte, 3 recuperari, 4 pase decisive, 1 interceptie, 1 capac (eficienta de 24 de unitati; randament de 0,685), internationalul Vlad Moldoveanu a punctat foarte bine - 20 puncte, 2x3, 1 recuperare, 1 pasa decisiva, 1 interceptie (33:02 minute; eficienta de 15 unitati; randament de 0,454), in vreme ce Barro a dominat luptele de sub panouri, fiind foarte aproape de un double-double – 13 puncte, 9 recuperari, 2 pase decisive, 1 interceptie (28:02 minute; eficienta de 21 de unitati; randament de 0,750). De la gazde, s-au remarcat Marcel Davis, cu o statistica foarte buna – 24 puncte, 2x3, 5 recuperari, 7 pase decisive (39:45 minute; eficienta de 29 de unitati; randament de 0,725), dar si Cooper Williams – 19 puncte, 3x3, 7 recuperari, 2 pase decisive, 1 interceptie, 1 capac (24:40 minute; eficienta de 25 de unitati; randament 1,000).

Steaua CSM Eximbank – CSM CSU Oradea 90-86 (26-17, 17-22, 23-25, 24-22)
Gazdele s-au impus in derby-ul rundei a cincia din LNBM la finele unei confruntari spectaculoase, in care David Dudzinski, Marius Runkauskas si Cameron Long au facut diferenta. Cei trei au inclinat balanta spre succesul ros-albastrilor, David Dudzinski avand o constanta debordanta – 20 puncte, 3x3, 8 recuperari, 2 pase decisive (40 minute; eficienta de 26 de unitati; randament de 0,650), Marius Runkauskas iesind la rampa in momente importante – 18 puncte, 3x3, 2 pase decisive, 1 interceptie (35:37 minute; eficienta de 11 unitati; randament 0,305), iar omniprezentul Cameron Long realizand si un double-double – 10 puncte, 4 recuperari, 13 pase decisive, 1 interceptie (31:39 minute; eficienta de 21 de unitati; randament de 0,656). De la oaspeti, au fost “in priza” acelasi Sean Denison – 19 puncte, 1x3, 8 recuperari, 3 pase decisive, 2 interceptii, 1 capac (30:58 minute; eficienta de 27 de unitati; randament de 0,870), sprijinit foarte bine de internationalul Andrei Mandache – 15 puncte, 2x3, 4 recuperari, 2 pase decisive, 2 interceptii (26:57 minute; eficienta de 18 unitati; randament de 0,666) si de Branko Mirkovic – 15 puncte, 3x3, 2 recuperari, 9 pase decisive, 2 interceptii (27:42 minute; eficienta de 21 de unitati; randament de 0,750).

BC SCM Timisoara – BCM U Pitesti 76-57 (19-21, 21-11, 20-15, 16-10)
Gazdele au obtinut o victorie importanta, la capatul unui joc in care oaspetii au inceput furtunos si pareau ca vor realiza o noua surpriza, dar s-au stins inexplicabil si au cedat in urmatoarele trei sferturi. Timisorenii si-au adjudecat victoria, gratie evolutiilor deosebite ale strainilor Mladen Jeremic – 20 puncte, 1x3, 3 recuperari, 4 pase decisive, 4 interceptii (37:30 minute; eficienta de 16 unitati; randament de 0,432) si Milos Komatima – 16 puncte, 3 recuperari, 2 pase decisive, 3 interceptii (37:23 minute; eficienta de 17 unitati; randament de 0,459), sprijiniti de Nikola Otasevic – 11 puncte, 3x3, 3 recuperari, 8 pase decisive, 4 interceptii (27:16 minute; eficienta de 20 de unitati; randament de 0,740) si Adrian Diaz – 11 puncte, 5 recuperari, 3 pase decisive, 2 capace (22:56 minute; eficienta de 16 unitati; randament de 0,695). De la oaspeti s-a remarcat din nou Aleksandar Mladenovic – 20 puncte, 8 recuperari (27:29 minute; eficienta de 19 unitati; randament de 0,703).

SCM U Craiova – Phoenix Galati 80-69 (17-16, 22-16, 27-18, 14-19)
Gazdele au obtinut victoria dupa un meci pe care l-au controlat in mare parte, gratie evolutiilor foarte bune ale cuplului format din Marko Marinovic – 20 puncte, 2x3, 3 recuperari, 3 pase decisive, 2 capace (30:41 minute; eficienta de 20 de unitati; randament de 0,645) si Jamar Abrams – 20 puncte, 2x3, 6 recuperari, 1 pasa decisiva, 1 interceptie (37:47 minute; eficienta de 19 unitati; randament de 0,500). Oaspetii au reusit in mare parte sa se mentina in joc, bazandu-se pe aceiasi Milos Bojovic – 20 puncte, 2x3, 3 recuperari, 2 pase decisive, 4 interceptii (34:38 minute; eficienta de 24 de unitati; randament de 0,685) si Milan Milovanovic – 18 puncte, 8 recuperari, 1 pasa decisiva, 2 interceptii (31:15 minute; eficienta de 18 unitati; randament de 0,580).

BCM Olimpic Baia Mare – Dinamo 78-75 (25-20, 11-25, 17-14, 25-16)
Disputa singurelor echipe fara victorie in clasament a fost un ape muchie de cutit, invingatoarea fiind decisa de o aruncare de dincolo de semicerc realizata de Michael Smith in ultima secunda de joc. Astfel, gazdele au spart gheta in LNBM, bazandu-se in principal pe evolutiile stranierilor Luka Pajkovic – 18 puncte, 3x3, 4 recuperari, 1 pasa decisiva (25:59 minute; eficienta de 15 unitati; randament de 0,576) si Michael Smith – 14 puncte, 2x3, 6 recuperari, 2 pase decisive, 2 capace (28:44 minute; eficienta de 17 unitati; randament de 0,586). De la oaspeti s-a remarcat in special internationalul Iulian Orbeanu – 19 puncte, 3x3, 4 recuperari, 1 pasa decisiva, 1 interceptie (32:04 minute; eficienta de 21 de unitati; randament de 0,656).

Astfel, tinand cont de statisticile personale ale jucatorilor din LNBM (n.n. - cei care au evoluat minim 20 de minute), performerii etapei a V-a sunt:

Eficienta – Marcel Davis (29 de unitati)