Performerii etapei a XI-a din LNBM

In ultima etapa din turul sezonului regular din Liga Nationala de Baschet Masculin, derulata in week-end-ul recent incheiat, s-a consemnat o surpriza la Galati, acolo unde echipa locala Phoenix a reusit sa rastoarne calculele hartiei si a trecut in fata propriilor suporteri de campioana en-titre si singura reprezentanta a baschetului autohton din Champions League, CSM CSU Oradea. La capatul unui joc extrem de echilibrat, baschetbalistii pregatiti de antrenorul Florin Nini s-au impus, cu scorul de 67-65, gratie reusitei de final “marca” Bojovic, in vreme ce oaspetii au resimtit absentele accidentatilor Titus Nicoara, Sean Barnette si Muhamed Pasalic. Victorii ale gazdelor s-au mai inregistrat in Bucuresti, Steaua CSM Eximbank trecand la pas de SCM U Craiova, cu scorul de 101-78, dar si in Trivale, BCM U Pitesti impunandu-se in fata BC Mures Tg. Mures, cu scorul de 84-71. In celelalte doua meciuri, oaspetii au obtinut toate punctele puse in joc, BC CSU Sibiu reusind sa castige disputa din fief-ul BCM Olimpic Baia Mare, cu scorul de 106-79, in vreme ce U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a dispus clar de Dinamo, cu scorul de 84-65.
Conform datelor statistice oficiale, va prezentam mai jos performerii etapei a XI-a din LNBM:

Phoenix Galati – CSM CSU Oradea 67-65 (15-19, 18-15, 19-14, 15-17)
Un meci spectaculos, de mare angajament, in care gazdele si-au dorit enorm sa demonstreze ca pot rasturna “carul mare”, in vreme ce oaspetii s-au confruntat cu probleme de efectiv, antrenorul Cristian Achim avand mari dureri de cap cu absentele a trei jucatori de baza, Titus Nicoara, Sean Barnette si Muhamed Pasalic fiind accidentati. In plus, la inceputul meciului, s-a mai accidentat si internationalul Andrei Mandache, fapt care a ingreunat si mai mult misiunea campioanei en-titre. Chiar si asa, oradenii au fost aproape de victorie, dar evolutia senzationala a sarbului Milos Bojovic a facut ca punctele puse in joc sa fie obtinute de Phoenix Galati. De altfel, Bojovic a si marcat cosul victoriei in ultimele secunde, sarbul adunand o linie statistica deosebita in cele 33:05 minute petrecute pe parchet – eficienta de 28 de unitati; randament de 0,848; 18 puncte, 1x3, 7 recuperari, 9 pase decisive, 2 interceptii. Tot de la gazde s-a mai remarcat si Milan Milovanovic (20:13; eficienta de 16 unitati; randament de 0,800; 12 p, 7 rec, 1 int, 1 cap). De la oaspeti a iesit in evidenta acelasi Martin Zeno – 34:35 minute; eficienta de 18 unitati; randament de 0,514; 16 puncte, 1x3, 4 recuperari, 5 pase decisive, 1 interceptie, 1 capac.

Steaua CSM Eximbank – SCM U Craiova 101-78 (16-19, 28-15, 31-20, 26-24)
O partida dominata destul de clar de gazde, in care antrenorul Claudiu Fometescu a rulat intreg efectivul de jucatori valizi. Dupa un inceput promitator al oaspetilor, ros-albastrii au ripostat mai ferm din cel de-al doilea sfert si au inceput sa puna stapanire pe joc, preluand usor-usor initiativa si desprinzandu-se in invingatori o data cu scurgerea timpului, gratie unei evolutii colective foarte bune dar si a procentajului realizat la aruncarile de la mare distanta – 57% cu 12-21! De la gazde, s-au remarcat stranierii Marius Runkauskas (26:18; eficienta de 18 unitati; randament de 0,692; 17 p, 2x3, 6 pase), Nikola Jevtovic (24:10; eficienta de 22 de unitati; randament de 0,916; 12 p, 1x3, 9 rec, 3 pase, 3 int) si David Dudzinski (26:03; eficienta de 19 unitati; randament de 0,730; 15 p, 3x3, 6 rec, 1 pasa), dar si internationalul Catalin Baciu (20:21; eficienta de 17 unitati; randament de 0,850; 11 p, 8 rec, 2 pase, 1 int, 2 cap) si tanarul Georges Darwiche (11:38; eficienta de 13 unitati; 12 p, 2x3, 1 rec, 1 pasa). Oaspetii au contat pe acelasi Jamar Abrams (35:38; eficienta de 18 unitati; randament de 0,500; 18 p, 1x3, 3 rec, 4 pase, 2 int, 1 cap).

Dinamo – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca 65-84 (14-26, 23-26, 13-10, 15-22)
O intalnire dominata asteptat de oaspeti, care desi nu i-au folosit pe Moldoveanu si Pustozvonov au facut diferenta bazandu-se pe apetitul ofensiv al stranierilor Kyndall Dykes (32:31; eficienta de 29 de unitati; randament de 0,878; 19 p, 2x3, 11 rec, 6 pase, 1 int, 1 cap), Filip Adamovic (32:15; eficienta de 22 de unitati; randament de 0,687; 18 p, 4x3, 3 rec, 8 pase, 1 int) si Ousmane Barro (24:11; eficienta de 27 de unitati; randament de 1,125; 18 p, 8 rec, 3 pase, 1 int, 1 cap). De la gazde s-a remarcat Danilo Tasic (34:58; eficienta de 25 de unitati; randament de 0,714; 19 p, 1x3, 2 rec, 3 pase, 4 int, 2 cap).

BCM U Pitesti – BC Mures Tg. Mures 84-71 (16-15, 22-19, 25-13, 21-24)
Un meci atractiv si extrem de echilibrat pana la pauza, gazdele reusind dupa revenirea de la vestiare sa gaseasca solutii viabile pentru a inclina balanta victoriei in favoarea lor. Oaspetii au incercat sa se mentina in joc si dupa pauza, dar absentele accidentatilor Alhadjji Mohammed si Dalibor Dapa au atarnat foarte greu mai ales la capitolul apetit ofensiv. De altfel, diferenta a fost facuta de stranierii din Trivale, in frunte cu Pavel Marinov (31:44; eficienta de 28 de unitati; randament de 0,875; 15 p, 11 rec, 8 pase, 2 int, 1 cap). De la gazde s-a mai remarcat si Vincent Hunter II (27:45; eficienta de 20 de unitati; randament de 0,714; 17 p, 3x3, 5 rec, 3 cap), in vreme ce de la oaspeti a iesit de multe ori in evidenta Patrick Barham (40:00; eficienta de 24 de unitati; randament de 0,600; 23 p, 5x3, 7 rec, 8 pase, 3 int).

BCM Olimpic Baia Mare – BC CSU Sibiu 79-106 (20-31, 19-27, 24-25, 16-23)
Un meci in care oaspetii s-au desprins rapid si au rezolvat pana la pauza misterul invingatoarei, baschetbalistii pregatiti de antrenorul Dan Fleseriu dominand clar lupta de sub ambele panouri. De altfel, oaspetii si-au rulat intreg efectivul, avand sase jucatori care au reusit sa depaseasca granita de 10 puncte marcate. De la invingatori a iesit mai mult in evidenta Kevin Hardy (26:44; eficienta de 25 de unitati; randament de 0,925; 15 p, 5 rec, 9 pase, 2 int, 1 cap), dar trebuie subliniata si evolutia tanarului Mirel Dragoste (26:31; eficienta de 21 de unitati; randament de 0,777; 13 p, 1x3, 2 rec, 6 pase, 2 int). De la gazde s-a remarcat acelasi Milos Macura (33:51; eficienta de 23 de unitati; randament de 0,676; 20 p, 4x3, 5 rec, 3 pase, 1 int, 1 cap).

Tinand cont de statisticile personale ale jucatorilor din LNBM (n.n. - cei care au evoluat minim 20 de minute), performerii etapei a XI-a sunt: