Performerii etapei a XII-a din LNBM

Prima runda din returul sezonului regular al Ligii Nationale de Baschet Masculin a fost destul de zbuciumata, cu rezultate oarecum surprinzatoare, in care capul de afis a fost tinut de BC Mures Tg. Mures, care a reusit sa obtina victoria in fief-ul campioanei CSM CSU Oradea, cu scorul de 71-66. Surprize, poate si prin diferentele de scor, au mai realizat Phoenix Galati, care a dispus clar pe teren propriu de BCM U Pitesti, cu scorul de 95-73, dar si BC CSU Sibiu, care s-a impus lejer pe terenul echipei SCM U Craiova, cu scorul de 78-59. In celelalte partide, U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a castigat in fata propriilor suporteri confruntarea cu BC SCM Timisoara, cu scorul de 98-81, iar CSA Steaua CSM Eximbank a realizat un adevarat galop de sanatate in disputa cu BCM Olimpic Baia Mare, impunandu-se cu scorul de 119-68.
Conform datelor statistice oficiale, va prezentam mai jos performerii etapei a XII-a din LNBM:

CSM CSU Oradea - BC Mures Tg. Mures 66-71 (17-16, 14-21, 19-18, 16-16)
O reeditarea a finalei sezonului trecut, care a avut de toate, partida din Arena Antonio Alexe fiind extrem de echilibrata si cu multe faze spectaculoase. Macinata de accidentari, campioana a reusit sa tina piept rivalei din Tg. Mures o buna parte din meci, dar diferenta obtinuta de oaspeti in cel de-al doilea sfert s-a dovedit a fi suficienta pentru a inclina balanta victoriei in favoarea lor pana la final. Cu Goran Martinic (32:59 minute; eficienta de 17 unitati; randament de 0,515; 16 puncte, 1x3, 2 rec, 4 pase, 2 int) si Patrick Barham (33:02 minute; eficienta de 15 unitati; randament de 0,454; 18 p, 2x3, 4 rec, 1 pasa, 2 cap) in forma deosebita, oaspetii au reusit astfel sa obtina o victorie importanta in economia sezonului regular, mai ales ca nici finalista editiei precedente a LNBM nu traverseaza o perioada fasta. De la gazde s-a remarcat cu o evolutie solida internationalul roman Bogdan Tibirna (20:35 minute; eficienta de 14 unitati; randament de 0,666; 16 p, 3 rec, 1 pasa, 1 cap).

SCM U Craiova – BC CSU Sibiu 59-78 (15-23, 11-10, 21-23, 12-22)
O intalnire dominata foarte clar de oaspeti, baschetbalistii pregatiti de antrenorul Dan Fleseriu reusind sa domine autoritar confruntarea din Banie si sa obtina o victorie importanta in lupta pentru play-off. De la invingatori s-au remarcat Kevin Hardy (32:16; eficcienta de 21 unitati; randament de 0,656; 14 p, 1x3, 7 rec, 5 pase, 2 int) si Igor Mijajlovic (35:57; eficienta de 16 unitati; randament de 0,444; 14 p, 3x3, 5 rec, 7 pase, 1 int), in vreme ce de la gazde a iesit in evidenta noua achizitie Darius Hargrove, care a inregistrat si un double-double (36:13; eficienta de 23 unitati; randament de 0,638; 19 p, 2x3, 10 rec, 2 pase, 1 int).

Phoenix Galati – BCM U Pitesti 95-73 (21-14, 34-20, 22-15, 18-24)
O partida extreme de interesanta si captivanta pentru asistenta, in care gruparea pregatita de antrenorul Florin Nini a reusit inca de la pauza sa resolve ecuatia invingatoarei, intrand la vestiare cu o diferenta confortabila, scor 55-34. Finalul de meci n-a adus o rasturnare de situatie si astfel galatenii si-au trecut in cont un nou succes important obtinut in fata propriilor fani. De la invingatori s-au remarcat in mod special acelasi Milos Bojovic (31:33; eficienta de 32 de unitati; randament de 1,000; 24 p, 2x3, 8 rec, 2 pase, 4 int) si Drew Brandon (35:12; eficienta de 26 de unitati; randament de 0,742; 18 p, 3x3, 10 rec, 4 pase, 1 int), iar de la oaspeti au iesit mai mult in evidenta Tomislav Gabric (37:16; eficienta de 19 unitati; randament de 0,513; 22 p, 2x3, 4 rec, 2 pase, 1 int, 1 cap) si Pavel Marinov (29:41; eficienta de 17 unitati; randament de 0,566; 17 p, 2 rec, 4 pase, 1 int).

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca – BC SCM Timisoara 98-81 (22-25, 28-18, 23-19, 25-19)
Un derby in care oaspetii au inceput furtunos si au controlat primul sfert, dar detinatoarea Cupei Romaniei s-a trezit repede din corzi si a pus stapanire pe joc, reusind sa castige clar urmatoarele sferturi si implicit sa rezolve problema castigatoarei, spre bucuria unui public numeros, care a umplut din nou tribunele Salii Sporturilor “Horia Demian” si a aclamat si performanta realizata de gazde de la mare distanta, clujenii inregistrand un procentaj deosebit (58% cu 15 marcate din 26 de incercari!). Din echipa antrenata de Mihai Silvasan au stralucit Aleksandar Rasic (32:52; eficienta de 27 de unitati; randament de 0,818; 23 p, 7x3, 5 rec, 1 pasa, 1 int), Filip Adamovic (29:50; eficienta de 26 de unitati; randament de 0,866; 16 p, 2x3, 4 rec, 8 pase, 4 int) si Kyndall Dykes (31:38; eficienta de 23 de unitati; randament de 0,718; 24 p, 2x3, 4 rec, 4 pase), iar de la oaspeti s-a remarcat Mladen Jeremic (36:30; eficienta de 30 de unitati; randament de 0,833; 36 p, 6x3, 2 rec, 1 pasa).

Steaua CSM Eximabank – BCM Olimpic Baia Mare 119-68 (25-15, 28-14, 33-16, 33-23)
Un meci in care gazdele au realizat un galop de sanatate din primul si pana in ultimul minut, antrenorul Claudiu Fometescu ruland intreg efectivul ros-albastrilor. De la invingatori s-a remarcat in mod deosebit Nikola Jevtovic, care desi a evoluat doar 14:08 minute a realizat o linie extraordinara (eficienta de 33 de unitati; 22 p, 8 rec, 1 int, 2 cap), in vreme ce de la oaspeti a iesit in evidenta Luka Pajkovic (24:59; eficienta de 23 de unitati; randament de 0,920; 23 p, 4x3, 4 rec, 3 pase).

Tinand cont de statisticile personale ale jucatorilor din LNBM (n.n. - cei care au evoluat minim 20 de minute), performerii etapei a XII-a sunt:

Eficienta – Milos Bojovic (32 unitati)*
Randament – Milos Bojovic (1,000)
Puncte – Mladen Jeremic (36 puncte)
Pase decisive – Iosif Parlog (9 pase decisive)
Recuperari – Christopher Williams (11 recuperari)
* Nikola Jevtovic a obtinut o eficienta de 33 de unitati dar a jucat mai putin de 20 de minute.