Romani in Campionatele lumii

In etapa a XIV a a campionatului italian, Benetton Treviso, echipa la care este inregimentat  si internationalul roman Vlad Moldoveanu, a cedat cu 96-80 pe terenul echipei Cimberio Varese. Extrema de forta a nationalei tricolore nu a fost aruncat in lupta din primul minut de antrenorul Sasha Djordjevic, asa cum se intamplase in ultimele meciuri, insa inceputul slab de joc al verzilor l-a adus imediat in teren pe Moldoveanu. In cele 30 de minute in care a evoluat, capitanul nationalei universitare a reusit 11 puncte (1-2 la aruncarile de 2 puncte - 50%, 3-5 - 60% la aruncarile de trei puncte), trei recuperari si o pasa decisiva, insa fluierul de final a consemnat victoria gazdelor.

In Cipru, inceputul de an a fost de bun augur pentru Andrei Mandache si echipa Keravnos Strovolou. Dupa 11 victorii inregistrate in tot atatea meciuri, ieri seara Keravnos a bifat al 12 succes stagional, victime cazand in fata "fulgerelor" baschetbalistii de la Omonia. 101-88 rezultatul final, intr-un meci in care internationalul roman Andrei Mandache a evoluat fara sa isi treaca numele pe lista marcatorilor.