Romania a cedat cu greu in fata Sloveniei si a ratat calificarea in semifinalele Europenelor U16

Reprezentativa de cadete a Romaniei a cedat la mare lupta, astazi, in fata selectionatei Sloveniei, cu scorul de 58-62 (14-14, 18-17, 11-9, 15-22), intr-un meci decisiv pentru economia calificarii in semifinalele Campionatului European U16, Divizia B, intreceri care se desfasoara in aceste zile in localitatile macedoniene Ohrid si Struga. Maine, nationala tricolora pregatita de antrenorii Catalin Tanase, Larisa Toma si Eduard Ferencz va evolua impotriva reprezentativei Irlandei, cu incepere de la ora 16:30, in ultima disputa din Grupa E a seriei valorice 1-8.

La un pas de fericire! Sau, cum sa treci de la extaz la agonie in doar cateva minute. Din nefericire, cam asa poate fi descris in cateva cuvinte meciul sustinut astazi, la Ohrid, de selectionata de cadete a Romaniei impotriva nationalei Sloveniei, un adversar care intrase neinvins in Grupa E din seria valorica 1-8 a Campionatului European U16, Divizia B. Si, in ciuda faptului ca tricolorele pregatite de antrenorii Catalin Tanase, Larisa Toma si Eduard Ferencz au intrat extrem de motivate pe teren si au avut momente deosebite de joc, autodepasindu-se in foarte multe actiuni in fata unor baschetbaliste redutabile, fluierul final al arbitrilor a naruit sperantele noastre de calificare in semifinalele intrecerii continentale. De altfel, partida a fost extrem de echilibrata si cu multe fluctuatii de scor, ambele echipe fiind constiente de miza extrem de importanta pusa in joc... In aceste conditii, jucand cu garda “ridicata” si foarte atente in aparare, cele doua echipe au mers cap la cap in primul sfert si tabela a oglindit firesc egalitatea dupa zece minute, scor  14-14. A urmat un nou sfert echilibrat, in care slovenele au fortat desprinderea la un moment dat, 16-22 in min. 14, dar tinerele noastre tricolore au revenit spectaculos si au intrat cu un mic avantaj la vestiare, scor la pauza 32-21. La reluare, dupa cateva minute de incrancenare si lipsite de eficienta din partea ambelor echipe, 32-32 in min. 24, nationala Romaniei preia initiativa si se distanteaza in cateva zeci de secunde pana la 39-32 in min. 26, dar Slovenia riposteaza si reuseste sa ramana in joc, echilibrand din nou scorul in finalul celui de-al treilea sfert, 43-40. Ultima parte a meciului a fost de-a dreptul dramatica iar tensiunea a crescut o data cu scurgerea timpului, infimul avantaj tricolor mentinandu-se pana in minutul 33, scor 47-46. Din acest moment, Slovenia tureaza motoarele la maxim si se dovedeste a fi mai pragmatica in atac, adversarele noastre reusind sa se desprinda pe tabela pana la 47-55 in min. 35. Ambitionate si dornice de a nu pierde “contactul”, baschetbalistele noastre incearca o noua revenire spectaculoasa si aproape ca reusesc pe final, cand Ferariu marcheaza de la mare distanta pentru 58-60 cand mai erau 8 secunde de joc. Finalul este insa favorabil adeversarelor, care nu rateaza de la libere si reusesc astfel sa se impuna cu scorul de 62-58, o victorie care trimite Slovenia direct in semifinale, chiar daca mai este programata inca o runda din Grupa E pentru maine, in vreme ce delegatia Romaniei isi vede spulberate toate sperantele de a intra in “careul de asi”. In ciuda esecului, echipa noastra merita toate laudele pentru uriasul efort si mai ales pentru faptul ca s-a autodepasit si a fost la doar un pas de o calificare foarte frumoasa. Conform datelor statistice oficiale, punctele nationalei noastre au fost marcate de FERARIU (10 p, 2x3, 4 rec, 4 pase, 4 int, 1 cap), TANASE (10 p, 1x3, 4 rec, 2 pase), SALATIOAN (10 p, 1x3, 5 rec, 4 int), PARAU (10 p, 4 rec, 2 pase, 1 int), ORBAN (8 p, 7 rec, 1 pasa, 1 int), SPIER (4 p, 1 rec), GHITA (4 p, 4 rec, 1 pasa, 1 int) si AL ASH HAB (2 p). Au mai evoluat POPESCU (1 rec, 2 pase, 2 int), DUMITRESCU (2 pase) si BREZOI (4 rec). De la invingatoare s-a remarcat ALEKSANDRA KROSELJ (21 p, 2x3, 3 rec, 1 pasa, 3 int), cea care este si cosgetera la zi a intrecerii continentale.
In urma acestui rezultat, coroborat si cu succesul clar obtinut de Suedia in fata Irlandei, cu scorul de 80-50, iata cum arata clasamentul Grupei E inaintea ultimei runde:
1. Suedia – 4 puncte (2 victorii)
2. Slovenia – 4 puncte (2 victorii)
3. Romania – 2 puncte (2 infrangeri)
4. Irlanda – 2 puncte (2 infrangeri)
Astfel, desi maine sunt programate partidele Romania – Irlanda (de la ora 16:30) si Suedia – Slovenia (de la ora 14:15), nordicele si slovenele au deja biletele pentru semifinale in buzunare, in vreme ce baschetbalistele noastre si cele irlandeze se lupta pentru locul al treilea in Grupa E, pentru a juca ulterior in seria valorica 5-8 impotriva ocupantei locului 4 din Grupa F.