Romania a cedat in fata Austriei in debutul Europenelor U20 de la Podgorica

Reprezentativa feminina de tineret a Romaniei a debutat cu stangul la Campionatul European U20, Divizia B, intreceri gazduite in perioada 2-12 iulie, de localitatea muntenegreana Podgorica, tricolorele noastre cedand astazi in fata selectionatei similare a Austriei, cu scorul de 65-70 (12-17, 17-13, 24-24, 12-16). Maine, de la ora 20:50, Romania va primi replica nationalei Greciei.

Palatul Sporturilor din Podgorica a gazduit, astazi, meciul inaugural al Campionatului European U20, feminin, Divizia B, in care nationala de tineret a Romaniei a primit replica selectionatei similare a Austriei, ambele echipe fiind dornice sa porneasca in competitie cu o victorie de moral. Dupa trei minute de tatonare, tricolorele noastre incep sa cedeze teren in fata adversarelor din Austria, care preiau initiativa pe teren fara sa stea prea mult pe ganduri si reusesc sa puna stapanire pe joc, speculand prompt o serie de ratari si de greseli, astfel ca in finalul primului sfert diferenta de pe tabela se mareste pana la scorul de 17-12. Ceva mai atente in defensiva si cu o precizie mai mare in atac, baschetbalistele pregatite de antrenorii Ionel Brustur si Carmin Popa reusesc sa restabileasca echilibrul pe teren in urmatoarele zece minute si intra la vestiare doar cu un minus de punct: scor 29-30. La reluare, desi ambele echipe forteaza din nou desprinderea, echilibrul se mentine pe toata durata celui de-al treilea sfert, iar seria foarte buna a Mihaelei Maxim de reusite de la mare distanta ne tine in joc, scorul inaintea ultimelor zece minute mentinandu-se foarte strans: 53-54. In ultima parte a jocului, Romania forteaza prin Kirberg, Lenart si Maxim, dar replica Austriei nu se lasa asteptata si adversarele reusesc intr-un final incandescent sa incline balanta victoriei in favoarea lor, fluierul arbitrilor inghetand tabela la scorul de 70-65, spre dezamagirea jucatoarelor noastre.
Conform datelor oficiale oferite de FIBA, punctele Romaniei au fost marcate de KIRBERG (14 p, 5 rec, 6 pase, 4 int), MAXIM (12 p, 4x3, 3 rec, 2 pase, 2 int), LENART (9 p, 7 rec, 1 int), NEGOESCU (6 p, 2x3, 2 rec, 1 pasa, 2 int), CHITANU (6 p, 3 rec), KELEMEN (5 p, 6 rec, 2 pase, 2 int), LOVASZ (4 p, 4 rec, 2 pase, 1 cap), NEAGU (4 p, 1 rec, 1 pasa), MOLNAR (3 p, 1x3, 2 rec, 1 int) si MAGUREAN (2 p, 1 rec). Au mai fost pe banca, dar nu au evoluat, KOKOVAY si SFARLEA. De la invingatoare s-au remarcat FUCHS-ROBETIN (20 p, 5 rec, 2 pase) si KOIZAR (19 p, 4 rec, 5 pase, 3 int).
Maine, Romania va primi replica nationalei Greciei, de la ora 20:50, in cea de-a doua etapa a intrecerilor continentale. Dar iata si programul meciurilor pe care nationala Romaniei le va mai sustine la Podgorica: