Romania a cedat in fata Macedoniei in primul meci din FIBA Eurobasket 2021 Pre-Qualifiers

Reprezentativa masculina a Romaniei a fost invinsa in aceasta seara, la Skopje, de selectionata similara a Macedoniei, “Vulturii” pregatiti de antrenorul Tudor Costescu cedand cu scorul de 76-90 (19-20, 16-23, 17-24, 24-23) in primul meci din cadrul FIBA Eurobasket 2021 Pre-Qualifiers. Urmatoarea partida din Grupa B va avea loc in data de 29 noiembrie 2018, Romania urmand sa primeasca replica reprezentativei Kosovo.

“Sports Centre Boris Trajkovski” din Skopje a gazduit in aceasta seara cea de-a doua partida din cadrul Grupei B a FIBA Eurobasket 2021 Pre-Qualifiers, selectionata tarii gazda, Macedonia, primind vizita nationalei masculine a Romaniei. Dornici de un debut promitator in noua campania de calificare continentala, baschetbalistii pregatiti de antrenorul Tudor Costescu au intrat foarte bine in joc si au reusit sa ridice multe probleme defensivei gazda, astfel ca primul sfert s-a derulat sub semnul echilibrului, scor 20-19. In urmatoarele zece minute, Macedonia apasa pe acceleratie si rupe echilibrul prin reusitele in serie ale lui Stojanovski, Trajkovski sau Hendrix, iar diferenta se mareste pana la pauza la 43-35. La revenirea de la vestiare, gazdele continua sa gaseasca brese in apararea noastra si sa domine lupta de sub panouri (n.n. – pina la final, gazdele au inregistrat un total de 48 de recuperari, in vreme ce Romania a acumulat doar 31), fapt oglindit si pe tabela de marcaj, care a indicat in finalul celui de-al treilea sfert scorul de 67-52. “Vulturii” au incercat sa revina in joc in ultima parte, dar nu au izbutit sa intoarca rezultatul sau se apropie amenintator pe tabela, Macedonia reusind sa gestioneze bine avantajul si sa inchida meciul cu scorul de 90-76.
Conform datelor statistice, punctele nationalei Romaniei au fost marcate de WATSON (17 p, 3x3, 2 rec, 4 pase, 1 int), NICOLESCU (16 p, 4x3, 4 rec, 1 pasa, 2 int), CATE (15 p, 8 rec, 1 int, 4 cap), ORBEANU (9 p, 2 rec, 1 int), DRAGOSTE (8 p, 2x3, 5 rec, 4 pase, 1 int), OLAH (5 p, 4 rec, 1 pasa, 2 cap), PALICIUC (4 p, 2 rec, 1 pasa) si KUTI (2 p, 1 rec, 4 pase, 1 int, 1 cap). Au mai evoluat DIACONESCU, T. GHEORGHE (1 pasa), si TOHATAN. De la echipa invingatoare s-au remarcat V. Stojanovski (21 p, 1x3, 13 rec, 5 pase, 2 int) si Trajkovski (21 p, 1x3, 5 rec, 1 pasa).
In urma acestui rezultat, Macedonia ocupa prima pozitie in clasamentul Grupei B, cu punctaj maxim gratie victoriilor obtinute in fata Kosovo si Romaniei.
Tinand cont de calendarul competitional anuntat de FIBA, iata programul meciurilor pe care “Vulturii” le vor mai sustine in Grupa B a FIBA Eurobasket 2021 Pre-Qualifiers:

ROMANIA – Kosovo (29 noiembrie 2018)
ROMANIA – Macedonia (21 februarie 2019)
Kosovo – ROMANIA (24 februarie 2019)

Reamintim faptul ca echipele clasate pe locul 1 in cele 4 grupe din cadrul FIBA Eurobasket 2021 Pre-Qualifiers vor accede in faza superioara, urmand sa evolueze in FIBA Eurobasket 2021 Qualifiers.