Romania a cedat in fata Ucrainei la Eurobasket Women 2015

Reprezentativa feminina de baschet a Romaniei a inregistrat al doilea esec in Grupa A a Eurobasket Women 2015, dupa ce tricolorele pregatite de antrenorii Florin Nini, Alexandru Radu si Monika Boriga au cedat, sambata seara, in fata selectionatei Ucrainei, cu scorul de 71-78 (24-19, 12-13, 20-25, 15-21). Astazi, de la ora 20:30, Romania va da ochi cu vicecampioana olimpica Franta.

Dupa esecul suferit in partida inaugurala cu Muntenegru, sambata seara, tricolorele noastre au aparut pe podeaua Salii Sporturilor “Constantin Jude” din Timisoara cu o alta atitudine si cu o dorinta evidenta de a sparge gheata la Eurobasket Women 2015. Al doilea obstacol din cursa de calificare era Ucraina, echipa care bifase doua infrangeri consecutive si care avea nevoie ca de aer de o victorie pentru a pastra sanse de accedere in faza superioara. De altfel, constiente de faptul ca batalia pentru un loc in faza urmatoare va fi o lupta surda in trei in care “orice detaliu conteaza”, baschetbalistele pregatite de antrenorul Florin Nini au intrat foarte bine in joc si au preluat destul de repede initiativa, reusind sa o anihilieze, atat cat se putea, pe fenomenala Alina Iagupova.
Cu o sustinere serioasa din partea publicului, care desi n-a fost numeros a creat o atmosfera deosebita, Romania a dominat clar in primele minute, distantandu-se pe tabela si la 10 puncte. Diferenta care s-a mai redus pe finalul primului sfert, cand Ucraina a reusit sa iasa din corzi si sa blocheze tabela la 24-19. Urmatoarele zece minute s-au desfasurat cu acelasi scenariu, la care s-a mai adaugat si  un plus de agresivitate al ambelor ofensive, cu Romania zburdand pe teren in prima parte si cu Ucraina revenind pe final, astfel ca la pauza mare s-a consemnat un avantaj minim pentru gazde: 36-32. La reluare, tricolorele au pierdut cadenta si au diminuat ritmul, permitand adversarelor sa intre in joc, desi Alina Iagupova a fost trimisa de antrenor pe banca deoarece avea deja 4 greseli personale. Cu un plus de pragmatism in atac si cu o defensiva care a reusit sa creeze probleme planurilor tactice adverse, Ucraina reuseste sa preia conducerea si sa intre in ultimul sfert cu un ecart minim, scor 56-57. Impulsionata frenetic de asistenta, care a explodat de bucurie la o reusita marca Olah de la mare distanta, Romania a fortat desprinderea si a impins din nou Ucraina in corzi, ducand scorul la 67-58 gratie unui spectaculos run de 11-0. Mai erau 6:03 minute pana la fluierul final si tribunele s-au transformat intr-un vulcan activ. Numai ca, Khomenchuk inscrie singurul ei cos din aceasta partida si-si trezeste coechipierele la viata iar Alina Iagupova ia totul pe cont propriu si demonstreaza ca este o jucatoare de clasa mondiala, marcand 11 puncte consecutive in mai putin de trei minute! Defensiva noastra este disperata si nu gaseste solutii in fata Iagupovei, ofensiva pierde total din randament in fata zidului ridicat de apararea zona adversa, astfel ca Romania intra in vrie si este din ce in ce mai debusolata, simtind cum scapa printre degete victoria dintr-un meci pe care l-a dominat in mare parte. Din pacate, in urma unui run incredibil de 16-0 reusit de Ucraina in ultimele patru minute (n.n. – de la 67-58 pana la 67-74), zarurile sunt aruncate si echipa noastra se prabuseste definitiv, fluierul final al arbitrilor consemnand victoria “galbenelor” cu scorul de 78-71. Un meci de cosmar, in care tricolorele au trait la intensitate maxima si au trecut de la extaz la agonie, dar care doar diminueaza sansele de calificare, obligandu-le sa castige ultima disputa cu Cehia la mai mult de 13 puncte.
Conform datelor statistice, punctele echipei Romaniei au fost marcate de POP (14 p), PASCALAU (13 p), MARGINEAN (11 p), IRIMIA (8 p), PAVEL (8 p, 10 rec), PARAU (6 p, 9 pase), OLAH (5 p), STOIEDIN (4 p), STOENESCU (2 p). A mai evoluat URSU. De la invingatoare s-a remarcat IAGUPOVA (33 p, 2x3, 7 rec, 2 pase, 1 int, 1 cap).
In cealalta partida din Grupa A, vicecampioana en-titre Franta a dispus de Cehia, cu 85-75 (28-17, 16-28, 23-13, 18-17), la capatul unui joc nebun, cu oscilatii de scor si faze de mare frumusete.
Astfel, dupa trei zile de intreceri, Muntenegru si Franta ocupa primele locuri in clasamentul Grupei A, cu cate doua victorii, urmate de Ucraina si Cehia, cu cate o victorie, iar Romania ocupa ultima pozitie cu o linie imaculata in dreptul victoriilor.
Dar iata si restul rezultatelor inregistrate sambata la Eurobasket Women 2015:
Grupa B (Arena “Antonio Alexe” din Oradea): Polonia — Grecia 50-59 (25-15, 4-11, 9-20, 12-13) si Turcia — Belarus 52-67 (13-15, 8-11, 17-25, 14-16). Echipa Belarus ocupa primul loc, cu trei victorii, urmata de Grecia, Turcia, Polonia si Italia.
Grupa C (Szombathely Arena): Letonia — Marea Britanie 67-58 (20-20, 6-7, 23-11, 18-20), Serbia — Croatia 89-72 (19-20, 25-20, 26-17, 19-15). Rusia si Serbia impart prima pozitie, cu cate doua victorii, fiind urmate de Letonia, Croatia si Marea Britanie.
Grupa D (Sopron Arena): Spania — Slovacia 82-81 (14-20, 20-19, 24-18, 24-24), Lituania — Ungaria 72-66 (15-15, 24-8, 13-24, 20-19). Slovacia continua sa fie lider, cu doua victorii din trei partide, urmata de campioana en-titre Spania, tot cu doua victorii, Lituania, Suedia si Ungaria.
Astazi, de la ora 20:30, Romania intalneste vicecampioana olimpica Franta, care alaturi de Muntenegru si-a asigurat deja calificarea in faza superioara a Eurobasket Women 2015.
Dar iata programul complet al meciurilor de duminica din cadrul Eurobasket Women 2015:
Grupa A (Sala Sporturilor “Constantin Jude” din Timisoara): Ucraina — Muntenegru (ora 18:00), Romania — Franta (ora 20:30, in direct pe DIGI SPORT)
Grupa B (Arena Sporturilor “Antonio Alexe” din Oradea): Polonia — Italia (18:00), Turcia — Grecia (20:30)
Grupa C (Szombathely Arena): Serbia — Marea Britanie (17:30), Rusia — Letonia (20:00)
Grupa D (Sopron Arena): Suedia — Lituania (17:30), Ungaria — Spania (20:00).