Romania a cedat si in fata Kosovo la Europenele U20

Nationala masculina de tineret a Romaniei a suferit o noua infrangere la Campionatul European U20, Divizia B, intreceri care se deruleaza in aceste zile in localitatea maghiara Szekesfehervar, tricolorii pregatiti de antrenorii Claudiu Fometescu, Milorad Perovic si Dan Paltinisan capotand in aceasta dupa-amiaza in fata selectionatei Kosovo, cu scorul de 69-81 (16-16, 16-26, 16-14, 21-25). Maine, de la ora 13:30, Romania va intalni Georgia in cadrul etpaei a doua din Grupa G.

Ajunsa in seria valorica 9-18, reprezentativa masculina de tineret a Romaniei a intalnit, in aceasta dupa-amiaza, in Sala Sporturilor din Szekesfehervar, selectionata Kosovo, in cadrul primei runde din Grupa G. Dornici sa sparga gheata la actuala editie a intrecerilor continentale, tinerii tricolori pregatiti de antrenorii Claudiu Fometescu, Milorad Perovic si Dan Paltinisan au incercat din rasputeri sa faca fata ritmului alert impus inca de la debut de kosovari si au reusit sa echilibreze disputa la finalul primelor zece minute, scor 16-16. A urmat un sfert in care baschetbalistii romani au inceput mai bine, scor 22-18 in min. 13, dar adversarii au gasit rapid solutii defensive ca sa le anihileze atacurile si au preluat initiativa in urmatoarele minute, reusind sa se distantanteze pe tabela pana la pauza, scor 32-42. La revenirea de la vestiare, tricolorii nostri incep o cursa de urmarire si se apropie amenintator pana la 44-49 in min. 26, insa finalul le apartine din nou kosovarilor, care reusesc sa refaca diferenta pe finalul celui de-al treilea sfert, scor 48-56. In ultima parte a jocului, desi Oprea reuseste de trei ori sa scuture plasa de la mare distanta, adversarii dau o replica viguroasa prin Zekiqi si Mekaj si diferenta se mentine constant la zece puncte, 59-69 in min. 34. Ultimele actiuni nu aduc modificarea mult sperata pe tabela, in ciuda eforturilor noastre de a intoarce rezultatul, kosovarii reusind sa speculeze greselile tricolorilor si sa-si conserve avantajul pana la fluierul final, care a inghetat scorul la 69-81, rezultat care situeaza Kosovo pe prima pozitie in clasamentul Grupei G, in vreme ce Romania ramane in continuare fara victorie. Conform datelor oficiale, punctele echipei noastre au fost marcate de OPREA (18 p, 4x3, 7 rec, 1 pasa, 2 int), COBZARU (13 p, 1x3, 7 rec, 1 pasa), POGACEAN (13 p, 1x3, 3 rec, 2 pase, 1 int, 1 cap), CIOTLAUS (11 p, 1x3, 2 rec, 2 pase), RASTY (4 p, 2 pase), COVACIU (4 p, 5 rec, 1 pasa, 1 int), BARBASI (4 p, 3 rec, 5 pase) si DRAGOSTE (2 p, 2 rec, 4 pase, 1 int). Au mai evoluat ILICOV (1 rec) si ENE (1 rec). De la invingatori s-au remarcat ZEKIQI (21 p, 3x3, 2 pase, 3 int, 1 cap) si MEKAJ (20 p, 1x3, 3 rec, 10 pase, 1 int).

Echipa Romaniei mai are de sustinut doua partide in Grupa G, dupa urmatorul program:

16 iulie
Romania – Georgia (ora 13:30)
18 iulie
Portugalia – Romania (ora 20:15)

Dupa disputarea meciurilor din faza a doua, FIBA a stabilit prin sistemul competitional ca echipele din seria valorica 9-18 sa joace pentru stabilirea locurilor din clasamentul final al Europenelor U20 din Ungaria dupa programul: G1 – H1 (locurile 9-10); G2 – H2 (locurile 11-12); G3 – H3 (locurile 13-14); G4 – H4 (locurile 15-16); G5 – H5 (locurile 17-18).