Romania a invins Austria in meciul inaugural al Europenelor U18 de la Skopje

Reprezentativa masculina de juniori a Romaniei a debutat cu dreptul la Campionatul European U18, Divizia B, de la Skopje, tinerii baschetbalisti tricolori pregatiti de antrenorii Eugen Ilie si Catalin Stefanescu reusind sa treaca de selectionata similara a Austriei, cu scorul de 79-67 (19-28, 28-11, 15-13, 17-15), intr-un contend pentru etapa inaugurala din Grupa B. Sambata, de la ora locala 21:00, Romania va primi replica Muntenegru.

Sala Sporturilor “Jane Sandanski” din Skopje a gazduit, astazi, meciul inaugural al Campionatului European U18, Divizia B, reprezentativa de juniori a Romaniei intalnind in cadrul primei runde din Grupa B selectionata Austriei. Dornici sa paseasca pe scena continentala cu dreptul, antrenorii Eugen Ilie si Catalin Stefanescu au aruncat in lupta inaugurala o formula tricolora formata din Tohatan, Calenic, Berceanu, Diculescu si Girbea, iar Romania a intrat convingator sub lumina reflectoarelor de la Skopje si a preluat initiativa dupa primele actiuni. Rand pe rand, Diculescu, Tohatan, Berceanu si Girbea isi trec numele pe tabela, nationala noastra juvenila preluand conducea in min. 4, cu 11-8. Georgiadis intra si el pe teren si sparge rapid gheata, punctand pentru 13-10, moment din care austriecii cauta sa fie mai pragmatici si declanseaza o contraofensiva impresionanta, concretizata printr-o serie de reusite de la mare distanta (13-13 min. 5; 16-23 min. 7). Tricolorii cauta sa opreasca tavalugul advers, dar cei care puncteaza pe finalul primului sfert sunt tot baschetbalistii austrieci, astfel ca primele zece minute se incheie defavorabil pentru Romania, scor 19-28. Revenind pe teren cu o defensiva mobila si bine pusa la punct, tinerii nostri baschetbalisti pornesc o cursa nebuna de urmarire si reusesc sa recupereze handicapul (19-30 in min. 11 pana la 36-35 in min. 16!), Berceanu readucand Romania in avantaj. Hofbauer riposteaza, dar tricolorii sunt de neoprit si intra la vestiare cu un ecart de opt puncte, scor 47-39, gratie unui efort colectiv atat in ofensiva, cat mai ales in fazele de aparare.
La reluare, ambele echipe forteaza prea mult iar ratarile si greselile mentin scorul intact timp de patru minute, dupa care acelasi Hofbauer inscrie de dincolo de semicerc primele puncte ale celui de-al treilea sfert, in vreme ce nationala noastra nu gaseste solutiile optime ca sa scuture din nou plasa adversa. Mc Caw reuseste sa egaleaza situatia, scor 47-47 in min. 25, dar Berceanu, Tohatan, Darwiche si Georgiadis refac diferenta, scor 55-48 in min. 27. Finalul celui de-al treilea sfert gaseste echipa noastra pe “val”, cu Georgiadis in forma deosebita si ridicand scorul la 62-52. Avantajul tricolor se mareste in ultimele zece minute (79-61 in min. 37), in ciuda eforturilor austriecilor de a reveni in joc, antrenorii romani ruleaza intregul efectiv iar fluierul final al arbitrilor consemneaza primul succes al reprezentativei Romaniei la Skopje: scor final 79-67. Conform datelor statistice oficiale, punctele victoriei noastre au fost realizate de TOHATAN (16 p, 1x3, 3 rec, 3 pase, 2 int), DICULESCU (12 p, 2 rec, 3 pase, 7 int), GEORGIADIS (12 p, 3 rec, 1 int, 1 cap), BERCEANU (8 p, 4 rec, 1 pasa), FOMETESCU (8 p, 1x3, 2 rec, 1 pasa), DUNCA (5 p, 1x3), GIRBEA (5 p, 1x3, 2 rec), CALENIC (4 p, 2 rec), DARWICHE (4 p, 1 rec, 2 pase, 4 int), CAPRARESCU (3 p, 1x3, 1 rec, 1 int) si BIRLOVEANU (2 p, 4 rec, 2 int). A mai evoluat BERCULESCU.
Conform programului anuntat de FIBA, Romania va intalni in urmatorul meci selectionata Muntenegru, sambata, de la ora locala 21:00. Dar iata si programul meciurilor pe care tricolorii nostri le mai au de sustinut la Skopje in prima faza:

BELGIA – ROMANIA

Dupa disputarea partidelor din prima faza, primele doua clasate din fiecare grupa vor accede in sferturile de finala, echipele de pe locurile 3 si 4 vor continua cursa in grupa valorica 9-16, iar cele care se situeaza pe pozitiile 5 si 6 vor juca pentru locurile 17-24.