Romania a invins Austria la Europenele U20 de la Sarajevo

Reprezentativa masculina de tineret a Romaniei a castigat, in aceasta seara, disputa cu selectionata similara a Austriei, cu scorul de 70-68 (19-13, 20-18, 14-19, 17-18), si va juca, duminica seara, de la ora 17:30, pentru locurilor 9-10 la Campionatul European U20, Divizia B, de la Sarajevo. Adversara tricolorilor pregatiti de antrenorii Hristu Sapera, Alexandru Ziguli si Rade Pavlovic va fi nationala Georgiei, care a trecut sambata seara de Estonia, cu scorul de 60-52.

Dupa un parcurs cu mari sincope in prima faza a Campionatului European U20, masculin, Divizia B, de la Sarajevo, tinerii nostri tricolori pregatiti de antrenorii Hristu Sapera, Alexandru Ziguli si Rade Pavlovic au intrat in grupa valorica 9-12, avand ca prim adversar selectionata similara a Austriei, echipa care a ocupat locul 6 in Grupa B. Decisi sa-si mai refaca din imaginea sifonata in meciurile din Grupa A, baschetbalistii romani au intrat bine in jocul din aceasta seara si s-au instalat rapid la conducere, reusind sa incheie primele zece minute de joc cu un avans de sase puncte: scor 19:13. A urmat un sfert mult mai echilibrat, in care austriecii au avut o replica mai puternica si au reusit sa mentina ritmul impus de romani, astfel ca, la pauza, echipele au intrat la vestiare la scorul de 39-31 in favoarea Romaniei. La reluare, austriecii reusesc in numai patru minute sa restabileasca echilibrul pe tabela (44-43 in min. 24), speculand cateva greseli copilaresti din tabara noastra, dar Cobzaru si Damian gasesc solutii sa refaca scorul in urmatoarele minute (53-45 in min. 28). Fluctuatiile foarte mari din ofensiva noastra, cat si unele brese din defensiva, permit adversarilor sa revina din nou pe tabela, scorul inaintea inceperii ultimului sfert devenind 53-50. Cu doua reusite realizate de la mare distanta de Olaru, echipa Romaniei isi reface avantajul si se distanteaza la 61-52 in min. 34, insa Austria nu cedeaza si se tine scai, revenind in joc chiar pe final. Astfel, cu 16 secunde inainte de terminarea timpului regulamentar, Romania conducea pe tabela cu 69-68, dar austriecii beneficiau de un ultim atac. Dupa un timp de odihna, Muller si Bas nu gasesc calea spre cos, Dragoste recupereaza iar Damian fructifica una din cele doua aruncari libere de care a beneficiat, „inghetand” scorul la 70-68. Astfel, in urma acestei victorii, Romania va juca duminica seara, de la ora 17:30, impotriva selectionatei similare a Georgiei, care a reusit sa depaseasca, sambata seara tarziu, reprezentativa Estoniei, cu scorul de 60-52.
Conform datelor statistice oficiale, punctele Romaniei au fost marcate de DAMIAN (12 p, 1x3, 8 rec, 3 pase, 5 int, 1 cap), STOICOVICIU (10 p, 2x3, 5 rec, 1 int), LAZAR (10 p, 6 rec, 1 int), TINCU (9 p, 1 rec), RASTY (8 p, 1x3, 2 rec, 1 int), OLARU (6 p, 2x3, 1 rec, 3 pase, 2 int), PAUN (6 p, 6 rec, 4 pase), COBZARU (4 p, 6 rec), OPREA (3 p, 1x3, 2 pase), DRAGOSTE (2 p, 4 rec, 1 pasa, 1 int, 1 cap). De la austrieci s-a remarcat Bauer (19 p, 4x3, 5 rec, 9 pase).