Romania a invins Rusia in prelungiri si s-a calificat in finala Europenelor U20 de la Oradea

Reprezentativa masculina de tineret a Romaniei s-a calificat in aceasta seara in finala FIBA U20 European Championship, Division B, presented by Banca Transilvania, dupa ce baschetbalistii pregatiti de antrenorii Tudor Costescu, Ionut Bascoveanu si Alexandru Ziguli au reusit sa se impuna in fata puternicei nationale a Rusiei, dupa prelungiri, cu scorul de 87-79 (26-17, 19-29, 13-5, 14-21, 15-7). Astfel, “Vulturii U20” si-au asigurat prezenta in finala intrecerii continentale de la Oradea, dar si calificarea in primul esalon european, urmand sa evolueze maine seara cu trofeul pe masa impotriva Croatiei, care a dispus in cea de-a doua semifinala de Marea Britanie, cu scorul de 79-72.

Decisi sa scrie o noua pagina importanta in istoria baschetului juvenil autohton si sa-si continue marsul triumfal din intrecerea continentala de la Oradea, tricolorii au demarat in forta impotriva Rusiei si au preluat initiativa inca de la primele actiuni, astfel ca dupa numai cinci minute de joc, Romania conducea cu un incredibil 17-7! Renumitul antrenor Zakhar Pashutin a incercat sa-si trezeasca elevii din “pumni” si a cautat cateva solutii care sa stopeze tavalugul romanesc, dar tricolorii nostri s-au dovedit a fi mai inventivi si mai pragmatici decat adversarii de la Rasarit si au gestionat bine finalul primului sfert, care s-a incheiat cu scorul de 26-17. Rand pe rand, Popa, Nicolescu, Cate, Kuti, Virna, Ionescu, Darwiche isi trec numele pe lista marcatorilor si contribuie cu puncte importante la zestrea nationalei, astfel ca diferenta a continuat oarecum sa se mentina pe tabela pana in min. 15: scor 36-29. Mustruluiti serios de pe margine, adversarii cauta cu disperare solutii si forteaza nota mai ales prin Motovilov si Gerasimov, astfel ca “Vulturii U20” incep sa cedeze teren si intra la vestiare la scorul de 45-46. La revenirea pe terenul de joc, publicul simte ca baschetbalistii pregatiti de antrenorii Tudor Costescu, Ionut Bascoveanu si Alexandru Ziguli au nevoie de mai mult sprijin din tribune, astfel ca atmosfera devine incendiara. “Romania, Romania!”, se scandeaza in Arena Antonio Alexe si tricolorii reusesc sa preia din nou conducerea, Darwiche marcand spectaculos de la mare distanta pentru 52-49 in min. 25. Nationala noastra domina clar lupta de sub panouri (n.n. - totalul recuperarilor a fost clar in avantajul Romaniei, cu 44-27), rusii nu gasesc solutii in ofensiva, Nicolescu, Kuti si Diaconescu puncteaza decisv si imping scorul pana la 58-51 in finalul celui de-al treilea sfert. Ultima parte se joaca dupa reteta “totul sau nimic”, rusii cauta cu disperare sa revina in joc, insa defensiva noastra nu vrea sa cedeze iar Darwiche si Virna fac ca tabela sa ajunga la 65-60 in min. 36. Emi Cate este din nou imperial in semicerc si blocheaza aruncarea adversarului (n.n. – pivotul nostru a adunat 6 capace si a inregistrat al cincilea double-double, cu 19 puncte si 10 recuperari), Kuti si Cate marcheaza doua cosuri importante iar tribunele se aprind din nou, scor 69-65 cu doua minute inainte de final. Presiunea din teren se mareste, miza isi spune cuvantul si apar cateva erori, rusii reusesc sa stranga scorul si astfel se intra in ultimul minut la scorul de 70-69 in favoarea noastra. Timp de odihna solicitat de Pashutin, Rusia forteaza un nou atac, Popa recupereaza si este trimis la libere, de unde marcheaza cu sange rece ambele aruncari dar Tonyan revine in atac si marcheaza de la mare distanta de pe un picior si egaleaza cu noua secunde inainte de final: 72-72. Ultima actiune tricolora nu aduce modificari tabelei, astfel ca Romania si Rusia intra in prelungiri. Intr-un adevarat vulcan creat de sutele de fani prezenti in tribune, printre care s-au numarat si antrenorii prezenti la Clinicul International de Antrenori de Juniori organizat de FRB, echipa noastra se dezlantuie si incepe sa se distanteze pe tabela, Nicolescu, Cate, Popa si Kuti reusind sa aduca puncte importante intr-un final de meci care va ramane in istoria baschetului juvenil.
Publicul numara secundele ramase, baschetbalistii rusi se recunosc invinsi iar fluierul final consemneaza victoria clara a Romaniei, cu scorul de 87-79! Un succes urias, care califica nationala tricolora in finala intrecerii continentale, “Vulturii U20” urmand sa joace duminica seara cu trofeul european pe masa impotriva puternicei nationale a Croatiei, care a dispus de Marea Britanie in a doua semifinala, cu scorul de 79-72. Totodata, calificarea in finala ne asigura si accesul automat in primul esalon continental, medaliatele FIBA U20 European Championship, Division B, presented by Banca Transilvania, urmand sa evolueze anul viitor in Divizia A.

Rezultatele, statisticile oficiale, precum si inregistrarile video ale meciurilor pot fi accesate pe - http://www.fiba.com/europe/u20b/2017

Alte rezultate inregistrate sambata, in penultima zi a Europenelor U20 de la Oradea:
MAREA BRITANIE - CROATIA 72-79 (grupa 1-4)
POLONIA - GEORGIA 91-70 (grupa 5-8)
BELGIA - PORTUGALIA 87-62 (grupa 5-8)
SLOVACIA - ALBANIA 62-74 (grupa 13-16)
BELARUS - MACEDONIA 58-62 (grupa 13-16)
FINLANDA - UNGARIA 78-56 (grupa 9-12)
OLANDA - KOSOVO (grupa 9-12)