Romania a invins si Scotia si joaca pentru locurile 17-18 la Europenele U18 de la Sofia

Reprezentativa de juniori a Romaniei a reusit sa obtina o noua victorie in Grupa I din seria valorica 17-22 de la Campionatele Europene U18, masculin, de la Sofia, tricolorii nostri pregatiti de antrenorii Razvan Cenean, George Trif si Sergiu Popa depasind, astazi, selectionata similara a Scotiei, cu scorul de 70-60 (22-18, 16-19, 17-8, 15-15). In urma acestui rezultat, baschetbalistii romani au castigat Grupa I si vor juca, duminica dimineata, de la ora 11:30, in “Universiada Hall” din Sofia, impotriva nationalei Estoniei, pentru locurile 17-18.

Ajunsi in seria valorica 17-22 la Europenele U18, Divizia B, de la Sofia, componentii nationalei de juniori a Romaniei au obtinut astazi o noua victorie in Grupa I, reusind sa treaca si de selectionata Scotiei, cu scorul de 70-60. Dupa ce miercuri dupa-amiaza s-au impus in fata Irlandei, cu 65-58, tricolorii pregatiti de antrenorii Razvan Cenean, George Trif si Sergiu Popa, au reusit sa depaseasca “blocajul” psihic cauzat de seria esecurilor din prima faza a competitiei si au avut o noua evolutie buna in “Arena Armeec II” din Sofia. La fel ca si in jocul cu Irlanda, juniorii nostri si-au impus ritmul inca din primul sfert, dar s-au lovit de o selectionata a Scotiei extrem de bataioasa, care s-a luptat pana la pauza sa mentina echilibrul pe teren, astfel ca s-a intrat la vestiare dupa 20 de minute de joc la scorul de 38-37 in favoarea Romaniei. La reluare, avand in Emanuel Cate un adevarat “rege” al recuperarilor (n.n. – tanarul baschetbalist legitimat la Real Madrid a bifat al cincilea double-double, dupa ce si-a trecut in cont 16 puncte si 14 recuperari in 27 de minute de joc!), Romania forteaza desprinderea si reuseste sa se distanteze la finalul celui de-al treilea sfert pana la 55-45, diferenta care se mentine si dupa derularea ultimelor zece minute. Astfel, fluierul final al arbitrilor a “inghetat” tabela la scorul de 70-60 in favoarea Romaniei, victorie care aduce nationalei noastre primul loc in Grupa I.
Conform datelor statistice oficiale oferite de FIBA-Europe, punctele victoriei Romaniei au fost realizate de CATE (16 p, 14 rec, 2 pase, 2 int, 2 cap), COVRIG (13 p, 1x3, 8 rec, 2 pase, 2 int), KUTI (11 p, 1x3, 6 rec, 3 pase, 1 int, 1 cap), BROSSER (8 p, 1x3, 5 rec, 2 pase, 1 cap), NICOLESCU (7 p, 4 rec, 4 pase, 1 int, 2 cap), GHEORGHE T. (6 p, 2x3, 5 pase, 3 int), UTA (6 p, 7 rec, 2 cap), GHEORGHE D. (2 p, 1 rec, 1 pasa, 1 int), BARABASI (1 p, 2 rec, 2 pase, 1 cap). A mai jucat ONEA (2 rec, 1 pasa).  De la scotieni s-a remarcat Malcolm (22 p, 1x3, 10 rec, 1 cap).
In urma rezultatelor inregistrate in grupele din faza secunda, nationalele Romaniei si Estoniei, castigatoarele grupelor I si J, se vor intalni, duminica, de la ora 11:30, in “Universiada Hall” din Sofia, intr-un meci decisiv pentru locurile 17-18 in ierarhia finala a Campionatului European U18, Divizia B.