Romania a invins Suedia in prelungiri la Europenele U18, masculin

Reprezentativa de juniori a Romaniei a debutat cu dreptul la Campionatul European U18, masculin, Divizia B, de la Sofia, tinerii baschetbalisti pregatiti de antrenorii Razvan Cenean, George Trif si Sergiu Popa, reusind vineri seara sa treaca de puternica nationala a Suediei, in prelungiri, cu scorul  79-76 (17-22, 19-17, 18-13, 18-20, 7-4). Sambata dupa-amiaza, de la ora 16:00, tricolorii romani vor primi replica selectionatei similare a Luxemburg, intr-un meci important pentru economia calificarii din Grupa B.

Dupa o prima zi in care si-a urmarit adversarii din tribune, Romania avand zi de pauza chiar in debutul Campionatului European U18, Divizia B, nationala noastra a intrat de vineri seara in focurile competitiei care se desfasoara in aceste zile in capitala Bulgariei. Prezenta in Grupa B alaturi de nationalele Suediei, Ungariei, Olandei si Luxemburg, reprezentativa Romaniei si-a inceput „aventura” de la Sofia cu o disputa extrem de dificila, avand ca prim adversar puternica selectionata suedeza. Avand atuul moral al victoriei obtinute in runda inaugurala de joi seara in fata Ungariei, cu scorul de 62-50, Suedia a fortat nota inca de la primele faze ale disputei de vineri seara, dar riposta tinerilor nostri tricolori a fost pe masura. Dupa un inceput echilibrat, cu dese alternari de scor, suedezii s-au dovedit a fi un pic mai pragmatici pe finalul primelor zece minute si au incheiat primul sfert cu un mic avantaj: 17-22. Dornici sa revina din nou la conducere pe tabela, baschetbalistii romani reusesc cu o aparare foarte buna sa iasa in evidenta si intorc scorul in favoarea loc, 36-31 in min. 17. Finalul celui de-al doilea sfert apartine, insa, din nou nordicilor, astfel ca la pauza Suedia intra linistita la vestiare cu un ecart foarte mic: 36-39. Reveniti pe teren mult mai motivati, suedezii declaseaza un tavalug care surprinde apararea noastra iar scorul ia proportii, 38-50 in min. 23! Razvan Cenean „suna” adunarea dupa un timp de odihna iar efectele nu intarzie se apara pe tabela, Cate si Kuti readucand Romania in avantaj chiar pe finalul celui de-al treilea sfert: 54-52. Jucand pe cartea totul sau nimic si constienti ca Suedia este unul dintre principalii adversari in cursa pentru calificarea in faza superioara, jucatorii romani reusesc sa gestioneze bine jocul in ultima parte si intra in ultimele 30 de secunde cu un avans ce parea linistitor: 72-67. Numai ca, nordicii nu cedeaza si isi joaca sansa pana la capat iar Johansson isi regleaza tirul de la mare distanta si impinge meciul in prelungiri. Scor 72-72 la finalul timpului regulamentar! In over-time, intr-o disputa nebuna de totul sau nimic, in care ambele echipe au cautat lovitura de gratie, Kuti iese in evidenta si reuseste sa aduca bucuria in tabara noastra, completat foarte bine de Cate si Nicolescu, ultimul transformand cu o precizie de invidiat ultimele doua aruncari libere care au inchis tabela la scorul de 79-76 in favoarea Romaniei. Interesant este ca, in ultima faza a jocului, Lightner a ratat toate cele trei aruncari libere iar banca tricolorilor a explodat de fericire cand sirena a anuntat finalul unui joc total nerecomandat cardiacilor.
Conform statisticii FIBA-Europe, punctele victoriei Romaniei au fost aduse de KUTI (24 p, 7 rec, 1 pasa, 1 int, 2 cap), CATE (21 p, 10 rec, 3 pase, 3 int, 3 cap), NICOLESCU (11 p, 1x3, 7 rec, 3 pase, 2 int), ONEA (6 p, 1x3, 1 rec), GHEORGHE T. (5 p, 1x3, 2 rec, 4 pase, 1 int), GHEORGHE D. (5 p, 3 rec, 1 pasa, 1 int), BROSSER (4 p, 4 rec, 2 cap), COVRIG (2 p, 2 rec) si UTA (1 p, 1 rec, 1 int). Au mai evoluat ILIESCU si BARABASI (1 rec).
De la suedezi s-a remarcat Drammeh (20 p, 2x3, 7 rec, 8 pase).
Sambata dupa-amiaza, de la ora 16:00, Romania va da ochi cu nationala Luxemburg, care ocupa dupa doua zile fotoliul de lider al Grupei B, dupa cum arata clasamentul:
1. Luxemburg – 3 puncte (1 victorie, 1 infrangere)
2. Suedia – 3 puncte (1 victorie, 1 infrangere)