Romania a ocupat locul 10 la Europenele U20 de la Halkida

Reprezentativa masculina de tineret a Romaniei a cedat, duminica, in fata selectionatei similare a Rusiei, cu scorul de 72-78 (23-25, 15-22, 18-20, 16-11), in ultimul meci din cadrul Campionatelor Europene U20, intreceri gazduite de Tasos Kambouris Hall din localitatea elena Halkida. Astfel, cu trei victorii (76-49 cu Bulgaria, 71-54 cu Olanda si 62-56 cu Portugalia) si patru infrangeri (100-67 cu Croatia, 58-73 cu Bosnia&Hertegovina, 71-75 cu Slovacia si 72-78 cu Rusia) la activ, nationala noastra tricolora pregatita de antrenorii Razvan Cenean si Alexandru Ziguli a ocupat pozitia 10 in clasamentul final al Europenelor U20.

Fara Emanuel Cate in formula de start, pivotul echipei Real Madrid resimtind dureri acute la gamba, nationala masculina de tineret a Romaniei a evoluat, duminica dupa-amiaza, impotriva selectionatei similare a Rusiei, intr-un meci contand pentru locurile 9-10 la Europenele U20 din Grecia. Dornici sa incheie competitia continentala cu un nou rezultat notabil, tinerii tricolori pregatiti de antrenorii Razvan Cenean si Alexandru Ziguli nu s-au lasat deloc impresionati de blazonul adversarilor si au intrat foarte bine in joc, reusind dupa primele actiuni sa preia conducerea pe tabela, scor 7-5 in min. 2. Cu Nicolescu, D. Gheorghe, Ciotlaus, T. Gheorghe si Popa pe teren, Romania reuseste sa mentina echilibrul, in ciuda faptului ca baschetbalistii rusi au tot fortat desprinderea (11-14 in min. 5; 16-20 in min. 7), astfel ca primul sfert se incheie cu scorul de 23-25. Resimtind din plin in luptele din spatiul de 3 secunde absenta pivotului Cate, tricolorii incep sa cedeze teren iar Rusia isi impune ritmul ca urmare a dominarii de sub panouri si se distanteaza pana la 25-35 in min. 14. Nicolescu, aflat in forma deosebita, sprijinit pe rand de Casale si Potcoava, forteaza o revenire (38-43 in min. 19), dar Rusia nu pare dispusa sa cedeze si incheie al doilea sfert cu un avans important, scor 38-47. La revenirea de la vestiare, echilibrul se mentine pe teren iar diferenta de pe tabela ramane constanta (44-53 in min. 23; 50-59 in min. 26), insa adversarii nostri sunt ceva mai pragmatici pe finalul celui de-al treilea sfert si maresc ecartul, scor 56-67, in ciuda eforturilor disperate depuse de Casale si Nicolescu. Jucand pe cartea “totul sau nimic”, Romania se apara exemplar si declanseaza in ultimele zece minute o revenire spectaculoasa, Nicolescu si Potcoava reaprind sperantele in tabara noastra si fac ca scorul sa devina 62-67 in min. 34, dar rusii gasesc solutii sa sparga gheata (n.n. – adversarii nu au marcat timp de sase minute! - de la 53-67 in min. 29 pana la 62-69 in min. 35). Loviti in orgoliu, rusii riposteaza prompt prin Sinegubov si Makeev si refac diferenta foarte repede, scor 62-75 in min. 36, considerand ca avansul este consistent pentru a decide soarta invingatoarei, desi baschetbalistii nostri pareau sa nu fie de acord cu aceasta. De altfel, Romania porneste un nou tavalug si reuseste din nou sa se apropie amenintator dupa reusita lui Casale, 72-76 cu 49 de secunde inainte de final, si totul pare a fi din nou posibil. Numai ca, Tukmakov inscrie cu sange rece de la libere, jucatorii nostri se intrec in greseli de tehnica si pierd doua atacuri importante, iar fluierul final al arbitrilor ingheata tabela la 72-78, scor ce aduce Rusiei locul 9 la intrecerile europene, in vreme ce Romania se claseaza pe locul 10. Conform datelor statistice oficiale, punctele nationalei noastre au fost marcate de NICOLESCU (24 p, 1x3, 8 rec, 2 pase), POPA (12 p, 2x3, 6 rec, 1 pasa), CASALE (10 p, 2 rec), D. GHEORGHE (8 p, 3 rec, 1 pasa, 2 int), POTCOAVA (7 p, 7 rec, 1 cap), PETRACHE (3 p, 1 pasa, 1 int), CIOTLAUS (3 p, 8 rec, 4 pase, 1 int), T. GHEORGHE (3 p, 1x3, 2 pase, 1 int) si IONESCU (2 p, 2 pase, 1 int). A mai evoluat BOLONI (1 rec, 1 int).

In urma acestui rezultat, iata cum arata clasamentul final al Europenelor U20 de la Halkida, cu precizarea ca in finalele intrecerilor, Muntenegru a dispus de Islanda, cu 78-76 si a intrat in posesia laurilor competitiei iar Grecia a dispus de Croatia, cu 73-67, si a obtinut bronzul dar si ultimul bilet de accedere in primul esalon european: