Romania a ocupat locul 12 la Europenele U18, feminin

Selectionata nationala de junioare a Romaniei si-a incheiat in aceasta seara evolutia din cadrul Campionatului European U18 de la Timisoara si Oradea cu o victorie, tricolorele noastre reusind sa treaca de reprezentativa Irlandei, cu scorul de 70-52 (20-14, 15-15, 12-15, 23-8). In urma acestui rezultat, chiar daca maine mai este programat si ultimul joc dintre Irlanda si Luxemburg in cadrul Grupei K, echipa Romaniei nu mai poate pierde sefia seriei si implicit ocupa locul 12 in ierarhia finala a competitiei care se va incheia duminica seara.

Sala Sporturilor „Constantin Jude” din Timisoara a gazduit in aceasta seara ultimul meci al nationalei Romaniei in cadrul seriei K, tricolorele noastre avand ca adversar bataioasa selectionata a Irlandei. Dornice sa incheie competitia cu o victorie, tinerele baschetbaliste din Romania au inceput foarte bine disputa si dupa numai doua minute conduceau cu 5-0, dar replica irlandezelor nu a intarziat sa apara. Sustinute din tribune de un grup galagios, format din 20 de parinti care au venit special sa-si vada favoritele, oaspetele forteaza nota si echilibreaza disputa, scor 14-12 in min. 8, dar finalul apartine din nou echipei noastre, care inchide primul sfert la 20-14. Echilibrul se mentine si in urmatoarele zece minute, cu alternari de scor, astfel ca la pauza, echipele intra la vestiare la scorul de 35-29 in favoarea Romaniei. La reluare, irlandezele gasesc resurse sa revina in joc si incearca sa preia initiativa pe teren, dar Romania riposteaza si gestioneaza destul de bine avantajul, intrand in ultimul sfert de la scorul de 47-44. In ultimele zece minute, irlandezele cad fizic iar Romania termina en-fanfare ultima disputa de la acest Campionat European, castigand clar jocul cu Irlanda, cu scorul de 70-52, in vreme ce Lenart a bifat in statistica sa cel de-al patrulea double-double.
Conform datelor oficiale FIBA-Europe, punctele echipei Romaniei au fost marcate de GHERMAN (11 p, 2x3, 3 rec, 3 pase), LENART (10 p, 13 rec), SFIRLEA (10 p, 2x3, 2 pase), KELEMEN (9 p, 6 rec, 2 pase), MAXIM (8 p, 2x3, 4 pase), AURSULESEI (7 p, 11 rec, 2 pase, 2 int, 4 cap), DEBRECZI (4 p, 4 rec, 1 int), NEAGU (4 p, 1x3, 2 rec, 1 pasa), PETER (4 p, 2 rec, 4 pase), MATEI (3 p, 1 rec, 1 cap). A mai evoluat BUZOGANY (1 rec).
De la irlandeze s-a remarcat Thornton (14 p, 2x3, 8 rec, 3 pase, 1 int).
In urma acestui rezultat, indiferent de rezultatul ultimei dispute dintre Irlanda si Luxemburg, echipa Romaniei nu mai poate pierde sefia grupei K si implicit ocupa locul 12 in clasamentul final al Campionatului European U18, feminin, Divizia B. Astfel, tricolorele pregatite de antrenorii Florin Covaciu, Carmin Popa si Simona Catinean, incheie competitia cu o linie de clasament in care au trei victorii (77-72 cu Islanda, 80-53 cu Luxemburg, 70-52 cu Irlanda) si patru infrangeri (45-63 cu Muntenegru, 54-59 cu Ucraina, 57-87 cu Ungaria si 52-73 cu Bosnia).
Dar iata clasamentul seriei K (pentru locurile 12-14):