Romania a ocupat locul 13 la Campionatul European U18, feminin

Reprezentativa feminina de baschet a Romaniei s-a clasat pe locul 13 in clasamentul final al Campionatului European U18, Divizia B, intreceri care s-au derulat pana duminica seara in localitatea ungara Miskolcs, dupa ce echipa tricolora pregatita de Florin Covaciu si Adriana Pricop a trecut in ultimul meci de selectionata Israel, cu scorul de 70-66 (20-15, 20-16, 20-15, 10-20).

Invinsa de Austria, vineri seara, in ultimul meci din Grupa H, cu 60-72 (12-21, 16-16, 18-18, 14-17), reprezentativa Romaniei a ocupat locul al treilea in clasamentul acestei serii si a evoluat, duminica, impotriva selectionatei Israel pentru locurile 13-14. Dornice sa nu mai faca inca un pas gresit, tinerele baschetbaliste tricolore au fortat desprinderea inca din primul sfert si au preluat initiativa pe teren, reusind dupa primele zece minute de joc sa conduca pe tabela cu 20-15, gratie unei aparari foarte bune. Continuand cu o atitudine pozitiva in atac, avansul tricolorelor s-a marit pana la pauza mare, astfel ca scorul a devenit 40-31 la finalul celui de-al doilea sfert. La reluare, avantajul Romaniei s-a marit o data cu trecerea timpului si dupa 30 de minute de joc balanta victoriei era deja inclinata in favoarea noastra: scor 60-46. In ultimul sfert, adversarele au pornit o cursa nebuna de urmarire si pe fondul unor erori copilaresti ale jucatoarelor noastre au reusit cu un “run” de 12-0 sa reduca incredibil diferenta de pe tabela, astfel ca in min. 35 tabela indica 60-58 in favoarea Romaniei! Trezite la realitate, tricolorele gasesc resursele necesare de a-si mentine avantajul si reusesc sa-si treaca in cele din urma in cont o noua victorie, fluierul final consemnand scorul de 70-66. Conform datelor statistice, punctele noastre au fost marcate de LENART (20 p, 8 rec, 2 int), CUZIC (14 p, 2x3, 3 rec, 1 pasa), RAILEANU (12 p, 7 rec, 3 cap), GAVRILA (11 p, 2x3, 4 rec, 1 pasa, 2 int), KELEMEN (7 p, 6 rec, 3 pase, 1 int), LOVASZ (4 p, 7 rec, 1 pasa, 2 int, 1 cap), KIRBERG (2 p, 6 rec, 3 pase). Au mai jucat CHITANU (1 rec), BELDIAN (2 int) si AVRAM.

Pe de alta parte, in finala competitiei, Polonia a trecut de Belgia, cu 60-55, si a intrat in posesia medaliilor de aur, in vreme ce in finala mica, Lituania s-a impus in fata Letoniei, cu 59-56, si a prins ultimul bilet pentru promovarea in elita continentala. Dar iata cum arata clasamentul final al Campionatului European U18, feminin, Divizia B, editia 2013: