Romania a ocupat locul 16 la Europenele U18 din Austria

Reprezentativa de juniori a Romaniei a ocupat pozitia 16 in clasamentul final al Campionatului European U18, Divizia B, intreceri gazduite de mai multe localitati din Austria, dupa ce tricolorii nostri pregatiti de antrenorii Goran Vrkic, Bogdan Lavric si Mihai Popa au cedat, astazi, si in ultimul meci sustinut impotriva Estoniei, cu scorul de 57-77 (19-16, 8-19, 20-21, 10-21).

Sala Sporturilor din localitatea austriaca Furstenfeld a gazduit, astazi, ultimele meciuri din seria valorica 9-16 a Campionatului European U18, masculin, Divizia B, in program fiind prezenta si nationala de juniori a Romaniei, care avea sa se lupte cu selectionata similara a Estoniei pentru locurile 15-16. Din nefericire, seria de infrangeri inexplicabile a tinerilor nostri baschetbalisti din ultimele zile nu a fost oprita nici la ultima disputa din cadrul intrecerilor continentale, Romania cedand in cele din urma si in fata Estoniei, cu scorul de 57-77, rezultat care a clasat nationala noastra pe locul 16, in vreme ce Estonia a ocupat locul 15. Ca si la partidele anterioare din grupa valorica 9-16, nationala noastra de juniori pregatita de antrenorii Goran Vrkic, Bogdan Lavric si Mihai Popa a intrat bine in meci si s-a instalat la carma jocului de la debut, dominand adversarul si reusind sa preia conducerea pe tabela pana la finalul primului sfert, cu 19-16. A urmat o cadere inexplicabila a tricolorilor in urmatoarele zece minute, iar Estonia a speculat momentul si a intors meciul, reusind sa intre la vestiare cu un avans destul de consistent, scor 27-35. La reluare, Romania incearca sa echilibreze situatia si chiar reuseste in unele momente, dar nu gaseste de multe ori solutiile cele mai bune si permite adversarului sa-si adauge puncte usoare pe tabela, astfel ca diferenta de la pauza se mentine constanta pana la finalul celui de-al treilea sfert, 47-56. In ultima parte a jocului, adversarii nostri par din nou de neoprit, in vreme ce baschetbalistii romani se intrec in greseli si ratari, ceea ce face ca scorul sa capete proportii pana la fluierul final, care consemneaza victoria Estoniei, cu scorul de 77-57. Conform datelor oficiale, punctele echipei noastre au fost marcate de POPA (20 p, 3x3, 11 rec, 1 pasa, 1 int, 1 cap), GHEORGHE (11 p, 2x3, 1 rec, 4 pase, 3 int), NICOLESCU (6 p, 4 rec, 1 int), PETRACHE (6 p, 1 int), VIRNA (4 p, 2 rec), BOLONI (4 p, 4 rec, 1 pasa, 1 cap), BERCEANU (2 p, 5 rec, 1 int) si ANDREI (2 p, 1 pasa, 2 int). Au mai evoluat KUTI (2 rec, 4 pase, 1 int, 1 cap), ENGI si ILIESCU. De la invingatori s-a remarcat VALGE (16 p, 2x3, 2 rec, 1 cap).
Astfel, dupa 11 zile de intreceri, timp in care a adunat trei victorii (70-45 cu Scotia; 73-66 cu Slovacia; 83-78 cu Danemarca) si cinci infrangeri (73-75 in prelungiri cu Portugalia; 66-80 cu Georgia; 51-85 cu Suedia; 58-63 cu Austria; 51-56 cu Elvetia), nationala de juniori  a Romaniei incheie pe locul 16 in clasamentul final al Campionatului European U18, Divizia B, intreceri care au avut la start 24 de nationale de pe Batranul Continent.