Foto

Romania a ocupat locul 4 la FIBA U20 Womens European Chamionship, Division B, Oradea 2018

Reprezentativa feminina de tineret a Romaniei a ocupat locul patru in clasamentul final al FIBA U20 Women’s European Championship, Division B, presented by Banca Transilvania, si a ratat, din nefericire calificarea in primul esalon continental, dupa ce a cedat in finala mica in fata selectionatei similare a Lituaniei, cu scorul de 48-53 (8-14, 14-13, 12-13, 14-13). In marea finala gazduita de Arena Antonio Alexe din Oradea, selectionata Cehiei s-a impus clar in confruntarea cu Belarus, scor 68-47, si a intrat in posesia mult ravnitului trofeu, ambele finaliste obtinand si accesul pe prima scena continentala. La festivitatea de premiere au fost acordate si premiile speciale, baschetbalista ceha Veronika Vorackova fiind nominalizata ca MVP.
 
Arena Antonio Alexe din Oradea a gazduit, duminica seara, confruntarile finale pentru stabilirea echipelor de pe podiumul FIBA U20 Women’s European Championship, Division B, presented by Banca Transilvania, primele trei echipe obtinand si mult dorita calificare in primul esalon european. Dupa un parcurs foarte bun in Grupa C, unde a ocupat locul secund, cu patru victorii si o infrangere, dar si dupa un esec in semifinale, nationala de tineret a Romaniei a intalnit in finala mica incomoda reprezentativa a Lituaniei, miza fiind medaliile de bronz, dar si vizele pentru Divizia A. Ceva mai atente in aparare si mai pragmatice in ofensiva, balticele au avut un debut favorabil si s-au distantat pe tabela in finalul primului sfert pana la 14-8. O diferenta minora, care parea ca poate fi recuperata de echipa noastra pregatita de antrenorii Catalin Tanase, Alexandru Radu si Larisa Toma, mai ales dupa ce tricolorele au reusit sa preia initiativa in cel de-al doilea sfert, fiind chiar la un pas de egalare. Din pacate, Acvilele n-au fructificat nici una dintre sansele avute iar Lituania a speculat prompt ratarile echipei noastre, astfel ca la pauza scorul le-a fost favorabil, cu 27-22. Lipsite oarecum de incredere si cu procentaje modeste la aruncarile din actiune (35,14% la doua puncte, 14,3% la trei puncte si 65% la libere), tricolorele noastre nu reusesc sa ridice probleme serioase defensive baltice, astfel ca diferenta de pe tabela s-a mentinut si dupa cel de-al treilea sfert, care s-a incheiat cu 40-34. Scenariul se repetat si in secventa decisiva, Romania fiind din nou la un pas sa intoarca rezultatul, dar tricolorele au irosit sansa de a egala si a prelua conducere iar balticele au scapat in invingatoare pe final, gestionand foarte bine diferenta minima de pe tabela. In cele din urma, fluierul final al arbitrilor a consemnat succesul Lituaniei, cu scorul de 53-48, spre marea dezamagire a asistentei, care a sperat pana in ultima clipa ca baschetul romanesc va reusi sa obtina o noua performanta europeana la Oradea, pentru al treilea an consecutiv. Din pacate, rezulatele din 2016 si 2017 nu s-au mai repetat iar Romania a ocupat in cele din urma locul al patrulea in clasamentul final, in vreme ce Lituania a prins ultima pozitie a podiumului de premiere si a obtinut promovarea pe prima scena a Europei.
A urmat marea finala a intrecerii continentale, nationalele Cehiei si Belarus luptandu-se cu trofeul pe masa. Dupa o partida dominata clar de Cehia, nationala antrenata de americanul Scalabroni a reusit sa se impuna in fata Belarus, cu scorul de 68-47, si a intrat in posesia medaliilor de aur, urcand pe cea mai inalta a podiumului de premiere.
Imediat dupa finala a avut loc ceremonia de inchidere, in cadrul careia au fost acordate mai multe premii speciale, dupa cum urmeaza:
 
MVP– Premiul acordat baschetbalistei cehe Veronika Vorackova
All Star Five Awards– Premii acordate sportivelor: Veronika Vorackova (Cehia); Savannah Wilkinson (Marea Britanie); Gabija Meskonyte (Lituania); Aryna Masko (Belarus); Ilayda Guner (Turcia)
Fair Play Awards– Premiul acordat dr. Vasilki Tsakiri (Grecia)
LOC Awards– Premiul acordat organizatorilor pentru o organizare foarte buna a competitiei europene
 
Mai multe detalii despre, rezultate, statistici si clasamentul final puteti gasi pe pagina oficiala a competitiei - http://www.fiba.basketball/europe/u20bwomen/2018

Parteneri