Romania a ocupat locul 5 la Europenele U16 din Macedonia

Reprezentativa de cadete a Romaniei s-a clasat pe locul 5 la finalul Campionatului European U16, Divizia B, intreceri care s-au derulat in localitatile macedoniene Ohrid si Strunga, dupa ce tinerele tricolore pregatite de antrenorii Catalin Tanase, Larisa Toma si Eduard Ferencz au reusit sa castige ambele jocuri din seria valorica 5-8. Sambata, nationala Romaniei a pus la colt selectionata Greciei, cu 67-41, iar azi a trecut intr-un meci cu final de infarct de reprezentativa Poloniei, cu 56-55 (16-11, 13-16, 10-19, 17-9).

Dupa ce a fost eliminata din cursa pentru podiumul continental, pierzand dramatic in fata Sloveniei, nationala de cadete a Romaniei s-a razbunat pe toate adversarele iesite in cale ulterior si a reusit sa incheie competitia gazduita de localitatile macedoniene Ohrid si Strunga intr-un mod triumfal, adunand alte doua victorii la parcursul sau deoasebit. De altfel, in afara celor doua esecuri inregistrate in disputele cu Suedia si Slovenia, nationala noastra pregatita de antrenorii Catalin Tanase, Larisa Toma si Eduard Ferencz a cumulat o zestre de sase victorii, ultimele doua fiind realizate in acest week-end in seria valorica 5-8. Sambata, in primul joc din aceasta serie, tricolorele noastre au spulberat Grecia, cu scorul de 67-41 (13-13, 16-8, 16-15, 22-5), dupa o partida deosebita, pe care au controlat-o in mare parte din timp. Un succes care a impins Romania in lupta pentru locurile 5-6, avand ca adversara selectionata Poloniei, care a trecut la fel de usor de Irlanda, cu scorul de 66-45. Dezamagite ca au iesit din cursa pentru trofeu, cat si pentru promovarea in elita continentala, atat baschetbalistele noastre, cat si cele din Polonia, au pus intreaga lor energie in meciul de astazi, dornice sa demonstreze ca meritau un loc in “careul de asi”. In aceste conditii, a rezultat un meci deosebit de frumos si de disputat, gustat din plin de asistenta, care aclama fiecare revenire si oscilatie de scor. Cu Orban si Tanase avand un apetit ofensiv deosebit, nationala Romaniei a reusit sa se impuna in cele din urma, cu scorul de 56-55 (16-11, 13-16, 10-19, 17-9), reusind din nou un ultim sfert deosebit si stergand astfel cu buretele evolutia modesta din ultimele minute ale meciului cu Slovenia, care ne-a indepartat nedrept de batalia pentru podium.
Dar iata si datele statistice ale ultimelor doua meciuri sustinute de Romania la Europenele U16 din Macedonia:

Romania – Grecia 67-41 (13-13, 16-8, 16-15, 22-5)
Romania – DUMITRESCU (14 p, 2 rec, 1 pasa, 3 int), AL ASH HAB (13 p, 9 rec, 2 int, 1 cap), FERARIU (12 p, 2x3, 2 rec, 3 pase, 6 int), PARAU (7 p, 3 rec, 2 pase, 3 int), SALATIOAN (7 p, 2 rec, 3 pase, 3 int), TANASE (7 p, 2x3, 1 rec, 5 int), SPIER (5 p, 1 rec, 2 pase, 4 int) si ORBAN (2 p, 1 rec). Au mai evoluat GHITA (2 rec, 1 pasa, 1 int, 1 cap), VIRJOGHE (1 rec), POPESCU (1 rec) si BREZOI (3 rec, 3 pase, 1 int). De la invinse s-a remarcat ANASTASOPOULOU (14 p, 5 rec, 3 int, 2 cap).

Romania – Polonia 56-55 (16-11, 13-16, 10-19, 17-9)
Romania – ORBAN (16 p, 6 rec, 3 int), TANASE (15 p, 3x3, 4 rec, 5 int), VIRJOGHE (4 p, 1 rec), DUMITRESCU (4 p, 3 rec, 2 pase, 2 int), FERARIU (4 p, 1x3, 2 rec, 2 int), AL ASH HAB (4 p, 7 rec, 1 int), PARAU (4 p, 6 rec, 5 pase, 2 int), SPIER (2 p, 3 rec, 1 pasa, 2 int), BREZOI (2 p, 4 rec, 1 int) si SALATIOAN (1 p, 2 rec, 1 pasa, 1 int). Au mai evoluat POPESCU (1 rec) si GHITA (4 rec, 2 int). De la invinse s-a remarcat MAKURAT (20 p, 3x3, 9 rec, 5 pase, 5 int, 1 cap).

_______________________________________________________________________________________________________

Romania trece de Irlanda si va juca in seria valorica 5-8 la Europenele U16 din Macedonia

Reprezentativa de cadete a Romaniei a incheiat cu o victorie evolutia din Grupa E a Campionatului European U16, Divizia B, intreceri care se deruleaza in aceste zile in localitatile macedoniene Ohrid si Strunga, tinerele noastre tricolore pregatite de antrenorii Catalin Tanase, Larisa Toma si Eduard Ferencz reusind sa depaseasca in aceasta seara selectionata similara a Irlandei, cu scorul de 62-54 (12-10, 12-15, 14-17, 24-12). In urma acestui rezultat, nationala Romaniei s-a clasat pe locul 3 in Grupa E si va juca in continuare, sambata si duminica, pentru locurile 5-8 din clasamentul final al intrecerii europene.

Dupa esecul la “mustata” suferit miercuri in fata nationalei  Sloveniei, rezultat care a spulberat definitiv sperantele de calificare in semifinalele intrecerii continentale din Macedonia, reprezentativa de cadete a Romaniei a intalnit, astazi, nationala similara a Irlandei, intr-un meci important pentru ecuatia ulterioara a evolutiilor din seria valorica 5-8 si implicit pentru pozitia din clasamentul Grupei E. Puternic dezamagite de faptul ca au trecut razant pe langa o calificare senzationala in “careul de asi”, tinerele noastre tricolore si-au droit din plin sa se razbune pe Irlanda, o echipa surprinzatoare, care a reusit sa acceada in seria valorica 1-8 eliminand Ucraina. Astfel, motivate si dornice sa obtina o noua victorie in aceasta campanie, baschetbalistele pregatite de antrenorii Catalin Tanase, Larisa Toma si Eduard Ferencz au inceput bine si au preluat initiativa din primele secunde, 4-0 in min. 2, dar au primit o replica foarte puternica din partea adversarelor din Insula si s-au vazut rapid egalate si chiar depasite, scor 4-8 in min. 4. Atente in aparare si incercand sa-si mareasca eficienta in atac, jucatoarele noastre recupereaza handicapul si se instaleaza din nou la acrma jocului, terminand primul sfert in avantaj, scor 12-10. In urmatorul sfert, irlandezele echilibreaza jocul si forteaza o noua desprindere, speculand cateva greseli si ratari din tabara noastra, si reusesc sa dupa scorul pana la 16-23 in min. 17. Finalul primei reprize apartine insa nationalei Romaniei, care recupereaza terenul pierdut si diminueaza handicapul existent pe tabela, reusind sa intre la vestiare cu un minus de doar un punct, 24-25. La reluare, scenariul primelor sferturi se repeta si Romania revine in avantaj, 32-28 in min. 23, dar Irlanda continua sa evolueze foarte bine si sa ne surprinda in unele momente de neatentie, astfel ca la finalul celui de-al treilea sfert incheie cu un avans de patru lungimi, 38-42. Lovite in orgoliu propriu si puternic motivate de pe banca tehnica, tricolorele se dezlantuie in ultimele zece minute si declanseaza un tavalug de nestavilit, reusind mai multe actiuni deosebite care duc scorul de la 40-44 in min. 32 pana la 56-46 in min. 35. O diferenta care s-a dovedit a fi suficienta pentru ca balanta victoriei sa se incline in favoarea noastra, fluierul final al arbitrilor consemnand succesul Romaniei cu scorul de 62-54.
Conform datelor oficiale, punctele victoriei au fost marcate de GHITA (14 p, 5 rec, 1 int), AL ASH HAB (12 p, 3 rec, 1 pasa, 2 int), TANASE (11 p, 1x3, 2 rec, 2 pase, 3 int), PARAU (6 p, 4 rec, 5 pase, 4 int), DUMITRESCU (4 p, 1 rec, 1 pasa, 1 int), SALATIOAN (4 p, 1 int), FERARIU (3 p, 1x3, 4 rec, 5 pase, 6 int), POPESCU (2 p, 3 rec), SPIER (2 p, 3 rec, 1 pasa, 2 int, 1 cap), BREZOI (2 p, 6 rec, 1 int) si ORBAN (2 p, 2 rec). A mai evoluat VIRJOGHE (1 rec, 1 pasa). De la invinse s-a remarcat FINN (20 p, 1 rec, 5 int).
In urma acestui rezultat, coroborat si cu succesul obtinut de Suedia in fata Sloveniei, scor 64-57, iata cum arata clasamentul final al Grupei E:
1. Suedia – 6 puncte (3 victorii)
2. Slovenia – 5 puncte (2 victorii, 1 infrangere)
3. Romania – 4 puncte (1 victorie, 2 infrangeri)
4. Irlanda – 3 puncte (3 infrangeri)
Astfel, conform sistemului competitional anuntat de FIBA la inceputul intrecerilor, Suedia si Slovenia vor lupta in continuare in “careul de asi” atat pentru trofeu cat si pentru promovarea in elia continentala, in vreme ce Romania si Irlanda vor juca, sambata si duminica, pentru locurile 5-8 impotriva ocupantelor locurilor 3 si 4 din Grupa F, Grecia si Polonia.