Romania a pasit cu stangul la Europenele U20 din Ungaria

Reprezentativa masculina de tineret a Romaniei a pasit cu stangul la Campionatul European U20, Divizia B, intreceri care au inceput astazi la Szekesfehervar, dupa ce tricolorii pregatiti de antrenorii Claudiu Fometescu, Milorad Perovic si Dan Paltinisan au cedat la mare lupta in fata Austriei, cu scorul de 79-84 (17-19, 23-17, 24-27, 15-21). Sambata, de la ora 20:15, in cel de-al doilea meci din Grupa A, Romania va primi replica Finlandei.

Sala Sporturilor din Szekesfehervar a imbracat de astazi haine de sarbatoare pentru a gazdui timp de zece zile Campionatul European U20, masculin, Divizia B, intreceri care au adunat la start 18 echipe nationale de tineret, printre care se numara, in premiera, si Kosovo. Distribuita in Grupa A, alaturi de Austria, Finlanda si Olanda, nationala masculina a Romaniei a debutat astazi impotriva selectionatei similare a Austriei, meciul fiind extrem de important atat pentru moral, dar mai ales pentru ecuatia calificarii in faza superioara. Coordonati de pe margine de antrenorul principal Claudiu Fometescu, tinerii nostri tricolori au inceput partida foarte motivati si au deschis scorul chiar de la prima actiune prin Ciotlaus, insa adversarii au ripostat prompt si au preluat initiativa pe parcursul primul sfert, reusind sa iasa in avantaj dupa zece minute de joc efectiv, scor 17-19. Dominarea austriecilor a continuat si in urmatoarele minute, insa antrenorul Fometescu reuseste sa-si “trezeasca” la timp elevii si dupa un time-out cerut la scorul de 22-29 (min. 14) a urmat un “run” al tricolorilor de 11-0, fapt care a facut ca Romania sa intre la cabine in avantaj: scor 40-36. Dupa pauza, baschetbalistii nostri continua sa domine lupta de sub panouri si se distanteaza pana la 11 puncte, scor 63-52 (min. 28), dar finalul celui de-al treilea sfert apartine adversarilor, care in numai 120 de secunde aproape ca restabilesc egalitatea, scor 64-63. Ultima parte se joaca cu garda jos si ambele combatante cauta sa incline decisiv balanta victoriei in favoarea ei, Romania reusind sa-si conserve minimul avantaj pana in minutul 33, scor 71-67. Din acel moment, tricolorii nu mai reusesc decat cu mare greutate sa scuture plasa, in vreme ce austriecii devin mult mai pragmatici si preiau conducerea pe tabela, intrand in ultimul minut de joc in avantaj, 75-77. Incercand cu disperare sa rastoarne din nou soarta meciului, tricolorii se intrec in ratari iar echipa Austriei se distanteaza marcand cu sange rece de la libere, astfel ca fluierul final a “inghetat” tabela la scorul de 79-84, spre dezamagirea componentilor nationalei Romaniei, care au pierdut printre degete o victorie importanta, platind tribut pentru procentajul modest de la aruncarile din actiune (17-41, 41,5%) dar si pentru numarul mare de mingi pierdut (22).
Punctele echipei noastre au fost marcate de COBZARU (15 p, 12 rec, 1 int), RASTY (14 p, 2x3, 6 rec, 1 pasa, 1 int, 1 cap), DRAGOSTE (13 p, 1x3, 5 rec, 1 pasa, 3 int), BARBASI (9 p, 1x3, 1 rec, 5 pase), POGACEAN (9 p, 1x3, 3 rec, 1 pasa, 2 cap), OPREA (8 p, 2x3, 3 rec, 3 pase), CIOTLAUS (8 p, 4 rec, 2 int), ENE (3 p, 3 rec, 1 pasa, 1 int). Au mai evoluat ILICOV (1 rec) si COVACIU. De la invingatori s-au remarcat BLAZEVIC (19 p, 8 rec) si WOLF (16 p, 2x3, 6 rec, 4 pase, 1 int).
Sambata, de la ora 20:15, nationala Romaniei va primi replica selectionatei similare a Finlandei iar luni, de la aceeasi ora, va evolua impotriva Olandei.
Conform sistemului competitional anuntat de forul european, primele doua clasate din fiecare dintre cele patru grupe preliminare vor accede in seria valorica 1-8, in vreme ce urmatoarele clasate vor continua in seria valorica 9-18.