Romania a pierdut si disputa cu Ungaria la Europenele U20 de la Pitesti

Reprezentativa masculina U20 a Romaniei a suferit, in aceasta seara, cea de-a treia infrangere in cadrul Grupei A de la Campionatul European care se deruleaza la Pitesti, echipa pregatita de Hristu SAPERA, Claudiu FOMETESCU si Gabriel CLAPON fiind invinsa la mare lupta de selectionata Ungariei, cu scorul de 65-53 (15-21 19-11 13-10 18-11).

Treziti la realitate in urma dusului rece suferit in disputa cu Marea Britanie, tricolorii nostri au debutat in forta in jocul din aceasta seara cu Ungaria, Olah&Comp. reusind in primul sfert sa-si impuna ritmul si sa se distantanteze pe tabela pana la 21-15. Din nefericire, oaspetii au inceput sa domine autoritar lupta de sub panouri si au declansat o cursa nebuna de urmarire, reusind spre finalul sfertului al doilea sa se instaleze la conducere pe tabela de marcaj. La pauza, scorul era 34-32 in favoarea Ungariei, dar jocul parea deschis oricarui rezultat, ambele echipe demonstrand ca sunt capabile sa incline spre ele balanta victoriei. La reluare, echilibrul se mentine pe teren iar echipa pregatita de Sapera reuseste chiar sa se distanteze din nou de adversar (42-38, min. 25), dar ungurii revin spectaculos si gratie unui “run” de 9-0 aduc scorul la 47-42 in favoarea lor. Ultimul sfert se joaca foarte tare, ambele tabere cautand lovitura decisiva. De altfel, oscilatiile de scor din primele 30 de minute continua si in acest sfert, Ungaria pierzand teren de la 55-44 (min. 33) pana la 55-53, tricolorii reusind la randul lor un “run” spectaculos de 9-0. A fost momentul in care mingea a refuzat sa intre in cos la o patrundere a lui Filip, Olah a avut un “air-ball” la o incercare de la 6,75 m iar Ungaria taxeaza aceste ratari si duce scorul la 60-53 (min. 37), dupa o reusita de la mare distanta realizata de Sinkovitz. Romania forteaza din nou revenirea, dar ratarile se insiruie pe teren, spre disperarea staff-ului ethnic roman, iar Ungaria incheie jocul la 65-53 si isi asigura biletele pentru calificarea in sferturile de finala, in vreme ce echipa noastra este obligata sa invinga, maine seara, selectionata Luxemburg, de la ora 19:30 (n.n. – se joaca in sala Universitatea), pentru a mai prinde un loc in grupa valorica 1-8.
Conform datelor statistice, punctele Romaniei au fost marcate de OLAH (17 p, 2x3, 4 rec, 1 int, 3 capace), STOICOVICIU (13 p, 2x3, 10 rec, 1 pasa, 2 int), LAZAR (7 p, 1x3, 7 rec, 1 int), MOVILEANU (6 p, 2x3, 1 rec, 1pasa, 2 int, 1 cap), CRISTIEAN (6 p, 3 rec, 4 pase), FILIP (2 p, 6 rec, 1 capac) si DAMIAN (2 p, 2 rec, 2 pase, 1 capac). Au mai jucat  PETICA (3 pase, 1 int) si PAUN (1 int).