Romania a rezistat doar doua sferturi in fata Greciei

Reprezentativa feminina U20 a Romaniei a inregistrat a doua infrangere la Campionatul European, Divizia B, care se desfasoara in aceste zile in localitatea ceha Klatovy, elevele antrenorilor Dan Calancea si George Lancranjan fiind depasite clar de Grecia, cu scorul de 35-67 (13-19, 9-6, 7-21, 6-21). Dupa debutul sub asteptari cu Germania, tricolorele noastre au inceput foarte bine jocul cu Grecia si si-au dominat adversarele inca din primele minute, in ciuda opozitiei celebrei Artemis Spanou, cea care in urma cu doi ani a fost cosgetera Europenelor U18 de la Timisoara. Bazandu-se pe formula Ardelean, Bigica, Ursu, Ionescu si Cursaru, echipa noastra a gasit mai repede "drumul" spre cosul advers, tabela indicand in minutul 6 scorul de 13-10. Din acel moment, Grecia reuseste sa speculeze mai bine erorile din ofensiva noastra si preia initiativa in urma unor incursiuni "marca" Spanou si Pateraki, intrand in sfertul al doilea cu un avantaj de sase puncte: scor 19-13. Miza partidei si dorinta de victorie a ambelor combatante isi pun amprenata serios pe urmatoarele zece minute, in care Romania a reusit sa mai reduca din handicap si sa intre la vestiare cu un "minus" de doar trei lungimi: scor 22-25. Dupa pauza, cursul jocului se schimbat total incepand cu minutul 25 (scor 29-34), Grecia preluand total initiativa, in pofida unor incercari disperate ale Cristinei Bigica si Soniei Ursu de a mentine echilibrul pe tabela. Cu o evolutie total opusa primelor 25 de minute, Romania cedeaza teren pe masura ce minutele se scurg pe tabela (tricolorele nu au inscris timp de 12 minute!), iar diferenta se mareste considerabil pina spre final, Grecia castigand lejer cu 67-35.

Punctele Romaniei au fost realizate de:
BIGICA (12 p, 6 rec)
URSU (10 p, 8 rec, 2 pase, 3 int)
IONESCU (4 p, 5 rec, 3 pase, 3 int)
CURSARU (3 p, 1x3, 1 rec, 2 int)
ARDELEAN, ROTARESCU si CHELARIU (cate 2 p)

Dar iata si celelalte rezultate inregistrate in runda a doua a Campionatului European U20, feminin, Divizia B:
Bulgaria - Belgia 51-75
Cehia - Israel 77-60
Elvetia - Germania 52-91

Sambata, 18.08.2012, Romania va primi replica Belgiei, cu incepere de la ora 15:45 (ora 16:45 in Romania).