Romania a trecut la pas de Elvetia

Reprezentativa masculina U16 a Romaniei a inregistrat o noua victorie la Campionatul European care se desfasoara in aceste zile in Bucuresti, elevii antrenorilor Igor Georgiev, Mircea Totolici si George Trif reusind, miercuri seara, sa treaca la pas de selectionata Elvetiei, cu scorul de 90-68 (11-22, 30-10, 19-13, 30-23). Dupa un start greoi, in care oaspetii s-au desprins ingrijorator pe tabela, 11-22, tinerii tricolori au reusit o revenire spectaculoasa in sfetul al doilea si impulsionati de public au intrat la vestiare in avantaj. Scor la pauza mare 41-32!  Ultimele doua sferturi au fost din nou dominate de echipa noastra, care reuseste astfel sa-si treaca in cont a doua victorie in competitia continentala. Punctele echipei noastre au fost realizate astfel: Ciotlaus (27 p, 13 rec), Covrig (19 p, 12 rec), Tanasie (15 p), Cate (10 p, 11 rec), Neagu (7 p), Kuti (5 p), Uta (4 p), Barbasi (3 p).
In aceasta seara, Romania va intalni in grupa valorica 9-16 selectionata Olandei, care a trecut miercuri seara de Georgia, cu 76-53. Dar iata si programul jocurilor de azi: